سیاستمداری که وکالت آیت‌الله خامنه‌ای، مهندس بازرگان و علی شریعتی را پذیرفت، که بود؟

[ad_1]

احمد صدر حاج سید جوادی، که یکی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران بود، پیش از انقلاب اسلامی، وکالت تعدادی از مخالفان حکومت پهلوی را بر عهده داشت.

به گزارش خبرآنلاین، در دوران مبارزات سیاسی پیش از انقلاب ، تلاشهای وکلای دادگستری بعنوان حقوقدانان موثر در میان سیاسیون و مردم  برجسته می نمود تا آنجا که در این میان می توان از وکیل مبارز و حقوقدانان برجسته احمد صدرحاج سیدجوادی نام برد.

احمد صدر حاج سید جوادی، که در سن ۹۶ سالگی چشم از جهان فروبست، فارغ‌التحصیل رشتهٔ حقوق و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی بود.

بنا به روایت سایت خانه وکلا، از مهم‌ترین مناصب او دادستانی تهران در دورهٔ نخست‌وزیری دکتر علی امینی در حکومت پهلوی، وزیر کشور و وزیر دادگستری در دولت موقت مهدی بازرگان، و نمایندگی مردم قزوین در دوره اول مجلس شورای ملی در نظام جمهوری اسلامی بود.

او که یکی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران بود، پیش از انقلاب اسلامی، وکالت تعدادی از مخالفان حکومت پهلوی از جمله دکتر علی شریعتی، آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله حسینعلی منتظری را بر عهده داشت. همچنین پس از انقلاب وکالت مهدی بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت و ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی را بر عهده گرفت. اما در هر دو دوره، چندین بار بازداشت شد و به زندان افتاد.

این حقوقدان برجسته در تهیه پیش‌نویس قانون اساسی مشارکت داشت و به عنوان وزیر کشور، رفراندم جمهوری اسلامی را برگزار کرد.

۲۷۲۱۵

[ad_2]

Source link