چه فیلم‌هایی با ماجرای کرونا در سینما ساخته شده‌اند؟

[ad_1]

سینما و سینماگران همیشه به اتفاقات واکنش نشان دادند. در این میان هم اتفاقات بر سینما تاثیر گذاشته و هم سینما بر اتفاقات تاثیر گذاشته است. جالب اینکه قبل از آنکه کرونا بخش مهمی از جهان را درگیر خود کند، ۶ فیلم با موضوعی شبیه به آن ساخته شده است.

به گزارش ایلنا، کمتر اتفاق اجتماعی و سیاسی در جهان است که در فیلم‌های سینمایی بازتاب نداشته باشند یا درباره آنها فیلمی ساخته نشده باشد از اتفاقات سیاسی در کشورهای مختلف تا طوفان سیل و زلزله اما کمتر کسی تصور می‌کرد که ویروس کرونا نیز در سینما دیده شده و درباره آن فیلم ساخته شده باشد.

ویروس کرونا هرچند حدود چند ماه است که کل جهان را درگیر خود کرده، اما چند فیلم برای نمایش بر پرده سینماها ساخته‌ شده‌اند که قبل از وقع این حادثه در جهان، مستقیم یا غیرمستقیم با محوریت ویروس کرونا ساخته شده است. به گونه‌ای که امروز جهانیان گمان می‌کنند که گسترش ویروس کرونا از قبل برنامه‌ریزی شده و تمام جوانب آن پیش‌بینی شده است. در زیر به تعدادی از این فیلم‌ها اشاره می‌کنیم:‌

شیوع

شیوع (Contagion) در سال 2011 به کارگردانی استیون سودربرگ ساخته شده است. داستان این فیلم درباره زنی است که بعد از سفر به هنگ کنک و بازگشت به کشورش با ویروسی که علائمش شبیه آنفولانزاست، فوت می‌کند. کمی بعد این ویروس کل جهان را درگیر خود کرده و مشخص می‌شود این ویروس از خفاش به انسان منتقل شده است.

نکته جالب اینکه برای ساخت این فیلم از نمایندگان سازمان بهداشت جهانی و همچنین برخی متخصصان پزشکی مانند “دبلیو یان لیپکین” و “لارنس _ لری _ بریلیانت” کمک گرفته شده است. حتی در بخشی از فیلم، ایران نیز در شرایطی به تصویر کشیده می‌شود که درگیر این ویروس شده است. گویئت پالترو، مت دیمون، کیت وینسلت و ماریون کوتیار بازیگران اصلی این فیلم هستند.

شیوع یا گسترش

شیوع (Outbreak) به کارگردانی ولفگانگ پترسون در سال 1995 ساخته شد. این فیلم گسترش یک بیماری مرگبار را در یک اردوگاه سربازان آمریکایی در آفریقا روایت می‌کند. بیماری سپس به کالیفرنیا سرایت کرده و به تدریج در کل آمریکا گسترش پیدا می‌کند. داستین هافمن، کوین اسپیسی و مورگان فریمن بازیگران اصلی این فیلم هستند.

قطار بوسان

قطار بوسان ساخته سال 2016 در کره جنوبی و به کارگردانی “یانگ سنگ هو” ساخته شد. فیلم درباره یک ویروس مرگبار در کره جنوبی است که حتی پس از همه‌گیری، مسئولان رضایت به تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی نمی‌دهند. در ادامه ویروس در همه مکان‌های عمومی مانند قطار گسترش پیدا کرده و انسانها را تبدیل به زامبی می‌کند. در این میان تعدادی از مسافران قطار سئول به بوسان برای زنده ماندن از دست زامبی‌ها و ویروس تلاش می‌کنند.

12 میمون

12 میمون در سال 1995 به کارگردانی “تری گیلیام” در آمریکا ساخته شده است. داستان فیلم درباره نقش یک ویروس مرگبار است که سال‌ها با انسان می‌ماند. در سال ۱۹۹۶ جهان به مکانی ناامن برای زندگی بشر تبدیل شده، به طوری که بیش از ۵ میلیارد نفر بر اثر یک ویروس کشنده از بین می‌روند. یک درصد باقی‌مانده از انسان‌ها نیز مجبورند برای در امان ماندن از مرگ، در زیر زمین زندگی کنند. در سال ۲۰۳۵ عده‌ای از دانشمندان برای یافتن راه‌حلی برای درمان این ویروس، زندانیان را به زمان گذشته می‌فرستند تا از نوع غیرجهش‌یافته ویروس‌ها اطلاعاتی را پیدا کنند. برد پیت، بوریس ویلیس و کی‌یرستوفر پلامر از بازیگران اصلی این فیلم هستند. این فیلم تحسین منتقدان را به دنبال داشت و در اسکار و گلدن گلوب، نامزد دریافت جایزه شد.

محموله

محموله در سال 2018 به کارگردانی “بن هولینگ” در استرالیا ساخته شده است. محموله داستان مردی‌ست که همسرش بر اثر ابتلا به یک ویروس ناشناخته فوت می‌کند. مرد تلاش می‌کند در این فضا تا از کودکش محافظت کند. مارتین فریمن و سوزی پورتر بازیگران اصلی این فیلم هستند.

من یک افسانه‌ام

من یک افسانه‌ام به کارگردانی “فرانسیس لارنس” در سال 2007 ساخته شده است. داستان فیلم در سال ۲۰۰۹ می‌گذرد. یک ویروس سرخک که مهندسی ژنتیک شده و به منظور درمان سرطان کشف شده، تبدیل به ویروسی کشنده می‌شود. ویروس ۹۰ درصد مردمان جهان را می‌کشد. بخشی از جمعیت باقی‌مانده‌ی جهان نیز تبدیل به موجودات جهش‌یافته‌ای شبیه زامبی‌ها می‌شوند. آنها نسبت به نور آفتاب آسیب‌پذیرند. سه سال بعد از شیوع این بیماری، سروان رابرت نویل، ویروس‌شناس ارتش آمریکا که زندگی ایزوله‌ای در منهتن دارد و هنوز نمی‌داند که آیا از میان انسان‌ها کسی باقی مانده که به ویروس مبتلا نشده باشد؟

[ad_2]

Source link