فرسودگی خط انتقال بزرگترین مشکل آب شرب سرپل‌ذهابِ کرمانشاه

[ad_1]

به گزارش ایرنا؛ محبت جمالی نیا روز پنجشنبه در جلسه بررسی مشکلات آب شرب شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در محل فرمانداری با حضور نماینده وزارت نیرو و معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه، افزود: یک هزار و ۱۸ حلقه چاه آب در شهرستان وجود دارد که ۵۱۰ حلقه آن در دشت ذهاب شمالی و جنوبی است که با بهره برداری کامل از سامانه گرمسیری از سیستم آبیاری مزارع خارج خواهد شد.

 وی اظهار داشت: همچنین ۸۷۷ حلقه چاه عمیق و ۵۱ حلقه چاه غیرمجاز و ۳۷ حلقه چاه صنعتی و خدماتی در منطقه وجود دارد.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب با بیان‌ اینکه بیش از ۲۸ هزار هکتار زمین دیم در مسیر سامانه گرمسیری است، گفت: میزان تخصیص آب مصوب شبکه های فرعی طرح گرمسیری استان در دشت ذهاب شمالی این شهرستان پنج هزار و ۶۶۳ هکتار که عملا تحت پوشش سامانه گرمسیری قرار گرفته و میزان تخصیص سالیانه ۳۵۰ میلیون مترمکعب از حوزه گرمسیری است.

جمالی نیا گفت: ۲هزار و ۱۹۷ هکتار از اراضی شهرستان در مسیر سامانه گرمسیری اجرا نشده و قابل تخصیص است و بعلاوه اینکه  هفت هزار و۷۵۶ هکتار اراضی جامانده و قابل تخصیص داریم.

او اضافه کرد: در این شهرستان  ۱۷ هزار و ۶۵ هکتار زمین آبی و یک هزار و ۴۴۶ هکتار باغات و ۳۲ هزار هکتار جنگل و ۵۶ هزار هکتار مرتع وجود دارد.

وی گفت: این شهرستان با پتانسیل ها و استعدادهای خوبی که در زمینه آب های سطحی، کشاورزی و قابلیت۲ کشت مجدد در سال دارد زمینه جهش تولید و اشتغال خوبی در خود جای داده است.

فرماندار سرپل ذهاب ادامه داد: این شهرستان در ۲ بخش مرکزی و قلعه شاهین با ۲۰۴ روستا و چهار دشت ذهاب، دشت سرپل‌ذهاب، قلعه شاهین و بشیوه و پاطاق، ۴۸ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که حایز اهمیت است.

 سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.

طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.
 با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.

[ad_2]

Source link