زور کاهش اونس جهانی به نرخ طلا در ایران نرسید

[ad_1]

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان گفت: افزایش قیمت سکه در شرایطی رقم خورد که نرخ دلار نیز در بازار ارز تهران افزایش را تجربه کرد، در حالیکه کاهش قیمت طلای جهانی بر بهای سکه تاثیر منفی نداشته، بلکه افزایش قیمت را در این فلز با ارزش شاهد هستیم.

هوشنگ شیشه بران در گفت‌وگو با ایسنا، با تسلیت و اشاره به ایام سوگواری امام حسین (ع) و تعطیلی های پیش رو، اظهار کرد: با نزدیک شدن به این ایام، بازار با رکود مواجه شده و میزان تقاضا و فروش مصنوعات طلا در بازار تقریبا به صفر رسیده است.

وی با بیان اینکه بازار سکه در معاملات روز چهارشنبه بار دیگر روند صعودی به خود گرفت، توضیح داد: افزایش قیمت سکه در شرایطی رقم خورد که نرخ دلار نیز در بازار ارز تهران افزایش را تجربه کرد، در حالیکه کاهش قیمت طلای جهانی بر بهای سکه تاثیر منفی نداشته، بلکه افزایش قیمت را در این فلز با ارزش شاهد هستیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان تاکید کرد: به نظر می‌رسد نوسانات سکه در کانال ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان ادامه داشته باشد و به دلیل نوسانات بالای قیمت در طول هفته، تقاضا برای خرید سکه به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز چهارشنبه پنجم شهریورماه، اظهار کرد: قیمت دلار برای فروش در صرافی ملی، ۲۳۰۰۰ تومان اعلام شد و همچنین این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۲۹۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

شیشه بران با بیان اینکه قیمت یورو نیز در صرافی ملی گران شد، افزود: قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۷۲۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۷۱۰۰ تومان است.

وی با اشاره به اینکه قیمت طلا در معاملات امروز چهارشنبه بازار جهانی کاهش یافت به طوری که هر اونس طلا به ۱۹۱۹ دلار رسید، علت کاهشی بودن قیمت طلا را می توان برطرف شدن نگرانی ها نسبت به بحران اقتصاد جهانی و البته خوش بینی نسبت به مذاکرات چین و آمریکا دانست.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با اشاره به اینکه احتمال می رود فردا تمام این محاسبات تغییر یابد، توضیح داد: فردا جروم پاول رئیس فدرال رزرو صحبت خواهد کرد که این موضوع می تواند مثبت شدن و یا سقوط بیشتر طلا را رقم بزند.

وی با تاکید بر اینکه فعالان بازار اکنون در انتظار سخنرانی روز پنجشنبه رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشست جکسون هول هستند، گفت: انتظار می رود وی در این سخنرانی نظر بانک مرکزی آمریکا در مورد تورم و سیاست های پولی را بیان کند.

وی با اشاره به اینکه ارزش دلار در برابر بسیاری از همتایان مهم خود کاهش یافت، افزود: وضعیت بازار کار بزرگترین اقتصاد جهان کماکان در شرایط بحرانی قرار دارد و شمار کسانی که برای نخستین بار در یک هفته اخیر درخواست دریافت مزایای بیکاری کرده اند، دوباره از یک میلیون نفر عبور کرده است، همچنین مکالمه تلفنی مقامات ارشد آمریکایی و چینی باعث صعود شاخص های بورسی شد.

شیشه بران توضیح داد: در اتفاقی کم سابقه و پس از مدت ها تنش لفظی، وزیر خزانه داری آمریکا و وزیر بازرگانی این کشور با معاون نخست وزیر چین و سرپرست هیات مذاکره کننده این کشور با آمریکا به صورت تلفنی صحبت و در خصوص اجرایی شدن توافقات فاز نخست رایزنی کردند که طرفین چینی و آمریکایی با صدور بیانیه هایی جداگانه از پیشرفت ملموس در جریان مذکرات خبر داده اند.

وی اضافه کرد: به دنبال تعطیلی عمده فعالیت های تولید نفت در مناطق فراساحلی خلیج مکزیک از ترس طوفان لارا و همزمان با خوش بینی نسبت به مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین، قیمت نفت برنت روز چهارشنبه اندکی افزایش داشت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با بیان اینکه قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۴ سنت معادل ۰.۳۱ درصد رشد به ۴۶ دلار رسید، افزود: قیمت نفت خام آمریکا نیز با یک سنت معادل ۰.۰۲ درصد رشد به ۴۳ دلار و ۳۶ سنت رسید و همچنین قیمت هر دو شاخص نفتی در پایان معاملات روز سه شنبه به بالاترین رقم پنج ماه گذشته رسید.

شیشه بران با تاکید بر اینکه طی ماه های گذشته طلا رشد بسیار زیادی از خود نشان داده و تبدیل به پناهگاه امن شده است، گفت: به نظر می رسد که این روزها در حال تمام شدن است و طلا با شروع امروز روندی کاهشی را آغاز کرده و تا نقطه ۱۲۱۲ دلار هم پایین خواهد آمد.

وی همچنین در ادامه به بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: روند صعودی شاخص بورس که دیروز دوباره آغاز شد، امروز هم ادامه داشت و شاخص کل بورس با بیش از ۶۸ هزار واحد صعود دوباره وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد شد.

شیشه بران با اشاره به آخرین قیمت طلا در روز جاری، گفت: قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در زمان لحظه تنظیم این خبر (۱۵ بعدازظهر) یک میلیون و ۶۲ هزار و ۸۰۰ تومان، سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، سکه امامی ۱۰ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

[ad_2]

Source link