قالیباف به دنبال مچ گیری است؟

[ad_1]

محمد باقر قالیباف شامگاه سه شنبه در ادامه نظارت میدانی خود بر حوزه‌های انتخابیه استان خوزستان در نشستی به بررسی مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سوی مردم آبادان، خرمشهر، هندیجان و ماهشهر پرداخت.

رئیس قوه مقننه ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و امام سجاد (ع) از رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم خوزستان در راستای برگزاری مراسم‌های مذهبی تقدیر کرد و گفت: این اقدام مردم به دنیا نشان داد که محبان اهل بیت (ع) در پاسداشت فرهنگ عاشورا ثابت قدم هستند؛ همچنین ملت ایران نشان دادند هر وقت اراده کنند، می‌توانند حضور وظیفه‌شناسانه برای انجام کارهای مهم داشته باشند.

قالیباف با اشاره به اینکه نظارت میدانی مجلس یازدهم یکی از مهمترین اهداف این دوره مجلس محسوب می‌شود، اظهار کرد: رهبر انقلاب از مجلس یازدهم به عنوان مجلس امید و انتظار یاد کردند؛ بنابراین در اولین نظارت میدانی به خوزستان سفر کردیم زیرا احساس می‌شد که مردم این خطه با هر نوع سلیقه و گرایش قومی پای انقلاب اسلامی و حفظ وطن ایستادند و مجاهدت کردند.

وی با بیان اینکه نظارت میدانی مجلس یازدهم را از استان خوزستان شروع کردیم تا دینمان را به مردم این سرزمین ادا کنیم، افزود: در سفرهای متعدد به خوزستان احساس کردم مردم این منطقه حس محرومیت و تبعیض دارند که البته درست است زیرا امکانات قابل توجه و فرصت‌های زیادی پیش روی آنها وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عرصه کشاورزی، تجارت، صنعت، معدن و حدود پنج میلیون جمعیت فرصت‌های بزرگی برای راهگشایی از مشکلات استان فراهم می‌آورد اما با چالش‌هایی هم روبه‌رو هستیم.

قالیباف با اشاره به اینکه مردم شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، هندیجان و ماهشهر، معیشت، اشتغال، تأمین آب شرب، مشکل فاضلاب و فرسودگی شهر را از جمله مشکلات و دغدغه‌های خود می‌دانند، اظهار کرد: امیدوارم با رویکرد نظارتی مجلس یازدهم و حضور میدانی شاهد حل مشکلات باشیم زیرا قصدمان از این سفرها مچ‌گیری نیست بلکه پیگیری برای برطرف کردن امور، پاسخگویی مسئولان و در صورت نیاز قانون‌گذاری است.

وی با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس خود را نماینده مردم خوزستان می‌دانند، افزود: بر این اساس باید تلاش کنیم تا تصمیماتمان سبب حل مشکلات جامعه شود.

قالیباف، شنیدن مشکلات جامعه از زبان مردم را دارای اهمیت دو چندان دانست و افزود: در دیدار با مردم خرمشهر، خانمی کاملاً شفاف عنوان کرد که امکانات و بودجه وجود دارد اما در نوع هزینه کردها مشکلاتی مشاهده می‌شود لذا نظارت جدی باید انجام شود، البته کارهای قابل توجهی انجام شده اما بخش عمده‌ای از کارها باقی مانده که باید اجرایی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، شنیدن مشکلات مردم بدون واسطه را یکی از آثار نظارت میدانی مجلس دانست و ادامه داد: کارآمد سازی، مردمی سازی و شفاف سازی از رویکردهای قوه مقننه است که با نظارت میدانی و کمک مردم و نمایندگان محقق می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: جوانان برای برطرف کردن امور مردم باید در صحنه کار باشند و خود را شریک مسئولان بدانند؛ در واقع مردمی سازی اقتصاد به معنای استفاده جامعه از تمام ظرفیت‌ها و بالعکس است.

ریشه بروز بسیاری از مشکلات

قالیباف با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی صیادان و فعالان تجاری خرمشهر و آبادان، گفت: گاهی اوقات تصمیمات اتخاذ شده در تهران سبب ایجاد مشکلات دیگری در استان‌ها می‌شود.

رئیس قوه مقننه ریشه بروز بسیاری از مشکلات را تمرکزگرایی و تصمیم‌گیری از بالا به پایین دانست و افزود: این مهم در حالی است که برای تصمیم‌گیری درست ابتدا باید حرف مردم را بشنویم سپس با متخصصان مشورت کنیم و همچنین ظرفیت‌ها و جغرافیای بومی هر منطقه را بشناسیم و بعد تصمیم‌گیری کنیم.

وی با بیان اینکه فرصت‌های متعددی برای توسعه کشاورزی، ارتقا سطح محیط زیست، صنعت فولاد و تجارت در منطقه شادگان وجود دارد اما مردم این حوزه با سختی و مشقت زندگی می‌کنند، تصریح کرد: زیبنده نیست پس از گذشت ۳۰ سال از پایان جنگ شاهد برطرف نشدن برخی از مشکلات در مناطق مختلف استان خوزستان به خصوص خرمشهر باشیم.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه کشور در سال آینده، تصریح کرد: بدون شک تلاش خواهیم کرد احکام برنامه یاد شده با توجه به نیازهای استانی مانند نیازهای استان خوزستان تنظیم و تدوین شود تا از همه ظرفیت‌های استان‌ها به درستی بهره‌گیری صورت گیرد.

2727

[ad_2]

Source link