روند نزولی کرونا در روستاهای قزوین

[ad_1]

روند نزولی ویروس کرونا با توجه به محروم بودن بسیاری از نقاط روستایی استان قزوین و کمبود مراکز بهداشتی در آنها، قابل توجه است.

اکرم نجفی، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس آخرین آمارهای ارایه شده و با تلاش‌های صورت گرفته توسط دهیاری و ستادهای تشکیل شده در حوزه پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، بیش از ۹۵ درصد از روستاهای استان عاری از ویروس بوده است.

وی ادامه داد: با تلاش دهیاری‌ها، آمار شیوع ماه دوم (فروردین ماه جاری) این ویروس در روستاهای قزوین نسبت به ماه نخست، با سه درصد کاهش روبرو بوده و در عین حال نیز ۱۵ درصد از مبتلایان و ۱۳ درصد از فوتی‌های ناشی از این بیماری در سطح استان مربوط به روستاها منطقه می‌باشد.

نجفی با بیان اینکه همزمان با شیوع ویروس کرونا در استان، فرمانداری‌ها وظیفه پایش و رصد این بیماری را با مشارکت شبکه بهداشت در سطح مناطق خود عهده‌دار شدند، تصریح کرد: پس از تشکیل ستاد کرونا در روستاها با ریاست دهیاری‌ها و با همکاری شبکه‌های بهداشت، شوراهای اسلامی، بسیج و نیروی انتظامی، کار پیشگیری، مقابله و غربالگری همزمان با آموزش‌های لازم از طریق فضای مجازی، کانال‌های اطلاع رسانی و نصب بنر و بروشور را آغاز کردند.

این مسوول امور روستایی با اشاره به اینکه برای ضدعفونی و گندزدایی معابر عمومی روستاهای استان تاکنون ۶۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی توزیع شده، اظهار داشت: هم اکنون بسیاری از معابر و امکان روستایی استان قزوین تا ۱۵ مرتبه ضدعفونی شده‌اند.

وی اضافه کرد: علاوه به ایجاد محدودیت‌های تردد برای خودروهای سایر مناطق در روستاها، بازارهای روز تعطیل و ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمع و مراسم‌های عمومی و مذهبی اعمال شده است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین به تلاش شبانه‌روزی دهیاران در حوزه پیشگیری و مقابله با این بیماری، افزود: بیشتر نگاه ما روستاهایی بودند که یا به لحاظ زیرساختی با محدودیت روبرو بوده و یا اینکه در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور قرار داشتند.

نجفی یادآور شد: در کنار تلاش دهیاری‌ها، کمک خیران در استمداد از نیازمندان و نیز ضدعفونی کردن منازل سالمندان در سطح روستاهای استان قزوین نیز چشمگیر بود.

استان قزوین دارای ۸۴۴ روستای دارای سکنه است که ۲۵۹ خانه بهداشت و ۶۴ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری روستایی خدمات خود را ارایه می‌دهند.

[ad_2]

Source link