کشف یک شهر زیرزمینی شگفت انگیز در اصفهان  

شهر زیر زمینی کرد علیا یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان است که در شهرستان تیران این استان واقع شده است و بیش از ۲۰ هزار متر مربع وسعت دارد، لازم به ذکر می باشد که این شهر زیرزمینی یکی از منحصربه فردترین شهر‌های زیرزمینی دنیا به شمار می آید، به همین جهت تصمیم گرفتیم در این نوشته اطلاعاتی کلی در رابطه با این شهر اسرار آمیز در اختیارتان قرار دهیم، چنانچه از علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر هستید و یا قصد سفر با تور لحظه آخر اصفهان را دارید در ادامه با ما همراه باشید

 

آپلود عکس

 

معرفی شهر زیرزمینی شگفت انگیز کرد علیا اصفهان

بعد از کشف این شهر زیرزمینی در سال ۱۳۹۵ تاکنون تنها ۱۶۰۰ مترمربع از آن قابل بازدید و بهره‌برداری است که با توجه به کمبود بودجه و کمک‌های دولتی، بهره‌برداری کامل آن با کندی و دشواری همراه است. هم‌اکنون این شهر زیرزمینی برای بازدید عمومی بازگشایی شده که به گفته رئیس شورای اسلامی روستا، محل اصلی درآمدها از بازدید عمومی و هزینه شخصی مردم روستا تأمین می‌شود.

لازم به ذکر است که شهر زیرزمینی کرد علیا مربوط به دوره اشکانیان است که در زیر روستای کرد علیا از توابع بخش کرون شهرستان تیران و کرون استان اصفهان واقع شده‌است. این شهر زیرزمینی در سال ۱۳۹۵ کشف شده‌است. کاربری این مکان نظامی امنیتی بوده‌است و در عمق هجده متری از سطح زمین بنا شده‌است. این شهر زیر زمینی در زیر هشتاد خانه روستایی قرار دارد و تخمین زده می‌شود مساحتی در حدود ۲۰ هزار متر مربع داشته باشد.

 

آپلود عکس

 

تاریخچه شهر زیرزمینی کرد علیا

گردشگران تور اصفهان لحظه آخر باید بدانند که از زمان شاه عباس اول صفوی که ارامنه را به سمت اصفهان کوچ داد، بخشی از ارامنه در روستای” کرد علیای” تیران وکرون ساکن و به کشاورزی و دامپروری سرگرم شدند.

از همان زمان به علت زمستان‌های سرد و طاقت فرسا و ناامنی‌های موقتی که در منطقه وجود داشت مردم روستای کرد علیا را به این فکر واداشت که در زیر خانه‌های خود یک سری دست کند‌های زیر زمینی ایجاد کنند تا خود و احشامشان در زمان‌های نا امنی و زمان سرما‌های طاقت فرسا در دل این دست کند‌ها بتوانند به زندگی ادامه دهند.

شهر زیر زمینی کرد علیا که به تازگی در اصفهان کشف شده است قدمت بسیار زیادی دارد و جالب است بدانید که زمان ساخت این شهر به دوره اشکانیان باز می گردد.

تمامی این دست کند‌ها که دارای راهرو‌های عریض و اتاقک‌های تو در تو می‌باشند به یکدیگر راه داشته و در مجموع یک شهر زیر زمینی بزرگ را تشکیل می‌دهند. در طول گذر زمان و با مهاجرت ارامنه از این منطقه به صورت تدریجی این دست کند‌ها هم تدریجاً جایگاه خویش را از دست داد و در بعضی از آن‌ها مسدود شده بود.

 

آپلود عکس

 

داستان کشف شهر زیرزمینی شگفت انگیز در اصفهان

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تیران و کرون ادامه داد: این شهر زیر زمینی در سال ۱۳۹۶ توسط میراث فرهنگی شهرستان تیران و کرون شناسایی و به عنوان یک اثر باستانی معرفی گردید و با مشارکت دهیاری و شورای روستاو عموم مردم روستاتاکنون ۱۳ ورودی از ۸۰ ورودی آن بازگشایی و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

او افزود: روستای کردعلیا با توجه به اینکه یکی از روستا‌های ارامنه نشین شهرستان تیران و کرون و از دوران شاه عباس اول صفوی تا حدود یکصد سال بوده است و به مرور به روستای مسلمان نشین تبدیل شده است و در حال حاضر تمامی آن‌ها مسلمان هستند و فقط یک قبرستان از ارامنه باقی مانده است با حدود ۲۰۰ سنگ قبر به ثبت ملی رسیده است. او ادامه داد: روستا موقعیت گردشگری خوبی در غرب استان اصفهان دارد و یکی از روستا‌های هدف گردشگری در شهرستان است. مظاهری تهرانی افزود: روستا علاوه بر شهر زیر زمینی که تخمین زده می‌شود یکی از بزرگترین شهر‌های زیر زمینی ایران می‌باشددارای چشمه، دریاچه شاهی، آبشار فصلی، قبرستان ارامنه و خانه‌های تاریخی نیز می‌باشد و در جنوب خود کوهستان دالانکوه یکی از بکرترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان با دارو‌های گیاهی نادر را داراست.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تیران و کرون گفت: تاکنون ۱۵۰۰ متر مربع از ۲ هزار مترمربع شهر زیر زمینی کرد علیا با هزینه بالغ بر ۱ میلیارد و ۵۰۰ متر میلیون ریال برای بازدید آماده شده است و حدود ۱۸۵۰۰ متر مربع آن در حال آماده سازی است.

او افزود: با توجه به اینکه روستای کرد علیا در مجاورت جاده اصلی استان لرستان به اصفهان قرار دارد پس از بهره برداری شهر زیر زمینی استقبال خوبی از طرف گردشگران و مسافران عبوری و تور‌های گردشگری شده است و تاکنون حدود ۵۰۰۰۰ نفر از آن بازدید کرده اند که ازاین تعداد حدود ۵۰۰ نفر از آن‌ها توریست خارجی بوده اند.

مظاهری در ادامه بیان کرد: کاربرد این شهر زیر زمینی صرفا برای زندگی در شرایط بد جوی و سرمای شدید منطقه طراحی و ساخته شده است و صرفا برای حفاظت انسان در فصول سرد سال از گزند سرما بوده و در مواردی هم کاربرد دفاعی داشته است و در سال‌های اخیر هم به عنوان انبار و یانگهداری احشام استفاده می‌شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تیران و کرون در پایان گفت: شهر زیر زمینی کردعلیا شهرستان تیران و کرون ظرفیت گردشگری کم نظیر است که در یک منطقه گردشگری با آب و هوای مطلوب و طبیعت بکر قرار گرفته است که سرمایه گذاری در این منطقه رونق اقتصادی و بستری برای فعالیت‌های اقتصادی و در آمدی از صنعت گردشگری خواهد بود.

امیدواریم مطالعه این مقاله اطلاعاتی کلی در رابطه با شهر زیر زمینی کرد علیا در اختارتان قرار داده باشد، اگر قصد خرید سفر به اصفهان و همچنین خرید تور اصفهان را دارید می توانید به سایت lahzeakhar.com مراجعه کنید.