نباید در توافق امارات و اسرائیل دخالت کرد

[ad_1]

قانون عراق، عادی‌سازی روابط با اسرائیل را ممنوع می‌کند. اما [عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل] یک امر داخلی مربوط به آن کشورها است.

«احمد ملا طلال» سخنگوی نخست‌وزیری عراق طی نشست خبری درباره توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی گفت این یک موضوع داخلی مربوط به خودشان است.

به گزارش فارس، به نوشته پایگاه خبری «شفق نیوز»، وی پس از نشست هیأت دولت عراق در روز چهارشنبه (دیروز – ۲۶ آگوست)، تاکید کرد: « قانون عراق، عادی‌سازی روابط با اسرائیل را ممنوع می‌کند. اما [عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل] یک امر داخلی مربوط به آن کشورها است.»

وی در ادامه به موضع نخست‌وزیر عراق طی نشست سه‌جانبه اخیر در امان در قبال قضیه فلسطین اشاره کرد و گفت: الکاظمی طی این نشست بر اهمیت قضیه فلسطین و پایتخت آن، قدس تاکید کرد.

از زمان اعلام توافق عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو در ۲۳ مرداد گذشته ( ۱۳آگوست)، اغلب شخصیت‌های سیاسی، نمایندگان و احزاب عراقی آن را به شدت محکوم کردند، اما دولت عراق و شخص مصطفی الکاظمی در قبال آن موضعی نگرفت تا اینکه نزدیک به ده روز بعد، (22 آگوست – اول شهریور)، الکاظمی در مصاحبه با «واشنگتن پست» در پاسخ به سوالی ناگزیر شد درباره این توافق، اظهارنظر کند.

وی گفت: «عادی سازی روابط امارات – اسرائیل تصمیمی است که به امارات مربوط است و نباید در آن دخالت کرد.»

اما درباره قضیه فلسطین وی چند روز پیش در سفر به امان با حضور در نشست سه‌جانبه با شاه اردن و رئیس‌جمهور مصر گفت:«ما امروز گرد هم آمدیم در حالی که از ارزش‌های ریشه دار خود به نفع کشورها و ملت‌هایمان حمایت می‌کنیم و بر موضع ثابت عراق در حمایت از آرمان فلسطین و حق مردم فلسطین در تأسیس کشور خود به پایتختی قدس شریف آن تأکید می‌کنیم».

[ad_2]

Source link