دستگاه های صنعتی و آشنایی با آن ها

[ad_1]

شیر پروانه ای

شیر پروانه‌ای گونه‌ای از شیرهای صنعتی است که به جهت کنترل یا انسداد مسیر جریان سیال استفاده می‌ شود. این شیرها معمولا از یک دیسک دایره‌ای یا مستطیلی شکل که امکان چرخش حول محور خود را دارد برای مسدود کردن مسیر جریان سیال استفاده می کند. شیرهای پروانه ای نسبت به دیگر انواع شیرها دارای وزن کمتری , قیمت ارزان تری می باشد.

شیرهای پروانه‌ای مطابق استاندارد 609  api طراحی شده است و در 4 مدل با نام های 1. شیر پروانه ای ویفری 2. شیر پروانه ای لاگ 3. شیر پروانه ای فلنج دار و 4. شیر پروانه ای بدنه باریک تقسیم بندی می شود. کاربرد شیرهای پروانه ای در قطع و وصل کردن و کنترل جریان سیال با عملگر اهرم و پنوماتیک و برقی و گیربکس و هیدرولیکی است.

شیرهای پروانه‌ای براساس موقعیت قرار گیری دیسک به دو دسته شیرهای پروانه ای هم مرکز و خارج مرکز تقسیم بندی می شوند. که شیرهای پروانه‌ای خارج از مرکز با توجه به تعداد خروج از مرکزیت‌ های دیست به سه حالت دیسک آفست، تریپل آفست و دابل آفست تقسیم بندی می شود. شیرهای خارج مرکز عموما به صورت فلز به فلز آب بندی می شوند اما شیرهای هم مرکز معمولا توسط لاستیک آب بندی می شوند.

موتور برق

موتور برق دستگاه الکترومکانیکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. به عبارت دیگر، دستگاه هایی که نیروی چرخشی تولید می کنند به عنوان موتور شناخته می شوند. اصل کار موتور الکتریکی عمدتاً به تعامل میدان مغناطیسی و میدان الکتریکی بستگی دارد. موتور برق‌ها در ابزار های ماشین، لوازم خانگی، فن های صنعتی، بلورس و پمپ ها، ابزار قدرت، و درایو دیسک مورد استفاده قرار می گیرند. موتورهای الکتریکی عمدتا به دو نوع طبقه بندی می شود: 1. موتور AC و 2. موتور DC .

موتور AC جریان متناوب را به عنوان ورودی می گیرد، در حالی که موتور DC جریان مستقیم را می گیرد. از منابع متناوب (AC) شبکه برق، مبدل ها یا ژنراتور ها انرژی و منابع مستقیم DC باتری ها، وسایل نقلیه موتوری یا یکسو کننده‌ها می توان نام برد.

موتور برق در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

کاربرد موتور برق در صنعت است. فرایندهای صنعتی با انتقال قدرت با استفاده کمربند، هوای فشرده یا فشار هیدرولیکی و دیگر عوامل محدود نمی شوند. امروزه هر دستگاه می تواند به موتور برق مستقل مجهز شود و کنترل آسانی در نقطه استفاده و همینطور بهبود بهره وری انتقال انرژی فراهم سازد. موتورهای برق در کشاورزی کاربرد زیادی دارند و در قدم اول انسان و حیوان را از انجام کارهایی همچون حمل دانه یا پمپاژ آب راحت کرده است.


ژنراتور برق

دستگاه های صنعتی و آشنایی با آن ها

همانطور که از نام آن پیداست، یک دستگاه مولد برق است که قادر به تولید انرژی است. این وظیفه برای تبدیل هر نوع انرژی (به عنوان مثال شیمیایی، مکانیکی و غیره) به انرژی الکتریکی است.

انرژی یک منبع اساسی است و امروزه ما کاملا به آن وابسته هستیم تا بتوانیم متداول ترین کارهای روزمره را انجام دهیم. از آن‌جایی که سیستم‌های الکتریکی قابل خراب شدن هستند برای غلبه بر شکست‌ های انرژی از ژنراتورها استفاده می شود تا با به حداقل رساندن این گسل‌ها از شکست انرژی جلوگیری کنند.

اما شاید برای بسیاری از کاربران سوال پیش بیاید که از ژنراتور برق در کجا استفاده می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم در مکان‌های بسیاری اعم از بیمارستان‌ها، هتل ها، صنایع بزرگ / شرکت ها و در مناسبت ها و حتی در بعضی از خانه ها از ژنراتور برق استفاده می شود.

ژنراتورها در سه دسته کلی ژنراتورهای ناهمزمان (القایی یا آسنکرون)، ژنراتورهای  “DC” و ژنراتورهای سنکرون”AC”  موجود هستند که امروزه نوع سنکرون بیشترین استفاده را دارد.

نحوه کار ژنراتورها:

ژنراتور سنکرون “AC”:

این دسته از ژنراتورها بر اساس القای الکترومغناطیسی عمل ‌‌می‌‌کنند. دارای دو بخش موتور دیزلی و ژنراتور هستند. دیزل را موتور سوخت، برای ‌ایجاد حرکت ژنراتور ‌‌می‌ سوزاند و سپس ژنراتور، حرکت را توسط نیروی الکترومغناطیس به جریان الکتریکی تبدیل ‌‌می‌‌کند. ‌این دو بخش نام برده توسط میل ‌لنگ به یکدیگر وصل هستند و از این ‌رو توسط موتور حرکت تولید شده به آهنربای ژنراتور انتقال می یابد.

برای کنترل سوخت و سرعت موتور دیزلی، در موتور دریچه‌ای قرارداده شده است که محور اصلی ژنراتور در درون محفظه آلترناتور همزمان با چرخیدن میل لنگ توسط موتور دیزلی ‌‌می‌‌چرخد و همین اتفاق باعث چرخیدن آهنربا درون سیم‌ پیچ ‌‌می‌‌شود. در نتیجه این حرکت با استفاده از القای الکتریکی، الکتریسیته تولید ‌‌می‌ شود‌. کلید هدایت‌گر (گاورنر)، به موتور این اجازه را ‌‌می‌‌ دهد که در صورتی که مصرف برق با بالابردن سرعت افزایش یافت، الکتریسیته مورد نیاز را برای جلوگیر از اختلال ‌تامین کند.

ژنراتورهای القایی یا همان آسنکرون، نیاز به تغییرات ندارند و به عبارتی نسبتا ساده‌اند. عموما در توربین‌های باد، سیستم‌های بازیابی گرما، سازه‌های آبی میکرو و یا کاهش فشار گاز بالا مورد استفاده قرار می گیرند. ژنراتور القایی برای تولید نیروی مغناطیسی نیاز به یک منبع خارجی دارند. تامین این منبع خارجی می‌تواند از شبکه الکتریکی یا خود دستگاه باشد.

لازم به ذکر است که موتورهای الکتریکی مانند ژنراتورها هستند، اما انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. همچنین روشهایی برای تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی وجود دارد ، به عنوان مثال از طریق باتری. با توجه به تبدیل انرژی خورشیدی به برق ، این امر با استفاده از ژنراتورهای فتوولتائیک حاصل می شود.

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور به ترکیب موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات که به منظور تولید برق به کار گرفته می شود می گویند.

هدف از این ترکیب تولید الکتریسیته یا همان برق از سوخت دیزل (گازوئیل) است. به این معنی که این دستگاه نیروی مکانیکی حاصل از سوخت دیزل توسط موتور را به ژنراتور انتقال داده و در خروجی جریان برق را به ما می دهد و به همین دلیل به آن دیژل ژنراتور گفته می شود. عبارت موتور برق دیزلی نیز یک اصطلاح رایج در این زمینه است. این دستگاه ها به طور قرار دادی بر اساس توان تولید برق بر حسب “کیلو ولت آمپر (kVA) ” و یا کیلو وات (kW) تقسیم بندی می شوند. در واقع هم موتور باید توان تولید این نیرو را داشته باشد و هم ژنراتور باید بتواند با نیروی محرک‌هایی که موتور تولید می کند این خروجی را بدهد.

دیزل ژنراتور، ماشین آلات است که انرژی شیمیایی موجود در دیزل را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. این کار را با استفاده از یک موتور دیزل و یک دینام AC انجام می دهد. دیزل ژنراتورها دارای مخزن سوخت، کنترل پنل و رادیاتور هستند.

انواع دیزل ژنراتورها:

دیزل ژنراتور دائم کار (کانتینیوس) :

دیزل ژنراتورهای دائم یا کانتینیوس برای استفاده های دائم و بدون وقفه طراحی و تولید شده اند. معمولا بهینه ترین و به صرفه ترین حالت در دیزل ژنراتور های گازی امکان پذیر است.

دیزل ژنراتور پایه ( پرایم) :

دیزل ژنراتور پایه معمولا در مصارف موقت کاربرد دارند. برای نمونه در پروژه های عمرانی که برق شبکه شهری در دسترس نیست و یا در زمانی که برداشت آمپراژ بالا از خط شبکه میسر نمی باشد، همین طور در نمایشگاه ها، پروژه های تمپوراری، کمپ‌ها و غیره از دیزل ژنراتور پرایم یا پایه استفاده می گردد.

دیزل ژنراتور اضطراری:

در زمانی که برق شبکه قطع می شود ژنراتور اضطراری به کار برده می شود. دیزل ژنراتور اضطراری در زمان قطعی برق به مدار وارد می شود و به صورت موقت و یا اینکه برای کمک وصل شدن به شبکه، برق مورد نیاز سیستم را تامین می کند. طبیعتا این دسته از ژتراتور ها نسبت به سایر دیزل ژنراتور ها کارکرد کمتری دارند.

دیزل ژنراتور چند منظوره:

استفاده از اینگونه مولد برق مقرون بصرفه نمی باشد و در همه سیستم ها توجیه ندارد. در واقع این نوع دیزل ژنراتورها برای اهداف مختلفی نظیر طراحی، تولید و خریداری، تولید می شوند.

اتصالات لوله

دستگاه های صنعتی و آشنایی با آن ها

قطعا مغزی های برنجی شیرآلات و سه راهی های فلزی را دیده اید. این اتصالات کاربردهای بسیار زیادی در زمینه ساختمان سازی دارند. از آنجایی که استفاده از لوله‌های فلزی بسیار متداول است، برای اتصال آن ‌ها نیز از اتصالات فلزی استفاده می شود.

احتمالاً برای شما این سوال پیش می آید که از کدام اتصالات در لوله کشی ساختمان استفاده می شود؟

در لوله کشی ساختمان همه چیز به مهندس ساختمان و لوله کش مرتبط است. گسترده بودن سیستم‌های لوله کشی سبب شده است تا که بتوانیم یک ساختمان را به شکل‌های متفاوت لوله کشی کنیم.

اما آیا این سیستم‌ها از نظر کارایی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند؟! قطعاً نوع لوله کشی ساختمان تاثیر به سزایی بر طول عمر لوله ها و اتصالات ساختمان شما دارد. در نتیجه سیستم لوله کشی ساختمان باید به گونه‌ای طراحی شود که بتوان در آن از اتصالات مناسب استفاده کرد.

اتصالات لوله کشی با کاربردهای مختلف ساخته شده می شود :

اتصالات جوشی اتصالاتی از جنس فولاد یک تکه ‌اند. برای اتصال آن ها به یکدیگر از روش جوشکاری برق یا یک لوله استفاده می شود. عمدتا از اتصالات جوشی برای لوله کشی گاز و اسکلت ساختمان استفاده می شود.

  • اتصالات دنده‌ای

قدیمی ترین روش اتصال در سیستم های لوله کشی اتصالات دنده‌ای است. اتصالات دنده ای گالوانیزه جهت اتصال لوله های فلزی و سایر تجهیزات مکانیکی استفاده می شوند. اتصالات دنده ای گالوانیزه به دلیل سطح صیقلی و گالوانیزه بودن آن در  آبرسانی ساختمان و تهویه مطبوع ودر صنایع مربوط به آبرسانی و فاضلاب و در کاربردهای غیر حساس مانند آب آشامیدنی، آتش نشانی، سیستم های خنک کننده ی صنعتی استفاده می شود.

  • اتصالات فلنجی

اتصالات فلنجی شامل آن دسته از اتصالاتی می شوند که قابلیت انتقال لنگر بین تیر و ستون را دارند. اتصال فلنجی از جمله اتصالات گیردار می باشد. در این نوع اتصال دو قطعه به وسیله‌ی فلنج به یکدیگر وصل می شوند.

برای خرید اتصالات ساختمانی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگامی که برای خرید لوله و اتصالات ساختمانی به بازار می روید، حتما با انواع مختلفی از اتصالات با برندها و جنس های متفاوت رو به رو می شوید. ممکن است این مسئله شما سردرگمی کند. در نتیجه لازم است برای خرید اتصالات ساختمانی نکاتی را  نیز در نظر داشته باشید.

قبل از خرید، ابتدا با یک لوله کش و مهندس ساختمانی با تجربه مشورت کنید. یک لوله کش ماهر و با تجربه به راحتی می تواند شما را برای خرید لوله مناسب راهنمایی کند و به شما بگویید که چه نوع اتصالاتی نیاز دارید.

در انتخاب لوله اتصالات ساختمانی هیچ وقت کیفیت را فدای پول نکنید! خصوصا برای لوله کشی ساختمان! زیرا اگر لوله بی کیفیت خریداری کنید تعمیرات لوله کشی در ساختمان ها بسیار طاقت فرسا و پرهزینه است و سبب ضرر و زیان جبران ناپذیری می شود و شما مجبورید چندین برابر آن هزینه‌ای که برای خرید لوله با کیفیت نداده‌اید را صرف تعمیر آن‌ها کنید. در نتیجه با انتخاب لوله و اتصالات با کیفیت، تا سالیان سال خیال خودتان را از لوله کشی ساختمان تان راحت کنید.

خرید اتصالات ساختمانی

تیم رادوکو فعالیت خود را در زمینه واردات، تامین و تجهیز انواع قطعات صنعتی در قالب سهامی خاص و با سرمایه بخش آغاز نموده است.

این شرکت با تکیه بر دانش فنی، تخصص و تجربه کارشناسان متعهد یک تیم مجرب تشکیل داده است و در زمینه های مختلف شامل بخش پایپینگ، ژنراتور، ابزاردقیق، تجهیزات کشاورزی، پمپ های صنعتی، گیربکس های صنعتی و الکتروموتورهای صنعتی که شامل برندهای خارجی و داخلی معتبر هستند آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز می باشد.

شرکت رادوکو برکیفیت در انجام امور و احترام به خواسته های مشتریان، خود را متعهد به ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات در راستای کسب رضایت آنان می داند، تیم ما سعی کرده است تا با استفاده از متدها و روش‌های روز دنیا نیازهای مشتریان خود را به نحو احسن تامین نمایید و در این زمینه با رضایت مطلوب و مثبت مشتریان روبرو شده است.

[ad_2]

Source link