ریزش دیوار ساختمان بر اثر رطوبت

[ad_1]

روز گذشته ریزش دیوار جانبی یک ساختمان بر روی ماشینی که جنب این دیوار پارک شده بود، توانست صدمه مالی بسیاری را به خودرو فوق وارد نماید. خوشبختانه این حادثه تلفات جانی در پی نداشت اما دلیل آن نفوذ رطوبت ناشی از بارندگی های اخیر به داخل ساختمان و بی توجهی مالک به این موضوع ذکر شد.مالک محترم به راحتی میتوانست با تماس گرفتن با شرکت جهان فرود که کار نما و محکم سازی دیوار را انجام میدهند از ریزش دیوار جلوگیری کند اما با بی توجهی باعث این حادثه شد.

حتما شما هم از این دست اخبار را شنیده اید و یا خود با آن ها مواجه شده اید. یکی از قسمت های مهم هر ساختمانی نمای آن به شمار می آید که علاوه بر زیباتر کردن شکل ظاهری ساختمان، به ایجاد چارچوب مشخصی برای آن کمک می کند. اما ریزش دیوار نمای ساختمان گاهی می تواند باعث دردسرهایی برای مالکان، رهگذران و یا خودروهایی که جنب دیوار ساختمان پارک شده اند شود. این مشکل یعنی کنده شدن بخش هایی از نمای ساختمان که می تواند قسمتی از سنگ نما یا ریزش دیوار سیمانی باشد؛ ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. ما در ادامه این مطلب به بررسی دلایل این اتفاق و راه های جلوگیری از آن و نحوه انجام مقاوم سازی توسط متخصصین این حوزه خواهیم پرداخت.

دلایل ریزش دیوار و نمای ساختمان 

همان طور که اشاره شد ریزش دیوار ساختمان یکی از مشکلاتی است که می تواند برای هر ساختمانی که در هنگام نماکاری استانداردهای لازم و یا موارد ایمنی در آن رعایت نشده باشد اتفاق افتد. عوامل مهمی که می تواند در این امر دخیل باشد شامل موارد زیر می شود:

  • نشست زمین
  • انبساط و انقباض یافتن در اثر گرما و سرما
  • لرزش و زلزله
  • رطوبت، باد و باران و برف
  • عدم چسبندگی سنگ و سیمان نما به دیوارهای اصلی و پیرامونی

بارها مشاهده شده است که به دلیل نفوذ آب باران یا برف به داخل درزهای سنگ نما، این درزها باز شده و پشت آن ها نیز به مرور زمان خالی می شود. در نتیجه با باد و طوفانی که در فصل پاییز و زمستان رخ می دهد و یا حتی ممکن است با پیشامد زلزله، تکه ای از سنگ کنده شده و روی عابران و یا خودروهایی که زیر این دیوار پارک شده اند بیفتد و با پیامدهای مالی و یا عواقب جبران ناپذیر جانی همراه باشد.

نکته مهم آن است که چنانچه این اتفاق رخ دهد فرد آسیب دیده می تواند از مالک و یا مالکان ساختمان به دلیل قصور در این امر و عدم رعایت نکات ایمنی شکایت نماید. بنابراین بهتر است علاج واقعه قبل از وقوع صورت پذیرد.

ریزش دیوار ساختمان بر اثر رطوبت

آب بندی نما ساختمان به چه معناست؟

پس از اتمام کار ساختمان نوبت به ساخت نمای آن فرا می رسد. اگر این بنا از سیمان و یا سنگ ساخته شده باشد پس از مدتی ممکن است مشکلاتی برای آن به وجود آید. به عنوان مثال اگر شما در نمای خانه خود از سنگ استفاده کرده باشید، توسط استادکار نماساز بندکشی هایی بین هر تکه سنگ صورت خواهد گرفت. اما این بندکشی نمی تواند به تنهایی مقاومت نما را تضمین نماید، زیرا پس از مدتی به دلیل شرایط جوی لابلای این بندها باز شده و با نفوذ باد و باران و رطوبت، بندکشی ها از بین رفته و موجب ریزش دیوار و تکه های سنگ و سیمان می شود.

 حتی در برخی موارد دیده شده که آب از لابلای این درزها و شیارهای باز شده به داخل ساختمان نفوذ کرده و سقف و دیوار داخلی خانه و همچنین گچبری ها و حتی دکوراسیون خانه را که به دیوار متصل شده است، دچار رطوبت زدگی می کند. بنابراین رطوبت دیوار ساختمان می تواند هزینه های بسیاری را به وجود آورد. در این شرایط بهترین و مهمترین کار آب بندی نما است.

ریزش دیوار ساختمان بر اثر رطوبت

آب بندی نما به چه صورت انجام می پذیرد؟

همان طور که پیشتر اشاره کردم آب بندی نما به بستن و گرفتن درزهایی گفته می شود که می توانند از ریزش سنگ و دیوار جلوگیری نمایند. هنگامی که شما با ضد آب سازی  نما دیوارهای سیمانی و یا سنگی را درزگیری کنید دیگر هیچ نوع رطوبت و یا حیوان و حشرات موذی نمی تواند بدان راه یابد. برای این کار می توانید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

چه نوع نماهایی را می توان آب بندی کرد؟

اگر نمای ساختمان شما سنگی، سیمانی و یا از نوع کامپوزیت است، می توانید آن را از طریق درزگیری و یا ضدآب سازی نما تقویت کرده و از ریزش دیوار ساختمان خود و یا بروز سایر مشکلات مانند نفوذ حشرات و… جلوگیری کنید. با توجه به نوع سیمان و سایر مصالحی که در ساخت نمای ساختمان به کار رفته است، پیچ و رولپلاک سنگ نما و یا چسب های مخصوص برای این امر از طرف متخصصین انتخاب و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هنگامی که از متخصصین این امر برای بازدید و بررسی نمای ساختمان خود دعوت می کنید، ابتدا راه های نفوذ رطوبت دیوار ساختمان مورد شناسایی قرار می گیرد و سپس بر اساس اصول کارشناسی و متناسب با دلایلی که آب به داخل نما و دیوار ساختمان نفوذ کرده از چسب های مختلف یا پیچ و رولپلاک سنگ نما برای درزگیری و آب بندی نما استفاده می شود.  

ریزش دیوار ساختمان بر اثر رطوبت

آب بندی نما ساختمان با طناب

طناب یا راپل rappel  یکی از ابزارهایی است که امروزه برای امور مختلف می توان از آن استفاده کرد. در حال حاضر با استفاده از طناب و تسمه هایی که از مقاومت بالایی برخوردارند می توان کارهای مختلفی را انجام داد. این نوع از طناب ها ساختارشان به گونه ای است که زیر ران پا و زیر سرشانه های فرد قرار می گیرد و او می تواند به راحتی از نمای ساختمان بالا رفته و کارهایی مانند درزگیری و آب بندی نما به کمک رولپلاک سنگ نما و چسب های مخصوص و همچنین سنگ کاری و شست و شوی نما را به آسانی انجام دهد.

در این روش فرد راپل کار با استفاده از این طناب ها از نمای ساختمان آویزان شده و به جای استفاده از داربست که می تواند علاوه بر خطرات احتمالی هزینه های بسیاری را به همراه داشته باشد، عملیات تقویت بنای ساختمان و ضدآب سازی نما را انجام دهد.

مزایای استفاده از طناب Rope Access در آب‌ بندی نما

  • راپل کارها با استفاده از این ابزار در هوا معلقند و دیگر نیاز نیست از داربست های فلزی برای ساختمان های بلند استفاده شود.
  • با استفاده از راپل یا طناب امکان دسترسی به هر قسمت حتی جاهای دور از دسترس نیز برای راپلکار امکان پذیر خواهد بود.
  • پیاده روها و حیاط ساختمان ها به جهت نصب داربست اشغال نمی شود.
  • امنیت استفاده از طناب برای فرد بسیار بیشتر از استفاده از داربست خواهد بود.
  • هزینه های مالی و زمانی نصب داربست و جمع آوری آن از دوش کارفرما برداشته خواهد شد.

هنگامی که با ایجاد درز و یا شکاف هایی در نمای ساختمان خود روبرو شدید، می توانید با برقراری تماس با شرکت ایمن کار مشکل به وجود آمده را با آن ها در میان بگذارید. متخصصان این مجموعه در اسرع وقت در محل حاضر شده و پس از بررسی های لازم میزان رطوبت دیوار ساختمان را مشخص کرده و سپس با تعیین مصالح مورد نیاز برای آب ‌بندی نما اعم از چسب های مخصوص و یا پیچ و رولپلاک سنگ نما و همچنین پس از تعیین قیمت دقیق، با استفاده از طناب شروع به عملیات ضدآب سازی نما و درزگیری و ساختمان شما خواهند کرد.

 با استفاده از این روش می توانید به آسانی و در کمترین زمان ضمن ایمن سازی خانه خود، از به وجود آمدن رطوبت دیوار ساختمان و ریزش دیوار و همچنین سایر مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید. شرکت ایمن کار سال هاست با بهره گیری از نیروهای حرفه ای و کارآمد در این حوزه فعالیت می نماید و می تواند خدمات خوبی را به مشتریان خود در شهر تهران و کرج ارائه نماید.

[ad_2]

Source link