وزش باد شدید و کاهش دید افقی در زاهدان به ۳۰۰ متر

[ad_1]

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: گردوغبار ناشی از وزش باد شدید که عصر دیروز و دیشب شمال غرب پاکستان را فرا گرفت، بامداد امروز (چهارشنبه 11 تیر) به زاهدان رسید و شعاع دید افقی را به ۳۰۰ متر کاهش داد.

محسن حیدری در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: این گردوغبار علاوه بر زاهدان، شعاع دید افقی در نصرت آباد و میرجاوه را نیز به شدت کاهش داده است به طوریکه هم اکنون دید افقی در میرجاوه ۴۰۰ متر و در نصرت آباد ۱۱۰۰ متر است.

وی افزود: گردوغبار فعلی زاهدان کاملاً منشأ خارجی داشته و از بیابان های شمال غرب پاکستان ناشی می شود که در اثر وزش باد شدید به سمت زاهدان و شهرهای اطراف آن آمده است و این شرایط به ندرت در این مناطق اتفاق می‌افتد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: پیش بینی می شود گردوغبار زاهدان به تدریج تا ۲۴ ساعت آینده از بین برود.

حیدری در بخش دیگری به شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه از جمعه پیش رو در شمال استان خبر داد و گفت: وزش این بادها علاوه بر پنج شهرستان شمال استان، با شدت کمتر مرز شرقی و نوار غربی استان را نیز فرا می گیرد.

وی ادامه داد: وزش این باد شدید علاوه بر کاهش دید افقی و کیفیت هوا، در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان نیز سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید می کند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از تداوم بارش های همرفتی در جنوب و جنوب شرق استان خبر داد و گفت: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی تا پنج شنبه شرایط برای ریزش های همرفتی در جنوب استان فراهم است.

حیدری تصریح کرد: در این مدت آبگرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی و طغیان موقتی رودخانه های فصلی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ به ویژه در ارتفاعات پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: توصیه می شود مردم در مناطق ذکر شده از رفتن به ارتفاعات، توقف و تردد در بستر و حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری کنند.

[ad_2]

Source link