کرونا در هرمزگان؛ وضعیت همچنان قرمز

[ad_1]

 رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: هم اکنون استان ازلحاظ شیوع بیماری کووید 19 در وضعیت قرمزقرار دارد و ظرف ۱۰ روز اخیر آمار مبتلایان همچنان رو به افزایش بوده است.

حسین فرشیدی روز پنجشنبه به رسانه ها اعلام کرد: هم اکنون از هر دو آزمایش انجام شده در استان یکی مثبت است ، بیماران عمدتا بدحال می شوند؛ در حال حاضر ۴۴ نفر در بخش های مراقبت ویژه (ICU) بستری هستند که ۲۲ نفرشان بدحال هستند.

وی ادامه داد: بیماری کووید ۱۹ بسبار خطرناک است که باید سعی شود در معرض ابتلای آن قرار نگیریم؛ ابتلا به این بیماری سن و جنس نمی‌شناسد، طبق تحقیقات انجام شده بیمارانی که زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار می گیرند، بیش از ۸۵ درصد فوت می کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: اگر قبلا اظهار می شد که فوتی ها دارای بیماری زمینه ای بودند، اما اکنون تعدادی از مبتلایان، بدون بیماری زمینه ای فوت می کنند، هر یک از ما اگر موازین بهداشتی را رعایت نکنیم، بطور قطع در سرایت این بیماری مقصریم.

فرشیدی یاد آور شد:ابتدای خرداد ماه تعداد فوت‌شدگان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ در استان، ۳۰ نفر بود ولی اکنون به ۱۳۲ نفر رسیده ، یعنی چهار برابر افزایش در موارد فوتی داریم، تاکنون بیش از ۲۹ هزار تست کرونا انجام شده که قبلا بیشتر بیماران بدون علامت را شناسایی می کردیم، ولی الان بیشتر موارد مثبت دارای علائم هستند.

وی بیان داشت: کادر درمان استان خسته اند و تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر از کارکنان گروههای مختلف بهداشت و درمان استان، به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که تعدادی پس از درمان به محل کار بازگشتند و در حال خدمت رسانی هستند.

وی اضافه کرد: طبق قانون فرمانداری ها موظفند از هرگونه تجمع در سطح شهرها و روستاها جلوگیری کنند افرادی که مراسم برپا می کنند، در مقابل قانون محکوم هستندو لذا هر کدام از ما مسوولیم که به فکر خودمان باشبم؛ در تعطیلی پیش رو در آخر هفته تصور کنیم قرنطینه اجباری هستیم و در خانه بمانیم.

وی گفت: منتظر دستور قرنطینه شهرها نباشیم و در خانه بمانیم. خروج از منزل یعنی اینکه برای سلامت خود و دیگران ازش قایل نیستیم،همه باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم که تمام شهر آلوده است و احتمال ابتلا به ویروس خارج از منزل، زیاد است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۹۵ هزار و ۵۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۲۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۹ هزار و ۱۸۵ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۰۷۱ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۹۵ هزار و ۵۱ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۰ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹ هزار و ۱۸۵ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تا کنون ۱۵۴ هزار و ۸۱۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۲۷۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری بیان کرد: تاکنون یک میلیون و ۳۱۹ هزار و ۹۲۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، کرمانشاه، هرمزگان و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

لاری گفت: یافته‌های علمی جدید نشان می‌دهد که ماسک مهمترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است و حتی ماسک‌های خانگی هم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر خواهد بود. از افراد سالمند و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند هم می‌خواهیم بیشتر مراقب باشند و از ترددهای غیرضروری خودداری کنند. جوانان و کودکان علاوه بر اینکه خودشان باید نکات بهداشتی را رعایت کنند، باید به فاصله گذاری فیزیکی با سالمندان هم توجه کرده و در صورت خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کنند.

[ad_2]

Source link