چشم‌انداز سود و سهم بیمه آسیا تا 1403

[ad_1]

سازمان حسابرسی کشور تایید کرد؛

با تایید پیشنهاد هیات مدیره بیمه آسیا مبنی بر افزایش بیش از 1000 درصدی سرمایه این شرکت توسط سازمان حسابرسی کشور، انتظار سهامداران بیمه آسیا به پایان رسید و تنها موافقت بیمه مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار لازم است تا سرمایه بزرگترین شرکت غیردولتی صنعت بیمه ایران از 230 میلیارد تومان فعلی به 2500 میلیارد تومان برسد. چه اتفاقی ممکن است با افزایش سرمایه بیمه آسیا رخ دهد هم برای صنعت بیمه کشور و هم برای سهامداران و بیمه‌گذاران آسیا؟

در گزارشی تحلیلی به تاثیر افزایش سرمایه شرکت بیمه آسیا و چشم‌انداز آینده سودآوری سهام این شرکت و سهم آن از بازار پرداخته می شود. هدف هیات مدیره بیمه آسیا از تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه این شرکت اصلاح ساختار مالی، رعایت مقررات بیمه مرکزی از طریق اصلاح نسبت حقوق صاحبان سهام به حق سهم بیمه نگهداری و البته بهره‌مند شدن از مزایای مالیاتی در ارتباط با افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی است.

سازمان حسابرسی در گزارش خود اعلام کرده از سرجمع پیشنهاد هیات مدیره بیمه آسیا برای افزایش سرمایه این شرکت تنها 83 میلیارد تومان از آن به دلیل وقفی بودن 4 رقبه از املاک پیشنهاد شده برای تجدید ارزیابی قابل احتساب در افزایش سرمایه این شرکت نیست و باقی املاک و مستغلات می‌‌تواند مورد تجدید ارزیابی قرار گیرد و بر سرمایه بیمه آسیا افزوده شود. به این ترتیب سرمایه شرکت بیمه آسیا پس از طی فرآیند قانونی و موافقت بیمه مرکزی و سازمان بورس بالغ بر 22 هزار و 284 میلیارد و 389 میلیون و 709 هزار و 679 ریال افزایش می‌یابد.

استدلال هیات مدیره بیمه آسیا

پیشنهاد افزایش سرمایه بیمه آسیا که به تایید هر 5 عضو هیات مدیره رسیده است، در راستای برنامه دولت و بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر صورت می‌گیرد که هدف آن کاهش سهم اتکایی واگذاری اجباری از 25 درصد به 10 درصد در رشته‌های غیرزندگی و از 50 درصد به 20 درصد در رشته‌های بیمه زندگی در افق 1400 است. افزون بر اینکه افزایش سرمایه شرکت بیمه باعث افزایش سهم نگهداری حق بیمه توسط بیمه آسیا خواهد شد و با اصلاح ساختار مالی و نسبت حقوق صاحبان سهام به سهم حق نگهداری، زمینه مساعدی را برای حضور بیمه آسیا در آینده رقم خواهد زد چرا که ظرفیت قبولی ریسک شرکت افزایش می‌یابد. همچنین با افزایش سرمایه بیمه آسیا، سود و بازدهی شرکت بیشتر خواهد شد که به نفع سهامداران خواهد بود.

هیات مدیره بیمه آسیا تاکید می‌کند: یکی از معیارهای اصلی انتخاب شرکت‌های بزرگ نفتی و پتروشیمی در واگذاری عملیات بیمه‌ای خود به شرکت‌های بیمه، کفایت سرمایه شرکت‌ بیمه‌گر است و به همین سبب افزایش 1000 درصدی سرمایه بیمه آسیا یک اقدام ضروری جهت حضور پررنگ در پذیرش حق بیمه و ریسک در صنایع و پروژه‌های صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش خواهد بود .

چشم‌انداز بیمه آسیا در بازار بیمه

با در نظرگرفتن برآورد حق بیمه تولیدی بیمه آسیا در 5 سال پیش رو، انتظار می‌رود حق بیمه اتکایی این شرکت در سال 1403 در صورت افزایش نیافتن سرمایه به رقم 434 میلیارد و 682 میلیون ریال برسد اما با افزایش سرمایه، بیمه آسیا می‌تواند بالغ بر یک هزار و 974 میلیارد و 69 میلیون ریال حق بیمه اتکایی قبول کند.

برگ برنده‌ای خوب برای بیمه آسیا که می‌تواند ظرفیت قبولی ریسک خود را به ویژه در ابرپروژه‌های اقتصادی به ویژه در صنعت نفت و گاز ارتقا ببخشید و این شرکت را به یکی از بازیگران اصلی در کنسرسیوم‌های بیمه‌ای تبدیل کند.

روند سودآوری شرکت بیمه آسیا هم با افزایش سرمایه این شرکت به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود پیدا خواهد کرد به گونه‌ای که برآورد می‌شود با تصویب نهایی پیشنهاد هیات مدیره این شرکت که به تایید سازمان حسابرسی هم رسیده است، سود خالص بیمه آسیا در سال‌های پیش رو به صورت پلکانی افزایش یابد.

[ad_2]

Source link