طرح‌های حمایتی از فعالان صنایع دستی به علت شیوع کرونا تشریح شد

[ad_1]

معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در امور صنایع دستی طرح‌های حمایتی از فعالان این بخش که به علت شیوع کرونا با رکود مواجه شده است را اعلام کرد.

پویا محمودیان در گفت و گو با خبرنگار عصرایران گفت: هر ساله در ۳۱ استان بازارچه صنایع دستی نوروزی برگزار می‌شد که رونق خوبی هم داشت و اصولا ایام نوروز ایام پررونقی برای حوزه صنایع دستی محسوب می‌شود، اما امسال به دلیل شیوع کرونا این بازارها را از دست دادیم و همین مسئله باعث شد تا در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال ارائه راهکارهایی برای حمایت از فعالان صنایع دستی باشیم تا حدی بتوانیم خلاء بازار پر رونق بهاری را کمی پر کنیم.

وی افزود: با تلاش و پیگیری دکتر مونسان، وزیر محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طرح حمایت از هر سه بخش مراکز تولید، مراکز توزیع و مراکز فروش صنایع دستی در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس بسته حمایت از فعالان صنایع دستی ارائه و در هیات دولت تصویب شد.

محمودیان اظهار کرد: استمهال حق بیمه سهم کارفرما برای دوره سه ماهه منتهی به اردیبهشت ۹۹، استمهال هزینه‌های برق و گاز مصرفی برای دوره های سه ماهه منتهی به اردیبهشت ۹۹، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط و تسهیلات برای فعالان صنایع دستی و امکان استفاده از اوراق سرمایه در گردش طرح گام (گواهی اعتبار مولد تامین نقدینگی بنگاه‌های مالی بدون تورم) بخشی از طرح‌های حمایت از فعالان صنایع دستی است که تلاش می‌کنیم این تسهیلات ۳ ماهه به ۶ ماه افزایش پیدا کند.

وی همچنین افزود: استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ ۱۰ درصد در ۳۱ استان برای فعالان عرضه صنایع دستی فراهم شده است.

معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: در برنامه های پیش رو در دست اقدام داریم تا فروش در فضای مجازی را بیش از پیش گسترش دهیم و تسهیل کنیم که برنامه‌هایی در این زمینه در دستور کار قرار دارد.

محمودیان ادامه داد: برای دوران پساکرونا نیز برنامه‌هایی مانند برگزاری نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای صنایع دستی داریم که در حال رایزنی با بخش خصوصی هستیم و به مرور برنامه‌ها و اقدام‌ها اعلام خواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: پویش و کمپین مردمی برای حمایت از صنایع دستی در دوران پسا کرونا خواهیم داشت و فعالان صنایع دستی در ۳۱ استان علیرغم آنکه بازارچه نوروزی را از دست دادند و ایام سختی را تجربه می‌کنند اما امید به آینده و عبور از این دوران سخت دارند.

[ad_2]

Source link