ویروس کرونا درحال تغییر است/آماده مقابله بلندمدت باشید

[ad_1]

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام والمسملین «حسن روحانی» صبح شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بیش از چهار ماه است که مردم با ویروس خطرناک کرونا درگیر هستند. ۱۲۳ از روز شروع ابتلا گذشته که براساس اعلام وزارت بهداشت، آخرین روز بهمن بود و در این ۱۲۳ روز مردم ایران، کادر بهداشت و درمان و همه مسئولان و مردم مقابله خوب و جامعی در برابر این ویروس داشتند.  

رییس جمهوری با بیان اینکه اکنون زمان پایان مقابله و مواجهه با کرونا نیست، اظهار داشت: نه دنیا و نه نظام بهداشت و  درمان زمان خاصی را برای پایان بیماری اعلام نکردند. واکسن و درمان قطعی نیست، رفتار این ویروس کمی در حال تغییر است و تغییر کامل و ثابتی هم ندارد. آنگونه هم که اعلام کرده‌اند، خود به خود هم از بین نخواهد رفت لذا ما خودمان را برای یک مقابله بلندمدت آماده کنیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛

*متاسفانه کمک بزرگ به این ویروس ممکن است خودمان باشیم، ویروس کرونا خود به خود منتقل نمی‌شود بلکه توسط خودمان منتقل می‌شود یعنی یک نفر بیمار می‌شود، مراعات نمی‌کند، خود را قرنطینه نمی‌کند، با افراد مراوده می‌کند و همه را بیمار می‌کند. پس خودمان در توسعه و انتقال این بیماری نقش داریم بنابراین باید به این ویروس کمک نکنیم بلکه به مردم کمک کنیم به ویژه افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند.  

* آنچه وزارت بهداشت به آن تاکید دارد مساله فاصله‌گذاری اجتماعی است که باید رعایت شود،  در تجمعات حضور نیابیم، بهداشت فردی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنیم. ماسک می‌تواند در عدم تسری این بیماری موثر باشد و این زنجیره قطع شود.  

* یکی از تصمیمات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا آن است که در یکی، دو هفته آینده طرح الزام استفاده از ماسک در جاهای ضروری تصویب و ابلاغ شود.

* باید به ویروس کمک کنیم بلکه باید به مردم خودمان کمک کنیم بخصوص به افراد مسن و کسانی که دارای بیماری های زمینه‌ای هستند. باید به مساله فاصله‌گذاری توجه کنیم و در تجمعات حضور پیدا نکنیم و بهداشت فردی را مراعات کنیم و حتما ماسک بزنیم. ماسک می‌تواند پیشگیری کند و می‌تواند کمک کند که این زنجیره قطع شود.

* آنچه تجربه ما در ماه پنجم می‌گوید، اینکه فعالیت اقتصادی، آموزشی و فرهنگی می‌تواند آزاد باشد. ما نمی‌گوییم کارها تعطیل بشود زیرا شدنی نیست و نه مردم می‌پذیرند. تعطیلی‌ها مورد نظر ما نیست و ضروتی هم ندارد. پس فعالیت آری اما تجمع و تردد در نقاطی که ضرورتی ندارد، خیر.

* تا امروز ما درگیر موج اول کرونا بودیم، موج اول در برخی استان‌ها تمام شد و برخی استان‌ها هم هنوز گرفتار آن هستند و ممکن است ظرف روزها و هفته‌های آینده از آن عبور کنند. موج اول، موج ثابتی نیست و همچنان در حال حرکت است.

* امروز یک بحث خوبی شد در رابطه فشار روحی و ورانی که این ویروس در جامعه ایجاد می‌کند و مردم ما را مضطرب و افسرده می‌کند و خیلی ها ممکن است دچار بیماری روحی شوند. من از همه آنهایی که تخصص اجتماعی، روان‌شناختی، علوم حوزوی و تبلیغاتی دارند و هنرمند و شاعر هستند و دستگاه‌های تبلیغاتی ما بخصوص صداوسیما و فضای مجازی، می‌خواهم که مردم را آماده کنیم تا مردم بدانند درگیری ما با این ویروس کوتاه مدت نیست. یعنی خودمان را برای یک زمان بلندتر آماده کنیم.

* ما آغاز این امر را خیلی خوب شروع کردیم و توانستیم از روزهای سخت بگذریم اما این کار نیاز به استقامت و استمرار دارد زیرا درغیر اینصورت ممکن است دستاوردهای گذشته را از دست بدهیم.

* من از مردم خواهش می‌کنم که بخاطر پاسداری از دستاوردهایمان و بخاطر ایران، شکیبایی خود را ادامه بدهیم. نگران و مضطرب نشویم و نگوئیم حوصله مان به سر آمده است و نمی‌توانیم؛ ما میتوانیم زیرا یک ملت بزرگی هستیم و با یک مشکلی مواجه شدیم و تا امروز وضع ما هم خوب بوده است.

* این ویروس یک چیز بزرگی است که تمام روابط انسانی و بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است. یک عده با مرگ عزیزانشان مواجه هستند و سختی معیشت هم برای بخشی از مردم است و مشاغل برخی رسته های هم تعطیل شده است و ضربه سختی به حمل و نقل و گردشگری و مراودات بین المللی و صادرات و واردات وارد آمده است. ضربه سختی هم به آموزش و فرهنگ و بخش هایی از پزشکی و حوزه درمان خورده‌ایم.

* ما به یُمن فداکاری جبهه سلامت، و همکاری تمامی قوای دیگر و مردم تا امروز سرافراز بودیم. اگر با دیگر کشورها هم خودمان را مقایسه کنیم، می‌بینیم که کارنامه قابل قبولی داریم. ما زیربناهای مستحکمی داشتیم که توانستیم از این مشکلات عبور کنیم. اگر زیربنای پزشکی و درمانی ما همان زیرساخت سال ۹۱ بود نمی‌توانستیم کارها را پیش ببریم. کارهایی که در این ۷ سال با طرح تحول سلامت صورت گرفت، کارهای عظیمی بود.

* زیر ساخت دیگری که در اختیار ما بود، زیرساخت ارتباطات بود. اگر ما ارتباطات نداشتیم، اگر  فضای مجازی ساماندهی شده نداشتیم، اگر پهنای باند نداشتیم و موبایل هوشمند در اختیار مردم نبود خیلی کار سخت می شد. آموزش، خرید و فروش و اطلاعات ما و بسیاری از کارهای ما از طریق فضای مجازی است. ما حتی در سوگواری می گوییم از فضای مجازی استفاده کنیم چون راهی نداریم.

* این زیرساخت قوی و محکمی که در اختیار کشور ما بود و در این هفت سال ایجاد شد کمک بسیار بزرگی به ما کرد. زیرساخت و ساماندهی سوم ما شرکت های دانش بنیان بود. اگر شرکت های دانش بنیان ما همان ۵۰ مورد بود چه کاری می شد انجام داد؟ اکنون پنج هزار شرکت دانش بنیان فعال است و همه افتخار می آفرینند. کار عظیم و بزرگی است و زیرساختی است که آماده شده است.

* اگر در بخش کشاورزی این تلاش های چندین ساله نبود و امسال لازم نبود ۶ میلیون تن گندم بخریم، چه می کردیم؟ از کجا باید می خریدیم و چه کسی به ما می فروخت؟ با توجه به کاری که در کشاورزی و انرژی انجام گرفته است و خودکفایی صورت گرفته در بخش های مختلف و اقداماتی که در این مدت انجام گرفته است اگر دچار مشکل می شدیم خیلی کار ما سخت می شد. ما در مورد زیرساخت ها و کارهای قبلی باید تشکر کنیم.

* علی رغم اینکه می دانم مردم در بخش اقتصاد و معیشت هنوز هم مشکل دارند، می خواهم از بخش اقتصاد تشکر کنم. تامین ارز برای کالاهای مورد نیاز ما در این مدت با توجه به اینکه در فروردین و اردیبهشت ماه صادرات ما قطع و مرزهای ما بسته بود، کار بزرگی انجام شد. اینکه ارز را تا امروز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه تامین کردیم و باز هم تامین می کنیم و ریالی که تامین شده است کار ساده ای نیست و اینکه حقوق ها سر موقع پرداخت شده است یا پرداخت بسته های معیشتی و یارانه مردم در روز معین انجام شد، پشت آن کار، تلاش و گرفتاری بوده است. در کمک هایی که در حد توان داشتیم برای آنهایی که بیکار شدند و بسته ویژه ای که ما برای چهار ماه به سه میلیون خانوار دادیم که وضعیت اقتصادی مناسبی نداشتند کار بزرگ و عظیمی است که انجام گرفته است.

* همه بازگشایی ها و فعالیت های اقتصادی ما به رفتار عمومی ما منوط است. اگر همه اقدامات لازم را انجام دادیم و مراعات کردیم به خوبی موفق خواهیم بود و با کمترین تلفات و کمترین فوتی ها می توانیم عبور کنیم و اگر رفتار عمومی ما با شرایط منطبق نباشد وضعیت شکل دیگری خواهد بود.

* قبلا هم گفته ام اگر کسی دید کرونایش مثبت است، دستگاه تشخیص دهنده باید به خانواده و محل کار فرد مورد نظر اطلاع دهد. این وظیفه است و هنوز هم به خوبی و با دقت این دستور اجرا نمی شود. بعضی‌ها هستند که فکر می کنند اگر مثبت شد نباید به کسی بگویند و باید آن را مخفی کنند. کسی که مثبت شده اگر به جامعه آمد و تردد داشت و خود را در خانه قرنطینه نکرد بزرگترین خطر است. یک فرد مثبت به عروسی، عزا و اجتماع رفته است و این آمارها موجود است. فردی به بازار ماهی فروشی رفته و همه را مبتلا کرده یا یک نفر به عروسی رفته و ۱۰۰ نفر را مبتلا کرده است‌.

* مهم است همه وظیفه بدانیم که اگر دیدیم بیمار هستیم به گوشه و کناری برویم و دوره را بگذرانیم. برخی از مراقبت‌ها ممکن است خیلی سخت نباشد و زمان آن محدود باشد اما برای سلامت مردم و کادر درمان ما آثار مهمی دارد.

ادامه دارد.

۲۷۲۱۵

[ad_2]

Source link