نحوه مبارزه با نماتدهای گره ریشه ” گیاهان زنده دریایی “

آفات میکروسکوپی معروف به نماتد گره ریشه موجودات ریز مانند ریز هستند که در خاک زندگی می کنند و از طریق سیستم ریشه بسیاری از گیاهان باغی می خورند. تغذیه باعث ایجاد صفاهای ناخوشایند یا گره در ریشه ها می شود ، جایی که آفت نام خود را می گیرد. نماتد گره ریشه یکی از چندین گونه Meloidogyne است و به طور معمول نماتد گره ریشه جنوبی نیز نامیده می شود.

برخی از محصولات میوه و سبزیجات که به علت آلودگی گره ریشه نماتد آسیب زیادی دیده اند ، سیب زمینی شیرین ، ذرت ، گیاهان فلفل ، بامیه ، پیاز ، طالبی ، کدو تنبل ، لوبیا ، نخود فرنگی ، گوجه فرنگی ، هندوانه ، بادمجان ، هویج ، چغندر ، کاهو ، سیب زمینی ، تربچه و کدو سبز. نماتدهای گره ای ریشه نیز روی گیاهان زینتی و چندین درخت میوه تأثیر می گذارد. همچنین شناخته شده است که آفات از طیف گسترده ای از علف های هرز باغبانی تغذیه می کنند و تخم می گذارند ، هرچند علفهای هرز آلوده به ندرت تحت تأثیر حضور آنها قرار می گیرند.

نماتدهای ماده می توانند همزمان 500 تخم بگذارند و به آفات اجازه می دهد تا چند برابر شوند و مسائل خفیف را در طی چند روز به آلودگی های شدید تبدیل کنند. گرچه آفات فوق العاده کوچک هستند ، کلنی های بزرگ نماتد می توانند باعث آسیب شدید ریشه شوند زیرا حجم کل نماتدها از ریشه ها در کل تابستان تغذیه می کنند.

نماتدهای گره ریشه در شرایط خاک شنی آسیب بیشتری می بینند. روش های پیشگیری برای جلوگیری از نماتد گره ریشه در بسیاری از موارد ضروری است ، زیرا کرم های کوچک مانند مارماهی پس از آلودگی به سختی درمان می شوند. کنترل نماتدهای گره ای ریشه ای به ویژه چالش برانگیز است ، زیرا آفات با عبور از خاک خاک خود را از یک باغ به باغ دیگر دیگر گسترش می دهند و از یک باغ به باغ دیگر با ابزار ، کفش یا گیاهان آلوده منتقل می شوند.

نماتدهای گره ریشه تنها گونه های نماتد نیستند که می توانند در باغات و مناظر خانگی از جمله گونه های نماتد حلقه ای ، نماتدهای ضایعات ریشه ای ، نماتدهای کیست چغندرقند ، نماتدهای مرکبات ، نماتدهای ساقه و پیاز و … ویران شوند. گرچه نماتدهای گره ریشه با اختلاف زیاد مخربترین نماتد باغ هستند. آنها بیشتر چرخه زندگی خود را با تغذیه از ریشه های مختلف گیاه می گذرانند. عفونت های شدید به دلیل توقف رشد گیاه می تواند منجر به کاهش عملکرد و محصولات غیر قابل فروش شود.

شدت آلودگی به نماتد گره ریشه به تراکم جمعیت نماتد ، گونه نماتد و گونه و رقم گیاه میزبان بستگی دارد. جمعیتهای بزرگ نماتد معمولاً منجر به بزرگتر شدن گره ها یا گال می شوند. نماتد گره ریشه شمالی (M. hapla) گالهای بسیار کوچکتری نسبت به نماتد گره ریشه جنوبی (M. incognita) تولید می کند که گالهایی با اندازه دو برابر پسر عموی شمالی آن تولید می کند. هر چه نماتد بیشتری در باغ وجود داشته باشد ، تعداد صفرا در هر گیاه بیشتر است. میزان نماتد در منطقه همچنین اندازه صفرا در ریشه گیاه آلوده را افزایش می دهد.

چگونه می توان نماتدهای گره ای ریشه را شناسایی کرد

اولین علائمی که ممکن است با گیاه و درختان مشاهده کنید گیاهانی هستند که عملکرد کمی دارند. هر گیاه به یک شکل در برابر عفونت واکنش نشان نمی دهد و همه گیاهان به یک شکل آسیب نمی بینند. برخی بیشتر از دیگران تحت تأثیر قرار می گیرند. علائم این بیماری شامل زردی برگها ، توقف رشد ، پژمردن در گرمترین قسمتهای بعدازظهر و برگشتن در شب ، گیاهانی است که میوه کمتری تولید می کنند ، گیاهان میوه های کوچک تولید می کنند و عملکرد کم عمومی دارند. این علائم معمولاً در طول تابستان با بزرگتر شدن گیاهان ظاهر می شوند.

برای تأیید سوالات به آلودگی گره ریشه ، چند گیاه را که رشد خوبی ندارند حفاری کنید و ریشه های آنها را بررسی کنید. اگر ریشه ها گره خورده به نظر می رسد ، اما هیچ نشانه ای از پوسیدگی ندارند ، چند گیاه دیگر را که به نظر می رسد رنج می برند بررسی کنید. در بسیاری از موارد ، ریشه های گره دار یا ریشه های پوشیده شده از صفرا نیز علائم پوسیدگی را نشان می دهد. اگر ریشه های گره دار و علائم پوسیدگی را مشاهده کنید ، شرط مطمئنی است که نماتدهای گره ریشه مقصر هستند.

با پرداخت فقط 10 دلار می توانید از طریق دفتر ترویج شهرستان در منطقه خود تشخیص دهید و همچنین یک طرح درمانی توصیه شده برای کمک به شما در از بین بردن باغ خود از شر این کرم های حلزونی مهاجم. برای اینکه گیاهان خود را از نظر عفونت با خدمات کششی شهرستان خود بررسی کنید ، کافی است چند گیاه بیمار و یک چهارم خاک از منطقه ای که گیاهان در حال مبارزه را بیرون می کشید ، درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. کیسه را ببندید تا خاک و سیستم ریشه خشک نشود و کیسه را در یک مکان تاریک و خنک نگه دارید تا زمانی که بتوانید آن را به ساختمان Extension شهرستان خود بیاورید. مراقب باشید که کیسه را برای مدت زمانی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید ، زیرا نور آفتاب نماتدها را پخته و آنها را از بین می برد قبل از اینکه بتوانید تشخیص دهید.

عامل Extension گیاهان و نمونه خاک را برای آزمایش به آزمایشگاه تشخیصی نماتد می فرستد که نشان می دهد نماتدها مسئله هستند یا نه. این تکنسین آزمایشگاه به شما می گوید که نماتدها مشکلی را که با آن روبرو هستید ایجاد می کنند یا نه و اگر شما در واقع نماتدها هستند ، به شما توصیه های مجربی در مورد چگونگی حل این مشکل را می دهد.

منابع : گیاه شناسی فارسی کلاب