«پلاسمای» بهبودیافتگان کرونا برای درمان بیماران جمع‌آوری می‌شود

[ad_1]

پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از آغاز پروژه جمع آوری و ذخیره سازی پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ در ۱۴ استان کشور خبر داد و گفت: این پروژه به صورت هماهنگ از اول اردیبهشت ماه آغاز می شود.

وی افزود: مخاطبین این پروژه افرادی هستند که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران وظیفه سازمان انتقال خون را تامین فرآورده‌های خون مورد نیاز کشور برشمرد و گفت: سازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها متولی قانونی تامین فرآورده‌های خون مورد نیاز بیماران وظیفه دارد با تمام توان به بیماران نیازمند یاری برساند و فرآورده‌های مورد نیاز آنان را پیش بینی و تامین کند.

 عشقی ادامه داد: ستاد علمی انتقال خون کشور با تشکیل جلسات متعدد به این نتیجه دست یافته است که می‌تواند با اجرای این طرح عملیاتی نیازهای آینده کشور در خصوص کمک به بیماران مبتلا شده به این ویروس را تامین کند.

وی هدف اصلی این طرح را تامین پلاسمای مورد نیاز مراکز درمانی خواند و ادامه داد: امیدواریم بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا به شکرانه بازیابی سلامتی‌شان با سازمان انتقال خون که همواره مورد اعتماد مردم بوده است، همراه شوند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران متذکر شد:پلاسما بخش زردابه خون است که ۵۵ درصد خون را تشکیل می‌دهد و اهدای آن امری معمول و شناخته شده در جهان است و هیچگونه تاثیری در افت میزان خون اهداکنندگان نخواهد داشت.

عشقی با بیان اینکه شرکت در این پروژه کاملا داوطلبانه است، یادآور شد: داوطلبین اهدای پلاسما معاینه و مشاوره می‌شوند و پس از انجام برخی آزمایشات اولیه در صورت دارا بودن شرایط از آنان پلاسما دریافت می‌شود.

وی اظهار داشت: اگرچه هنوز کارآزمایی‌های بالینی ادامه دارد اما نتایج اولیه پلاسما درمانی بیماران در مراحل اولیه ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای مختلف و از جمله ایران موفقیت آمیز بوده است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: با توجه به مجوزهای مراجع معتبر بین‌المللی با احتمال بالا پیش بینی می‌شود که این فرآورده در دسترس که تامین آن کم هزینه و بدون وابستگی به منابع خارجی مقدور است، یکی از ارکان درمان بیماری کووید ۱۹ به ویژه در مراحل ابتدایی آن محسوب شود.

عشقی در خصوص ضرورت سنجی ورود سازمان انتقال خون به این موضوع، تصریح کرد: به دلیل پاسخ مناسبی که  از روش پلاسما درمانی در کشور دیده شده است و به دلیل افزایش درخواست های مردم، مراکز درمانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی این سازمان آماده پاسخگویی و خدمت رسانی در چارچوب وظایف خود شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ابراز امیدواری کرد: کشور هرچه زودتر از شیوع این ویروس رهایی یابد؛ضمن اینکه اگر به هر دلیلی با موج دوم بیماری روبه رو شدیم و یا این ویروس چند ماه دیگر نیز مهمان ناخوانده نظام سلامت باقی ماند؛ با توجه به افت تدریجی پادزهر در خون بهبودیافتگان باید از هم اکنون جهت تامین نیازهای درمانی مراکز پلاسمای کافی در اختیار داشته باشیم.

وی خاطر نشان ساخت: در ایران سالانه ۸۰۰ هزار واحد پلاسما در مراکز درمانی توزیع شده و پیش بینی می‌شود که با اجرای این طرح در حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ به این آمار افزوده شود.

 عشقی تاکید کرد: حتی اگر کشور از این بیماری رهایی یابد و از پلاسماهای دریافتی در تزریق مستقیم به بیماران استفاده نشود، می‌توان از این پلاسماها نیز مانند سایر پلاسماهای تولیدی و استحصالی در تولید سایر داروهای مورد نیاز کشور بهره گرفت و از این رو این پروژه هیچگونه اتلاف منابع مالی و انسانی در پی نخواهد داشت.

 اهدا کنندگان با سن ۱۸-۶۰ سال که شرایط عمومی اهدای خون را دارند، می‌توانند به مراکز انتقال خون در شهرستان‌های ارومیه، تبریز، زنجان، مشهد، شیراز، اصفهان، تهران، یزد، کرمانشاه، سمنان، گرگان، ساری، اهواز و کرج مراجعه کنند.

 زنانی که سابقه بارداری یا زایمان نداشته باشند، در اولویت شرکت در این پروژه نوع دوستانه قرار دارند. سازمان انتقال خون ایران از معدود کشورهای منطقه است که به فناوری اهدای پلاسما به روش آفرزیس و بدون دریافت خون کامل دسترسی دارد.

۴۷۲۳۱

[ad_2]

Source link