پیشگیری از تداخلات و تصرفات عرصه های طبیعی از سوی برخی سودجویان

[ad_1]

هرگونه تخریب جنگل‌ها و مراتع، تصرف اراضی ملی، ورود غیرمجاز دام به عرصه‌های حفاظت شده جرم تلقی می‌گردد و نیازمند یاری نیروی انتظامی در برخورد با متخلفین می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان محمد راستین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه در دیدار با سرهنگ برزگر جانشین فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان سرخه گفت: تبادل نظر درخصوص حفاظت از اراضی ملی و همکاری فی مابین نیروی انتظامی با اداره منابع طبیعی در راستای پیشگیری از تداخلات و تصرفات عرصه‌های طبیعی از سوی برخی از سودجویان از جمله مباحث مطرح شده در این دیدار بود.
او با اشاره به همکاری و تعامل خوب کلانتری مرکزی شهرستان، پاسگاه‌های افتر و لاسجرد با یگان حفاظت منابع طبیعی ضمن تاکید بر استمرار همکاری با این اداره افزود: هرگونه تخریب جنگل‌ها و مراتع، تصرف اراضی ملی، ورود غیرمجاز دام به عرصه‌های حفاظت شده جرم تلقی می‌گردد و نیازمند یاری  نیروی انتظامی در برخورد با متخلفین می‌باشد و می‌بایست با این افراد برخورد قانونی صورت پذیرد تا شاهد کاهش این تخلفات باشیم.
محمد راستین بیان کرد: مردم می‌توانند به عنوان همیار طبیعت حافظ اراضی ملی جنگل ها، مراتع باشند و در ترویج فرهنگ منابع طبیعی نقش مهمی ایفا نمایند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه اظهار داشت: مدیریت چرا و کنترل دام به عنوان اقدام حفاظتی مهم در ایجاد تعادل دام و مرتع مطرح بوده و یکی از سیاست‌های راهبردی سازمان جنگل‌ها به شمار می‌رود. وبا هدف حفظ پوشش گیاهی و منابع پایه آب و خاک و فراهم شدن بستری مناسب برای تجدید حیات گیاهان مرتعی و جلوگیری از تخریب و ارتقای اکوسیستم عرصه‌های طبیعی اجرای پروژه مدیریت چرا، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که طی سال‌های اخیر در شهرستان به جدیت دنبال و اجرا می‌شود.
او گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل چرا در مراتع ییلاقی از همه دامداران و بهره برداران درخواست می‌شود از ورود زود هنگام احشام و دام و همچنین دام مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده در پروانه چرا تمدید شده یا مندرج در طرح‌ها مرتعداری، به این مراتع خودداری کنند.
راستین اذعان داشت: درخرداد ماه سالجاری برای کلیه نیروهای گشت و مراقبت کلاس‌های آموزشی با عنوان آشنایی با مبانی حقوق، مقررات و قوانین منابع طبیعی برگزار شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه با بیان اینکه نیمه خرداد تا اواخر مهر ماه احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها افزایش می‌یابد، مردم مراقب مراتع باشند، بیان کرد: با گرم شدن هوا، احتمال وقوع آتش‌سوزی در محیط‌های طبیعی افزایش یافته که ضروری است کشاورزان، دامداران، طبیعت‌گردان از روشن کردن آتش خودداری کنند.
در ادامه این دیدار سرهنگ برزگر جانشین فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان سرخه گفت: اعتقاد و تلاش ما در نیروی انتظامی بر حفاظت از این منابع خدادادی است و همه شهروندان وظیفه حفاظت و حراست از منابع طبیعی را دارند و اظهار داشتند نیروی انتظامی همچون گذشته آمادگی دارد تا در کنار عوامل یگان حفاظت اداره منابع طبیعی، حافظ طبیعت باشد.

۴۶

[ad_2]

Source link