یارگیری کاندیداهای ریاست مجلس یازدهم از میان نمایندگان مستقل

[ad_1]

شیرین جمشیدی:  رایزنی ها بر سر کرسی ریاست مجلس و دیگر کرسی های مهم مجلس با نزدیک شدن به موعود آغاز مجلس یازدهم اوج گرفته است. بازار کاندیداتوری برای صندلی شماره یک مجلس همچنان شلوغ است و نشانه هایی از کنار رفتن کاندیداهای احتمالی به چشم نمی خورد. کاندیداهایی که از مدتی قبل لابی با نمایندگان را آغاز کرده اند و در این مسیر چهره های مستقل و اصلاح طلب مجلس هم گزینه های خوبی برای لابی و رایزنی هستند.

محسن زنگنه منتخب مردم تربت حیدریه در مجلس اگر چه نامش در میان نمایندگان مستقل مجلس یازدهم است اما می گوید که مورد حمایت نیروهای انقلاب قرار گرفته است. 

این منتخب مجلس یازدهم در گفتگو با خبرآنلاین تاکید می کند؛ تقریبا تمامی نمایندگان در جریان رایزنی ها برای انتخابات ریاست مجلس قرار دارند. البته بستگی هم دارد. برخی نمایندگان وزن بیشتر و تاثیرگذاری بیشتری در استانشان و یا طیف حزبی شان دارند، قطعا آنها بیشتر درگیر این قضایا-رایزنی ها برای ریاست مجلس، صندلی های هیات رئیسه و ریاست کمیسیون ها- هستند.

او همچنین معتقد است که نگرانی برای اینکه چه کسی رییس مجلس می شود، وجود ندارد. همه کاندیداهای ریاست مجلس کسانی هستند که مسئولیت های کلانی در کشور داشتند. اینطور نیست که اگر کسی بیاید ما نگران شویم. اما تلاش برای گزینه بهتر است.

در ادامه مشروح گفت و گوی خبرآنلاین با محسن زنگنه را می خوانید:

********

آقای زنگنه! اسم شما در میان نمایندگان مستقل مجلس یازدهم است، آیا رایزنی هایی با شما برای تصدی کرسی ریاست مجلس یازدهم، صندلی های هیات رئیسه و ریاست کمیسیون های تخصصی مجلس شده است؟

رایزنی ها طبیعی است و در تمامی مجالس بوده اما نمیدانم چرا در این دوره بزرگنمایی می شود. 

جلسات حضوری با کاندیداهای ریاست مجلس داشته ام

بله رایزنی طبیعی است اما…

در همه دوره های گذشته مجلس هم رایزنی هایی انجام می شد و افراد و کسانیکه در معرض ریاست بودند معمولا جلساتی را می گذاشتند و با منتخبین صحبت می کردند. ما هم از این قضیه مستثنی نبودیم. دوستان-کاندیداهای ریاست مجلس- تماس گرفتند و بعضا جلساتی را گذاشتند و با برخی هم تلفنی صحبت کردیم. 

یعنی اکثر جلسات به صورت حضوری برگزار شده است؟

بله، جلسات حضوری بوده و لااقل بنده جلسه مجازی نداشتم. در جلسات مجازی معمولا موضوعات مختلف کشور بررسی می شود. یک نفر هم هر شب و یا هر زمانی که جلسه مجازی برگزار می شود ارائه انجام می دهد…

با تمام نمایندگان درباره انتخابات هیات رئیسه و کمیسیون ها صحبت می‌شود

پس با شما به عنوان نماینده مستقل مجلس یازدهم هم رایزنی هایی انجام شده است؟ 

بنده به صورت مستقل در انتخابات مجلس یازدهم ورود کردم اما در لیست ائتلاف نیروهای انقلاب از تربت حیدریه قرار گرفتم.  اما در حال حاضر تقریبا تمامی نمایندگان در جریان رایزنی ها برای انتخابات ریاست مجلس قرار دارند. البته بستگی هم دارد. برخی نمایندگان وزن بیشتر و تاثیرگذاری بیشتری در استانشان یا طیف حزبی شان دارند، قطعا آنها بیشتر درگیر این قضایای رایزنی ها برای ریاست مجلس، صندلی های هیات رئیسه و ریاست کمیسیون ها هستند.

تاثیرگذاری برخی نمایندگان محدودتر است و به همان میزان هم درگیرشان کمتر است. اما تاجایی که من در جریان هستم با همه نمایندگان صحبت شده و صحبت می شود و آنها را به جلساتی دعوت می کنند. 

نمی توانم پشت تلفن بگویم به کدام کاندیدای ریاست مجلس تمایل دارم اما…

کدام یک از طیف های اصولگرا بیشتر وارد لابی با شما شده اند؟

اسمش را لابی نگذارید. اما بنده با اکثر کاندیداهای ریاست مجلس صحبت کردم و جلساتی با بنده گذاشتند. در مورد من به این شکل بوده است. یعنی با چند نفری که نامشان برای ریاست مجلس شورای اسلامی مطرح است به نحوی ارتباطات برقرار کردیم و از برنامه های آنها مطلع شدیم.

شما تمایل دارید کدامیک از  چهره هایی که نامشان برای ریاست مجلس شورای اسلامی مطرح است، رای بیاورد؟

نمی توانم پشت تلفن بگویم که به کدامیک از کاندیداهای ریاست مجلس یازدهم، گرایش دارم. به این موضوع در جای خودش رای خواهم داد. منتها صحبتی که با بسیاری از دوستان داشتم و خدمت شما هم می گویم این است که باید شاخص هایی را بگذرایم و بر اساس آن شاخص ها پیش برویم. چون فرض بر این است که هیچ کدام از این دوستان داعیه قدرت ندارند.

کاندیداهای ریاست مجلس داعیه خدمت و تکلیف دارند

کاندیداهای ریاست مجلس مدعی هستند که می خواهند خدمت کنند و علت اینکه خودشان را برای ریاست نامزد می کنند به این جهت است که احساس می کنند این تکلیف را بهتر می توانند انجام دهند. اگر این فرض را قبول کنیم، پیشنهادمان به دوستان این است که با توجه به شاخص ها پیش برویم. بهترین شاخص هم بیانیه گام دوم است.ما فراکسیونی تحت عنوان گام دوم درمجلس یازدهم راه اندازی کردیم که دبیری این فراکسیون هم با بنده است.البته من به عنوان هیات موسس این فراکسیون هستم، چون مجلس هنوز رسما آغاز به کار نکرده است. در این فراکسیون بحثمان این است که رهبری به چند موضوع تاکید دارند که باید مورد توجه قرار بگیرد. نکته اول این است که جامعه نیاز به تزریق امید دارد. مردم نیاز دارند که به مجلس یازدهم امیدوار شوند. 

کاندیدای ریاست مجلس باید امید را در مردم زنده کند

با توجه به ناکارآمدی مجلس دهم، وضعیت اقتصادی کشور و مشکلاتی که کرونا در کشور ایجاد کرده؛ امید اولین موضوع مهم به منظور رای دادن به رییس و هیات رئیسه مجلس برای ما است.  باید دید که چه هیات رئیسه ای می تواند امید را به جامعه تزریق کند. امید که تزریق شود موقعیت تولید و بازار  تغییر می کند. امیدواری مردم هم مقدمه بسیاری از تلاش های بعدی مردم است. جامعه ای که در آن امید مورد توجه قرار نگیرد و مردم به آن مجلس و دولت امیدوار نباشند قطعا اثراتی در حوزه تجاری، اقتصادی و سبک زندگی آنها می گذارد. باید دید از میان ۶ نفری که برای ریاست مجلس کاندیدا می شوند و افرادی که برای هیات رئیسه و ریاست کمیسیون ها کاندیدا می شوند. کدام یک می توانند امید را در مردم زنده کنند.

رئیس مجلس باید بر مشکلات حوزه اجرایی اشراف داشته باشد

نکته دوم هم که در بیانیه رهبری تاکید شده این است که دربرخی حوزه ها اشکالات و ایراداتی داریم و باید فردی رییس مجلس شود که اشرافش به اشکالات و ایراداتی که در حوزه اجرایی داشتیم،بیشتر باشد و در حوزه های مختلف کار کرده باشد.

رهبری در گام دوم می فرمایند که در حوزه اقتصاد، حوزه فرهنگی، حوزه عمرانی مشکل داریم و در حوزه عدالت تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.بنابراین معیار دوم این است که چه کسی آشنایی بیشتری با فضای اجرایی کشور دارد و در طول ۴۰ سال گذشته در مناصب مختلف حضور داشته و در تمام حوزه ها اشراف دارد. در حال حاضر ما زمان نداریم که یک نفر  بیاید که اشراف پیدا کند. لذا اشراف مدیریتی برای تصدی ریاست مجلس شورای اسلامی مهم است. 

رئیس مجلس باید جسارت و سابقه جراحی مشکلات اقتصادی را داشته باشد

معیار سوم هم با توجه به گام دوم انقلاب که رهبری می فرمایند باید برای اصلاح زیر بنایی اشکالاتمان قیام کنیم.باید دید میان کسانیکه کاندیدای ریاست مجلس هستندچه کسی جسارت،توان و سابقه جراحی برخی مسایل را دارد.برخی ازمشکلات با اصلاح یک بند و ارائه یک طرح و لایحه حل می شود اما در برخی از موارد نیاز به تغییرات اساسی داریم. برای مثال در حوزه بانک، مالیات، بودجه ریزی و … نیاز به جراحی داریم. باید دید کدام یک از این بزرگواران-کاندیدای ریاست مجلس- روحیه ریسک پذیری و ورود به کارهای بزرگ را برای ایجاد اصلاحات عمده را دارد. اگر این سه شاخص را برای انتخاب رییس مجلس بگذاریم به راحتی می توانیم به جمع بندی برسیم که چه کسی می تواند مسئولیت ریاست مجلس را بر عهده بگیرد.

با توجه به جلساتی که اشاره کردید با کاندیداهای ریاست مجلس یازدهم داشتید، حضور کدام یک از این چهره ها شما را نگران می کند؟

نگرانم کند؟ 

نگران رئیس مجلس شدن هیچ کدام از کاندیداها نیستم اما…

بله…

نگرانی که وجود ندارد. همه کاندیداهای ریاست مجلس کسانی هستند که مسئولیت های کلانی در کشور داشتند. اینطور نیست که اگر کسی بیاید ما نگران شویم. اما تلاش برای گزینه بهتر است. دغدغه مان این است فرد بهتر رییس مجلس شود. فکر نمی کنم کسی نگران باشد از اینکه چه کسی رییس مجلس خواهد شد.

مرزبندی های راست و چپ در مجلس یازدهم جابجا خواهد شد

به نظر شما مجلس یازدهم چند فراکسیون سیاسی خواهد داشت؟

۱۷۰ نماینده مجلس یازدهم جدید الورود هستند و این مجلس کمترین نماینده را از ادوار گذشته دارد. تعداد نمایندگان ادوار گذشته در مجلس یازدهم حدود ۵۶ نفر هستند. بنابراین یکی از ویژگی های خوب مجلس یازدهم این است که فراکسیون های متعددی شکل می گیرد. اما این فراکسیون ها بیشتر از آنکه فراکسیون های حزبی و جناحی باشند تخصصی خواهند بود. این یکی از ویژگی های مجلس آینده است. یعنی برخلاف مجالس گذشته که معمولا فراکسیون ها جنبه کاملا حزبی و جناحی داشتند، در این مجلس شاهد این موضوع نخواهیم بود.

مستقلین یا به سمت فراکسیون اصولگرایان می روند یا اصلاح طلبان

مرز بند های راست و چپ در مجلس یازدهم، جابجا می شود و کمی شاخص های تمایز نسبت به قبل تغییر می کند. اما در حوزه سیاسی قطعا یک فراکسیون را دوستان اصلاح طلب تشکیل می دهند و در جناح اصولگرایان بعید می دانم بیش از یک فراکسیون تشکیل شود.

به نظر بنده مستقلین هم در طیف اصولگرایان یا اصلاح طلبان جا می گیرند. با نگاه جدیدی که به جریان انقلابی می شود شاید افرادی که اصولگرا محسوب نمی شدند بتوانند در جبهه انقلاب حضور پیدا کنند. 

اصولگرایان شقه شقه نخواهند شد و یک فراکسیون تشکیل می دهند

یعنی شما معتقدید که مثلا جبهه پایداری ها با سایر اصولگرایان یک فراکسیون را تشکیل می دهند؟

به نظر می رسد وحدت در میان جبهه انقلاب و اصولگرایان زیاد است و ما نگران نیستیم. به هر حال اختلاف سلیقه وجود دارد اما تا جایی که من اطلاع دارم در مجلس آینده دوستان شقه شقه نمی شوند و به احتمال زیاد یک فراکسیون در حوزه جبهه اصولگرایی خواهیم داشت.

23 / ۲۷۲۷

[ad_2]

Source link