شهری با قدیمی‌ترین قانون اساسی جهان

[ad_1]

با وجود تقریبا ۲۰۰ کشور در سطح جهان، شما باید خوره جغرافی باشید تا درباره همه این کشور‌ها شناخت و اطلاعات کافی داشته باشید، اما آشنایی با اسم همه آن‌ها و این‌که حداقل یک بار به گوش‌تان خورده باشد، انتظار غیرمعقولی به نظر نمی‌رسد! ۲۰۰ کشوری که هر کدامشان برای خودشان تاریخی پر فراز و نشیب، فرهنگ و آداب و رسومی خاص، جغرافیایی جذاب و زیبایی‌های طبیعی منحصر به فردی دارند …

 

کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو! 

 با وجود تقریبا ۲۰۰ کشور در سطح جهان، شما باید خوره جغرافی باشید تا درباره همه این کشور‌ها شناخت و اطلاعات کافی داشته باشید، اما آشنایی با اسم همه آن‌ها و این‌که حداقل یک بار به گوش‌تان خورده باشد، انتظار غیرمعقولی به نظر نمی‌رسد! ۲۰۰ کشوری که هر کدامشان برای خودشان تاریخی پر فراز و نشیب، فرهنگ و آداب و رسومی خاص، جغرافیایی جذاب و زیبایی‌های طبیعی منحصر به فردی دارند که دانستن در باره آن‌ها می‌تواند برای ما جذاب و هیجان‌انگیز باشد.

کشور‌هایی که بعضی‌هایشان نه خیلی کوچک هستند و نه خیلی دورافتاده. مثلا یکی از همین کشور‌ها که در پرونده امروز با آن آشنا خواهید شد، در قلب اروپاست، اما یا اسمش را نشنیده‌اید یا اگر شنیده باشید، هیچ اطلاعاتی درباره کشورش ندارید! در این بین، بعضی از این کشور‌ها هم آن‌قدر دورافتاده هستند که رسیدن به آن‌ها بسیار دشوار است، اما کسانی که حس ماجراجویانه بالایی دارند و البته تعدادشان زیاد نیست، نمی‌توانند از زیبایی‌های بی‌نظیر و طبیعت بکر و منحصر به فرد این کشور‌ها صرف نظر کنند.

در این گزارش سعی کرده‌ایم درباره تعدادی از کشور‌های ناشناخته جهان بگوییم، سرزمین‌هایی که برخی از آن‌ها طبق گزارش سال ۲۰۱۹ سازمان جهانی توریسم، گردشگر زیادی نداشته‌اند یا سرعت رشدشان برای جذب گردشگر فقط در چند سال اخیر زیاد بوده است. سرزمین‌هایی که ممکن است شما حتی از این که چنین کشور‌هایی در جهان وجود دارند، بی‌اطلاع باشید.

 

سان مارینو 
دارای قدیمی‌ترین قانون اساسی جهان 
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!
کدام قاره؟ اروپا 
جمعیت: ۳۰ هزار نفر

کشور کوچک و کمتر شناخته شده سان مارینو تنها ۶۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و با جمعیت ۳۰ هزار نفری‌اش، پنجمین کشور کوچک جهان است. سن مارینو نیز یکی از زیباترین نقاطی است که می‌توانید در اروپا ببینید. این کشور با وجود سه قلعه قرون وسطایی زیبا که بر بالای چشم انداز زیبایی از کوه تیتانو قرار ‏دارند، اولین کشور با حکومت جمهوری در جهان شناخته می‌شود.

قانون اساسی سان مارینو که در سال ۱۶۰۰ میلادی تدوین شده، قدیمی‌ترین قانون اساسی ملی در جهان است که هنوز هم اجرا می‌شود. قدم زدن در خیابان‌های سنگی و باریک پایتخت سان مارینو باعث می‌شود، احساس کنید یک قدم در تاریخ به عقب برگشته‌اید. یک واقعیت جالب دیگر درباره سان مارینو این است که تعداد وسایل نقلیه و همین‌طور تعداد جهانگردانی که هر سال به این کشور سفر می‌کنند، از جمعیت آن بیشتر است!

 

سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها 
بهترین جزیره جهان برای ماه‌عسل 
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو! 
کدام قاره؟ آمریکا 
جمعیت: ۱۱۷ هزار نفر

 سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها 

سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها یک کشور جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب است که از بیش از ۳۲ جزیره کوچک خیره‌کننده تشکیل شده، اما جمعیت کشور فقط در ۹ جزیره از این جزایر ساکن هستند. سواحل سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها عمدتاً با سه نوع ماسه به رنگ‌های طلایی، سیاه و سفید پوشیده شده‌اند که از آن‌ها برای مقاصد صنعتی از جمله ساخت جاده نیز استفاده می‌شود. یکی از جزایر سنت‌وینسنت که ماستیک نام دارد، به طور خصوصی در اختیار کنسرسیومی از مالکان زمین است.

این کنسرسیوم جزیره را به مسافرانی که توانایی پرداخت اجاره بهایی بین ۲۰ تا ۱۰۰ هزار دلار در هفته داشته باشند، اجاره می‌دهد. در این کشور کوچک بیش از ۲۸ هزار و ۳۶۰ وسیله نقلیه (۲۵۸ دستگاه برای هر هزار نفر جمعیت) و بیش از ۸۲۹ کیلومتر جاده آسفالت شده (۰۰۱/۰ درصد از کل جاده‌های جهان) وجود دارد. جالب است بدانید که حداکثر سرعت مجاز در جاده‌های سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها، ۴۸ کیلومتر بر ساعت است. سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها به عنوان بهترین مکان برای مراسم عروسی و ماه عسل شناخته می‌شود. این کشور در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جایزه جهانی بهترین جزیره ماه عسل سال را دریافت کرد.

 

نائورو 
کشوری بدون پایتخت 
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو! 
کدام قاره؟ اقیانوسیه 
جمعیت: ۱۲ هزار نفر

نائورو 

جمهوری نائورو کوچک‌ترین کشور جزیره‌ای جهان است که در منطقه میکرونزی قاره اقیانوسیه قرار دارد. نائورو ۳۰ کیلومتر جاده و یک راه آهن ۵ کیلومتری و فقط دو هتل دارد. این کشور کوچک چاق‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود، زیرا ۹۵ درصد از جمعیت ۱۰ هزار نفری آن درصدی از چاقی را دارا هستند. نائورو یکی از کشور‌های شناخته نشده‌ای است که کمترین میزان بازدیدگان کنندگان در جهان را در سال به خود اختصاص داده است.

به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ فقط ۲۰۰ گردشگر از این کشور بازدید کردند. به دلیل وجود معادن فراوان فسفر، نائورو در دهه ۱۹۶۰ ثروتمندترین کشور جهان شناخته می‌شد، اما هم اکنون یکی از فقیرترین کشور‌های جهان است و نرخ بیکاری در آن بالای ۸۰ درصد است. دور تا دور نائورو را صخره‌های مرجانی فراگرفته‌اند به همین دلیل این کشور هیچ بندری ندارد. نائورو همچنین مرز زمینی مشترک و پایتخت رسمی ندارد و یارن بزرگ‌ترین شهر این کشور و مقر پارلمان آن است.

 

لیختن اشتاین 
ناشناخته، اما در قلب اروپا
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو! 
کدام قاره؟ اروپا 
جمعیت: ۳۸ هزار نفر

لیختن اشتاین 

این کشور کوچک، اما جذاب با آن‌که در قلب اروپا واقع شده در فهرست کشور‌هایی قرار دارد که سالانه کمترین میزان گردشگر را دارند. شاید یکی از دلایلش این باشد که لیختن اشتاین هیچ فرودگاهی ندارد. با این حال این کشور کوچک آن‌قدر جذاب است که نمی‌توان همه جاذبه‌های آن را از قلعه‌ها و کوه‌ها گرفته تا موزه‌ها و رستوران‌های پنج ستاره‌اش در یک فهرست گنجاند.

این کشور پادشاهی که حاکم آن یک شاهزاده است، تنها کشوری است که به طور کامل در کوه‌های آلپ واقع شده و یکی از امن‌ترین کشور‌های جهان به شمار می‌آید. آخرین قتل در لیختن اشتاین که ثروتمندترین کشور جهان نیز هست، در سال ۲۰۱۴ به دلیل اختلاف بین مدیرعامل بانک و یک کارمند صورت گرفته که مورد بسیار نادری بوده است.

هر سال در روز ملی لیختن اشتاین، شاهزاده حاکم بر این کشور و پسرش، همه مردم را به قلعه فادوتس در پایتخت این کشور دعوت می‌کنند و پذیرایی باورنکردنی از آن‌ها با سرو انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها، صورت می‌گیرد. لیختن اشتاین که تولید کننده ۲۰ درصد از دندان‌های مصنوعی جهان است در سال ۲۰۱۱ به طور کامل قابل اجاره دادن بود. جالب است بدانید این کشور ۳۸ هزار نفری، آن‌قدر کوچک است که می‌توانید ظرف یک روز از همه دیدنی‌های آن بازدید کنید و تقریبا در همه خیابان‌های اصلی‌اش قدم بزنید.

 

کوراسائو 
خوش رنگ‌ترین کشور جهان 
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو! 
کدام قاره؟ آمریکا 
جمعیت: ۱۳۴ هزار نفر

کوراسائو 

جزیره زیبای کوراسائو یکی از جذاب‌ترین جزایر منطقه هند غربی است. این کشور که پایتخت آن ویلمستاد نام دارد، یکی از خوش‌رنگ‌ترین کشور‌ها در منطقه کارائیب است. رنگ ساختمان‌های این کشور (با توجه به تاریخ و مالکیت گذشته این جزیره) الهام گرفته از ساختمان‌های هلندی است. بیشتر خانه‌ها به رنگ زرد روشن، قرمز، نارنجی و دیگر رنگ‌های روشن هستند.

کوراسائو ممکن است کشور شناخته شده‌ای روی کره زمین نباشد، اما به داشتن غواصانی که در اعماق دریا مهارت دارند، مشهور است. یکی از بهترین مناطق غواصی در این جزیره، جایی به نام جنگل قارچ است که بیشتر به یک مرجان زیرآبی قارچی شکل شباهت دارد! در این جزیره کوچک مردمانی از ۶۵ ملیت مختلف زندگی می‌کنند. به همین دلیل بیشتر بومیان این منطقه دست کم به چهار زبان مختلف صحبت می‌کنند. آب نوشیدنی مردم کوراسائو آب دریای تصفیه شده است و در سراسر این جزیره آب شیر مستقیماً از دریا تقطیر می‌شود که برای نوشیدن کاملا بی‌خطر است.

 

تووالو 
یک رستوران برای ۱۱ هزار نفر
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!
کدام قاره؟ اقیانوسیه 
جمعیت: ۱۱ هزار نفر

تووالو 

تووالو با جمعیتی کمتر از ۱۱ هزار نفر و مساحتی حدود ۲۶ کیلومتر مربع، کم جمعیت‌ترین کشور و سومین کشور کوچک جهان است. این مجمع الجزایر بسیار زیبا که گفته می‌شود شبیه‌ترین نقطه به بهشت در روی زمین است، کمترین میزان بازدید کننده را در سراسر جهان دارد. تووالو تماماً مسطح است و هیچ نقطه‌ای با ارتفاعی بیش از ۵/۴ متر در آن وجود ندارد. به همین دلیل مسئله گرم شدن جهانی به معضلی مهم برای این کشور تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید: 

قدیمی ترین شهرهای زنده دنیا (+عکس)

باستانی‌ترین شهرهای کنونی جهان

درباره کهن‌ترین شهرهای جهان

در تووالو هیچ رودخانه‌ای جریان ندارد، به همین دلیل زندگی مردم حتی برای آب آشامیدنی به آب باران وابسته است. جالب است بدانید که در مجمع الجزایر تووالو فقط یک هتل و یک مسافرخانه واقعی وجود دارد که تنها رستوران‌های این کشور نیز به شمار می‌آیند. تووالو همچنین فقط یک مدرسه ابتدایی و یک دبیرستان دارد. همچنین هیچ آرامستانی در تووالو وجود ندارد و مردم مردگان‌شان را در حیاط خانه‌شان دفن می‌کنند. نکته جالب دیگر درباره تووالو این است که هیچ‌گونه کارت اعتباری در این کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و فقط پول نقد در معاملات اعتبار دارد.

 

سنت لوسیا
چشم در چشم با آتشفشان‌ها
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!
کدام قاره؟ آمریکا 
جمعیت: ۱۷۳ هزار نفر

سنت لوسیا

این کشور جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب و شمال کشور سنت‌وینسنت و گرنادین‌ها قرار دارد. کشور ۱۷۳ هزار نفری سنت لوسیا به کوه‌های آتشفشانی و دریای فیروزه‌ای رنگش معروف است. زمین‌های آتشفشانی و کوهستان‌هایی با دره‌های وسیع حاصلخیز و سواحل شنی بسیار زیبا این منطقه را به سرزمینی دیدنی تبدیل کرده‌است. زمین‌شناسی شگفت‌انگیز سنت لوسیا به گونه‌ای است که بازدید کنندگان از آتشفشان‌ها می‌توانند به راحتی به چشمه‌های آتشفشانی گوگرد نزدیک شوند و از نزدیک شاهد قدرت خارق‌العاده طبیعت باشند. آبشار‌های الماس یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی سنت لوسیا هستند.

آب این آبشار‌ها غنی شده با مواد معدنی است. چند متر بالاتر از این آبشار‌ها می‌توان منظره بسیار زیبایی را که از تلفیق بخار آبشار‌ها با بخار آتشفشان‌ها ایجاد می‌شود، شاهد بود. بزرگ‌ترین جشنواره سنت لوسیا، جشنواره جاز است که در ماه می‌میلادی برگزار می‌شود و نوازندگان از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند. فرودگاه هوانورا تنها فرودگاه سنت لوسیاست که بیشتر، پرواز‌های تجاری در آن صورت می‌گیرد به همین دلیل بسیاری از گردشگران به وسیله کشتی به این کشور سفر می‌کنند. از نکات جالب توجه درباره مردم سنت لوسیا این است که بسیاری از آن‌ها تا سنین میان سالی ازدواج نمی‌کنند.

 

بلیز 
مقصدی جذاب برای غواص‌ها 
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو!
کدام قاره؟ آمریکا 
جمعیت: ۸۲ هزار نفر

 بلیز 

بلیز کم جمعیت‌ترین و کوچک‌ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی به شمار می‌آید. زیبایی‌های طبیعی این کشورِ کمتر شناخته شده، آن را به‌طور فزاینده‌ای به مقصد گردشگران تبدیل کرده است. جنگل‌ها، آبشارها، غار‌ها و بقایای باقی‌مانده از مایا‌ها که اقوام اولیه ساکن در این منطقه بوده‌اند از دیدنی‌های جذاب بلیز به شمار می‌آیند. گفته می‌شود ۹۰۰ مکان باقی مانده از مایا‌ها در این کشور کوچک وجود دارد و بلندترین ساختمان این کشور هم یک معبد مایاست! بلیز زیستگاه برخی از جذاب‌ترین و مسحور کننده‌ترین حیوانات وحشی منطقه آمریکای مرکزی نیز هست.

همچنین شگفت انگیزترین پدیده آبی دنیا که گودال آبی بلیز نامیده می‌شود در ۷۰ کیلومتری شهر بلیز واقع شده و لقب عمیق‌ترین دریای دنیا را به خود اختصاص داده است. این گودال زیبا که عمری چند هزار ساله دارد، از جمله مکان‌های معروفی است که در سال، غواصان زیادی را برای ماجراجویی و شنا به خود جذب می‌کند.

 

سیشل 
مقر دزدان دریایی
کوراسائو، بلیز، سیشل و نائورو! 
کدام قاره؟ آفریقا 
جمعیت: ۹۴ هزار نفر

سیشل 

گفته می‌شود سیشل دارای شگفت‌انگیزترین منابع طبیعی دنیاست. این کشور زیبا با آب‌های عمیق آبی رنگ، سواحل شنی سفید و موجودات دریایی عجیب و نادر خود به مقصدی برای گذراندن تعطیلات سلبریتی‌ها و افراد مشهور تبدیل شده است. جمهوری سیشل که در مجموع از ۱۱۵ جزیره تشکیل شده در اقیانوس هند و در حدود ۱۵۰۰ کیلومتری سواحل شرقی آفریقا واقع است و کمترین جمعیت را در بین کشور‌های مستقل آفریقا داراست.

ویکتوریا پایتخت سیشل، کوچک‌ترین پایتخت جهان است و شما می‌توانید در کمتر از یک روز تمام شهر را پیاده طی کنید. تقریبا نیمی از مساحت این کشور را پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهد که یک رکورد جهانی محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این کشور زیبا در قرن ۷ میلادی مقر دزدان دریایی بوده و اولین ساکنان آن در قرن هجدهم در این جزایر سکونت گزیده‌اند.

منبع: خراسان

[ad_2]

Source link