کشف لوله های پلی اتیلن و چگونگی جایگزینی آن در PVC در بسیاری از موارد.

آنچه که ما به عنوان لوله پلی اتیلن ، لوله پلی یا لوله پی می شناسیم ، آن چیزی نیست که امروز است ، اگر به دلیل وسواس ما از حلقه هولا در دهه 50 نباشد. وقتی پل هوگان و رابرت بنكس پلی پروپیلن بلوری را كشف كردند و اینكه پلاستیک مشابهی با استفاده از اتیلن تولید می شود ، دنیای جدیدی از پلاستیک در افق ظاهر شد. با این حال ، استفاده از رزین جدید برای ایجاد محصولاتی مانند لوله پلی اتیلن بسیار سخت تر از آن چیزی بود که تصور می کرد. روند تولید تصفیه نشده بود و حتی پس از سرمایه گذاری میلیون ها نفر در فرایند تولید ، شرکت فیلیپس پترولیوم هنوز هم نمی تواند تولید کنندگان را متقاعد کند که رزین را بخرند.

خوشبختانه ، تا سال 1959 ، سرانجام با تسخیر روند تولید ، تولید کنندگان پلی اتیلن برای پلاستیک جدید خود بازار پذیرایی پیدا کردند. توانایی پلی اتیلن در تحمل دمای بالا ، آن را به عنوان یک جایگزین مناسب برای شیشه های مورد استفاده در بطری های شوینده و مایع کودک و نوزاد تبدیل کرده است. تولیدکنندگان محصولات خانگی سریع دنبال شدند و با موفقیت حلقه هولا ، لوله و کاربردهای لوله از پلی اتیلن به سرعت تغییر شکل داد. همواره در مورد مواد لوله کشی جایگزین مقرون به صرفه ، صنعت برق ، گاز ، آب آشامیدنی و معدن به سرعت از پلی اتیلن استفاده می کردند از عایق بندی کابل های برقی گرفته تا حمل و نقل پساب و دوغاب معدنی.

پلی اتیلن چیست؟

خرید لوله پلی اتیلن
وقتی هوگان و بانك برای اولین بار با استفاده از دو هزار اتمسفر فشار داخلی ، واكنشی بین اتیلن و بنزآلدئید ایجاد كردند ، آزمایش آنها از بین رفت كه تمام فشارها به دلیل نشت در محفظه آزمایش فرار كرد. هنگام باز کردن لوله آنها متحیر شدند که یک ماده مومی سفید را پیدا کنند که بسیار شبیه به پلاستیک باشد. آنها پس از تکرار آزمایش ، دریافتند که از دست دادن فشار به هیچ وجه ناشی از نشت نیست بلکه نتیجه ای از فرآیند پلیمریزاسیون بوده است. رزین پلی اتیلن باقیمانده (PE) یک ماده شیری و شفاف سفید بود که از اتیلن حاصل می شد (CH2 = CH2). پلی اتیلن با چگالی کم یا زیاد تولید می شود.

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) دارای چگالی از 0.91 تا 0.93 گرم بر سانتی متر مکعب (از 0.60 تا 0.61 اونس بر مس) است. مولکول های LDPE دارای ستون فقرات کربن با گروه های جانبی چهار تا شش اتم کربن هستند که به طور تصادفی در امتداد ستون فقرات متصل می شوند. LDPE بیشترین کاربرد پلاستیک را دارد ، زیرا ارزان ، انعطاف پذیر ، بسیار سخت و مقاوم در برابر مواد شیمیایی است. LDPE در بطری ها ، کیسه های پوشاک ، بسته های مواد غذایی منجمد و اسباب بازی های پلاستیکی شکل می گیرد.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) دارای چگالی است که از 0.94 تا 0.97 گرم بر سانتی متر مکعب (از 0.62 تا 0.64 اونس در مس) در نظر گرفته شده است. مولکولهای آن دارای ستون فقرات کربن بسیار طولانی و بدون گروه های جانبی هستند. به عنوان یک نتیجه ، این مولکولها با آرایشهای جمع و جور تر هم ترازی می کنند و تراکم بالاتر HDPE را تشکیل می دهند. HDPE از پلی اتیلن کم چگالی سفت تر ، قوی تر و شفاف تر است. HDPE در کیسه های مواد غذایی ، مخازن سوخت خودرو ، بسته بندی و البته لوله کشی تشکیل می شود.