شبیه‌سازی جدیدی نقش ماسک صورت را در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به‌تصویر کشیده است

[ad_1]

یک شبیه‌سازی جدید به خوبی نشان می‌دهد که چرا استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ضروری است. بدون ماسک، قطرات تولید شده به هنگام سرفه می‌توانند تا ۱۲ فوت که معادل ۳.۷ متر است، پخش شوند، اما استفاده از ماسک این فاصله را به ۱۲ سانتی‌متر کاهش می‌دهد.

بر اساس شبیه‌سازی‌های انجام شده، مشخص شد که برخی از ماسک‌های پارچه‌ای در مقابل انتشار ویروس بهتر از سایر ماسک‌ها عمل می‌کنند. سیدارتا ورما، نویسنده اصلی این پژوهش و استادیار دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه فلوریدا گفت:

تصاویر به‌کار رفته در مطالعه ما می‌تواند به شما کمک کند که دلیل منطقی برای دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و توصیه هایی برای استفاده از ماسک صورت پیدا کنید.

پژوهشگران برای شبیه سازی سرفه، سر یک مانکن را به دستگاه مه (اتصال بخار از آب و گلیسیرین) متصل کرده و از پمپ برای بیرون کشیدن بخار از طریق دهانه مانکن استفاده کردند. آن‌ها سپس قطرات بخار را با استفاده از ورق لیزری که با عبور یک نشانگر لیزر سبز از طریق میله استوانه‌ای ایجاد شده بود، تجسم کردند. در این تنظیم، سرفه‌های شبیه سازی شده به عنوان بخار سبز که از دهان مانکن بیرون می‌آید، ظاهر می‌شوند.

پژوهشگران سپس چندین نوع ماسک غیرپزشکی را روی صورت مانکن گذاشتند تا اثربخشی آن‌ها را در توقف این سرفه‌ها آزمایش کنند. آن‌ها دریافتند که بدون پوشاندن ماسک، سرفه‌های شبیه سازی شده در مدت زمان ۵۰ ثانیه تا ۱۲ فوت حرکت می‌کنند.

ماسک پارچه‌ای مخصوص دوخته شده خانگی با داشتن لایه های متعدد، بیشترین میزان کاهش انتشار قطرات را به خود اختصاص داد، اگرچه در بالای ماسک یعنی بین بینی و قسمت بالایی پارچه نشت جزئی وجود داشت. هنگامی که مانکن این ماسک را پوشید، قطرات فقط تا فاصله ۱۳/۲ سانتی‌متر به جلو حرکت کردند. ماسک به سبک مخروطی هم از عملکرد خوبی برخوردار بود و قطرات آن تقریبا تا فاصله ۲۰ سانتی‌متر گسترش یافتند.

با این حال، ماسک تک لایه (ساخته شده از ماده الاستیک) و دستمال تاشو تاثیر کمتری داشتند. قطرات از طریق ماسک نشت کرده و بیش از ۳/۵ فوت (۱ متر) با ماسک تک لایه و بیش از ۱ فوت (۰/۳ متر) با دستمال گسترش پیدا کردند. بااین‌حال، گرچه ماسک‌های غیرپزشکی آزمایش شده در این مطالعه میزان‌های مختلفی از نشت را نشان دادند، اما احتمالا آن‌ها در جلوگیری از پراکنده شدن قطرات شدیدتر تنفسی مؤثر هستند.

ورما گفت: «ارتقای آگاهی آحاد عمومی درمورد اقدامات پیشگیرانه مؤثر برای جلوگیری از شیوع بیشتر کووید ۱۹ بسیار مهم است، زیرا این ویروس به شدت در حال گسترش است.»

[ad_2]

Source link