۴۰ درصد پرونده‌های معوق در کمتر از دو ماه تعیین تکلیف شد

[ad_1]

رئیس کل دادگستری هرمزگان خبر داد:

بندرعباس – رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: موجودی پرونده های معوق دادگستری هرمزگان در کمتر از دوماه، ۱۱ هزار و ۳۵عدد کاهش یافته که بیانگر تعیین تکلیف ۴۰ درصد از پرونده ها در این حوزه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی صالحی بیان داشت: در راستای اجرای دستورالعمل صادره از سوی ریاست قوه قضائیه در خصوص “رسیدگی به پرونده‌های معوق و تعیین تکلیف فوری آنها، با تشکیل گروه‌های جهادی به صورت تخصصی و همراه با تحلیل داده‌های آماری و بررسی میزان پیشرفت هر حوزه به این موضوع پرداخته شد.

وی اعلام کرد: با تلاش بی وقفه کارکنان قضائی و اداری و در نتیجه اتخاذ تمهیدات مناسب و برنامه ریزی دقیق، موجودی پرونده‌های معوق دادگستری استان در کمتر از دو ماه، ۱۱ هزار و ۳۵ عدد کاهش یافته که بیانگر تعیین تکلیف ۴۰ درصد از پرونده‌ها در این حوزه است.

صالحی اظهارداشت: در این بازه زمانی، تعداد کل پرونده‌های معوق به جز پرونده‌های مربوط به اجرای احکام نیز ۷ هزار و ۳۹ فقره کاهش یافته که تعیین تکلیف ۶۲ درصد از این پرونده‌ها را نشان می‌دهد.

این مقام قضائی یادآور شد: در حوزه اجرای احکام مدنی نیز طی این مدت سه هزار و ۹۹۶ پرونده معوق، معادل ۲۵ درصد تعیین تکلیف شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان ابراز امیدواری کرد: با تقویت روحیه تعامل و احساس مسئولیت به ویژه در دوران تحول قوه قضائیه، این اقدامات موجبات تکریم ارباب رجوع، کاهش اطاله دادرسی و افزایش رضایت مردم را فراهم سازد.

گفتنی است؛ نظر به ضرورت رفع اطاله دادرسی و به استناد ماده سه قانون آئین دادرسی کیفری، مصوب ۱۳۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی و شاخص‌های توسعه حقوقی و قضائی موضوع بند «د» ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌های تشکیل شده قبل از مهرماه ۹۸ «دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های معوق وتعیین تکلیف فوری آن‌ها» از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد.

[ad_2]

Source link