زباله سوزی، آتشی بر جان محیط زیست

[ad_1]

سوزاندن برخی از پسماندها و زباله ها، نه تنها سبب آلودگی هوا می‌شود بلکه آتشی برافروخته به جان محیط زیست و طبیعت است که خسارت های جبران ناپذیری را وارد می‌کند.

به گزارش ایرنا، یکی از مشکلات زیست محیطی، عدم مدیریت صحیح پسماندها توسط برخی صنایع و واحدهاست که زباله های تولیدی را به جای دفع اصولی و بهداشتی به صورت کاملا برعکس، غیر بهداشتی و زیان آور امحا می کنند.

گاهی در هنگام عبور از جاده ها، دود غلیظی دیده می شود که با نزدیک شدن به آن، حجم انبوهی از زباله ها و پسماندهای برخی از واحدها دیده می شود که به جای تفکیک زباله، زباله سوزی را برای پسماندها نسخه پیچی کرده اند.

اگر زباله ها این طلای کثیف به درستی تفکیک شود نه تنها ضرری برای محیط زیست ندارد بلکه در مرحله بازیافت، حجم زیادی از آنها دوباره وارد چرخه شده و این امر به کاهش حجم زباله ها کمک بسیار زیادی می کند.

آلودگی هوا اولین مشکل و ضرری است که سوزاندن زباله به همراه دارد، امروزه معضل زباله سوزی گریبانگیر محیط زیست شده و سبب می شود تا آلودگی هوا با دود و غبار ناشی از این زباله سوزی دو چندان شود.

مخدوش شدن چهره طبیعت، دومین اثری است که سوزاندن زباله ایجاد می کند، گاهی انباشتی از لاستیک ها یا مواد پلاستیکی و یا پسماندهای دیگر شعله ور شده و این زباله سوزی در واقع آتشی بر جان طبیعت و محیط زیست است که خسارت های بسیار زیادی برای محیط زیست وارد میکند.

زباله و ضایعات سوزی تهدیدی برای بهداشت و سلامت افراد محسوب می شود و متاسفانه عده ای غافل از ضرر و زیان ناشی از این پسماند سوزی مبادرت به این کار میکنند.

فرهنگ سازی برای جلوگیری از زباله سوزی

سوزاندن زباله ها موضوع جدیدی نیست بلکه سالها است این اتفاق رخ می دهد، ضروری است تا برای جلوگیری از زباله سوزی و آتش زدن ضایعات، تفکیک زباله در اولویت قرار گیرد.

باید توجه داشت که سوزاندن ضایعات علاوه بر ایجاد آلودگی باعث ایجاد تغییرات آب و هوا و اثرات دیگر بر محیط زیست می شود و گاهی خسارت های سنگینی را بر جای می گذارد.

آموزش و فرهنگ ‌سازی از مواردی است که در این راستا باید به آن توجه اساسی شود.

در برخی از نقاط بروجرد پسماندهایی به آتش کشیده می شوند، زباله هایی که با سوختن در آتش نه تنها سلامتی افراد را تهدید می کند بلکه ضربه ای سخت به محیط زیست وارد می کند.

سوزاندن هرگونه پسماند و ضایعات باعث آلودگی هوا و انتشار گازهای سمی خطرناک در محیط می‌شود و برای سلامتی انسان و سایر جانداران مضر است.

برخورد با متخلفان سوزاندن پسماند ها در بروجرد

سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست بروجرد گفت: با کسانی که شبانه در مراکز مختلف جمع آوری پسماندها اقدام به سوزاندن ضایعات می کنند برخورد قانونی می شود.

زهرا علیرضایی در گفت و گو با ایرنا افزود: با متخلفانی که اقدام به سوزاندن پسماند های تولیدی خود در سطح شهر می کنند برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی مراکز خدماتی در سطح شهر بروجرد، شبانه اقدام به آتش زدن پسماند های خود می کنند که این امر ضمن آلودگی محیط زیست مشکلات بهداشتی عدیده ای برای شهروندان به وجود می آورد.

علیرضایی با اشاره به اینکه آتش زدن پسماند طبق قانون مدیریت پسماند ممنوع بوده و جرم محسوب می شود گفت: با مراکزی که اقدام به این عمل نموده اند برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بیان کرد: به منظور رعایت قوانین زیست محیطی و جلوگیری از تکرار موارد فوق و شناسایی مراکزی که اقدام به آتش زدن پسماندهای خود در سطح شهر می کنند، گشت های ویژه محیط زیست به صورت شبانه روز در سطح شهر فعالیت خواهند داشت.

[ad_2]

Source link