پرونده نجفی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

[ad_1]

پرونده محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران در جلسه ۲۵ شهریور ماه هیات عمومی دیوان عالی کشور تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دیوان عالی کشور، ۲۵ شهریور سال جاری سه شنبه هفته آینده، هیأت عمومی دیوان عالی کشور در مورد رأی اصراری محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران اعلام نظر می کند و در مورد عمد یا غیر عمد بودن قتل، رأی نهایی صادر خواهد شد.

حمید گودرزی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا نیز در این باره گفت: از نظر رسیدگی به این پرونده در دیوان عالی کشور، آخرین مرحله طرح مسأله در هیأت عمومی است. اگر دیوان عالی کشور رأی قتل عمد بودن را تایید کند، پرونده به اجرای احکام ارجاع خواهد شد و در صورتیکه هیأت عمومی دیوان عالی کشور، موضوع را قتل شبه عمد بداند، مسأله در دیوان تمام می شود اما از نظر قضایی ادامه می‌یابد چون پرونده به شعبه دیگری در دادگاه کیفری یک ارجاع می‌شود.

وی ادامه داد: در این صورت، در شعبه جدید دادگاه کیفری یک، پرونده از منظر شبه عمد بودن قتل رسیدگی و تعیین مجازات خواهد شد. همچنین ممکن است هیأت عمومی دیوان عالی کشور به پرونده نقص وارد کند و بگوید تحقیقات خاصی باید انجام شود.

گودرزی اظهار داشت: اگر موضوع شبه عمد بودن قتل تشخیص داده شود و به شعبه جدیدی برای رسیدگی ارسال شود، رأی صادره قابل اعتراض نخواهد بود و قطعی است.

وی یادآور شد: شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور پیش از این هم مجازات جرح به دست را از بین برد و نقض «بلاارجاع» تشخیص داد و اعلام کرد جرمی در این خصوص رخ نداده و چهار سال حبس از بین رفت و اکنون موضوع مربوط به شش سال و نیم حبس قتل عمد است که این مسأله یا تایید می شود و یا نقض خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محمد علی نجفی شهردار پیشین تهران، هفتم خرداد سال گذشته، میترا استاد همسر دوم خود را به ضرب دو گلوله در منزل خود واقع در منطقه سعادت آباد تهران به قتل رساند و عصر آن روز با حضور در پلیس آگاهی تهران به قتل اعتراف و دلیل آن را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

سه جلسه دادگاه این پرونده در شعبه یکم دادگاه کیفری به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی علنی برگزار شد و پس از آن، سخنگوی قوه قضائیه، هشتم مرداد ماه در نشست خبری از صدور رأی پرونده قتل میترا استاد خبر داد و گفت: قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز، سه عنوان اتهامی نجفی بود که دادگاه در دو موضوع متهم را محکوم کرده است.

غامحسین اسماعیلی افزود: دادگاه قتل عمد را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیای دم حکم به قصاص صادر کرده است همچنین دادگاه در مورد اتهام صدمه غیرموثر در قتل، چون معتقد به انجام فعل واحد بوده، رای برائت داده است و نجفی در مورد نگهداری سلاح غیرمجاز متهم به دو سال حبس محکوم شده است.

سخنگوی قوه‌ قضائیه خاطرنشان کرد: حکم صادره غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است و در صورت اعتراض از ناحیه متهم یا وکلای متهم رسیدگی می شود.

اولیا دم میترا استاد در این پرونده از قصاص نجفی گذشت کردند و ٣٠ شهریور ماه وکیل نجفی گفت: دیوان عالی کشور بعد از نقض رأی قتل عمد موکلم آن را به شعبه ۹ کیفری یک استان تهران برای رأی مجدد ارسال کرده است.

دو جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به این پرونده ششم و نهم آذرماه تشکیل شد و ۲۳ آذر ماه، وکیل مدافع نجفی گفت: نجفی به جهت قتل عمد به ۶ سال و نیم حبس و از باب نگهداری سلاح به یک سال و سه ماه حبس محکوم شد.

گودرزی اعلام کرد که طبق مهلت قانونی ۲۰ روز، رأی صادره قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است و به آن اعتراض می کنیم که پس از آن لاله عقبایی، دیگر وکیل مدافع نجفی به ایرنا گفت که چون این قتل را مسلما قتل شبه عمد می دانیم، در دیوان عالی کشور فرجام خواهی کردیم.

از آن زمان تاکنون نجفی علی رغم تامین وثیقه همچنان در بازداشت به سر می برد و حکم قطعی برای او صادر نشده است.

[ad_2]

Source link