کرونا و بحران کم‌آبی در چابهار/ ببینید در جنوب سیستان و بلوچستان چه آبی می‌خورند (فیلم)

[ad_1]

تصور کنید که یک مخزن آب دارید که برایتان پر می‌کنند. ۱۵ روز را باید با روزی ۱۵ لیتر تحمل کنید که شدنی نیست. آبی بد کیفیت که علاوه بر رنگ و مزه بد، قورباغه هم دارد. می‌گویند قورباغه‌ها همراه تانکر آب به داخل مخزن رفته‌اند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران؛ حسن ظهوری و محمدکسرا شیرانی ــ کرونا به محروم ترین استان کشور زده است. به جایی که نمی شود مثلا با پروکل های بهداشتی در تهران به جنگ آن رفت. کلا اقلیم حال و هوای دیگری دارد و باید نسخه تازه ای برای آن پیچید. مثلا این که بگویید دست هایتان را مرتب بشویید خنده دار است. آبی نیست تا بتوانند مرتب دست هایشان را با آن بشویند. توصیه برای استفاده از ژل های ضدعفونی کننده و الکل هم بی فایده است. رطوبت جنوب استان نمی گذارد ژل استفاده شود و الکل هم برای اکثر ساکنین این منطقه گران است.

آب روستاهای اطراف چابهار معمولا با مخازن سیمانی آب که به وسیله تانکر‌های شرکت آب و فاضلاب روستایی از آب پر می‌شود، تامین می‌شوند. آبی بد کیفیت که علاوه بر رنگ و مزه بد، قورباغه هم دارد. می‌گویند قورباغه‌ها همراه تانکر آب به داخل مخزن رفته‌اند.

آب مخازن که تمام می‌شود به سراغ نوشیدن از هوتک می‌روند. هوتک گودال آبی است که توسط اهالی روستا برای جمع آوری باران و روان آب‌ها کنده می‌شود و معمولا آب مورد نیاز روستاهای دشتیاری در جنوب استان سیستان و بلوچستان را تامین می کند. به همت باران پر می شود و آفتاب طولانی خشکش می کند. آبی که نه فقط برای اهالی که برای احشام هم استفاده می‌شود. حالا قرار است اهالی این منطقه با همین آب به جنگ کرونا بروند.

مصرف آب هوتک تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود اما اهالی روستاهای دشتیاری می‌گویند آب جایگزین ندارند و برای رفع تشنگی باید از این آب بنوشند. گزارش‌های زیادی درباره بیماری‌های تب و اسهال در منطقه شنیده می‌شود و با گرم‌تر شدن هوا شرایط بدتر هم خواهد شد. بدترین قسمت آن تمام شدن آب هوتک است.

هوا در چابهار خیلی زود گرم و سر و کله گرد و خاک ها هم بیشتر پیدا می شود. هرچند اهالی این شهر و روستاهای اطراف آن و منطقه دشتیاری، به حضور این مهمان ناخوانده عادت کرده اند اما این گرد و خاک ها که بلند می شود، وضعیت هوتک ها از قبل هم بدتر می شود. این خاک روی همان آبی می نشیند که در شرایط کم آبی و خالی شدن مخازن و انبارهای آب، اهالی، لب به رفع تشنگی با آن می زنند. این خاک به راحتی همه هوتک ها را که معمولا تحرک زیادی ندارند و جریان آب در آن ها ثابت است، آلوده می کنند. اگر حتی این آب را نخورند، آب دیگری برای شستشو و وضو گرفتن ندارند و به ناچار باید از هوتک استفاده کنند.

 

بیشتر بدانید:

[ad_2]

Source link