دستگاه اکسیژن ساز چیست و چگونه کار می کند؟

با تشکر از پیشرفت های عالی در زمینه پزشکی ، دستگاه اکسیژن ساز امروز جمع و جور ، کوچک ، آرام و سبک وزن هستند ، اما هنوز بهترین رعایت و عملکرد بالا را دارند. کنسانترههای قدیمی اکسیژن سنگین و سنگین هستند و این مشکل را برای بیمارانی که هنگام سفر یا خارج از منزل خود به اکسیژن درمانی نیاز دارند دشوار می کند.

دستگاه اکسیژن ساز چیست و چگونه کار می کند؟
دستگاه اکسیژن ساز چیست و چگونه کار می کند؟

امروزه می توانید کنسانتره های ثابت و کنسانتره های قابل حمل اکسیژن (POC) را در خانه انتخاب کنید ، که می تواند به هر کجا که به راحتی بروید ، بروید.

 

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

تعریف غلظت اکسیژن: دستگاه اکسیژن ساز نوعی دستگاه پزشکی است که برای رساندن اکسیژن به افراد دارای اختلالات مرتبط با تنفس مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که دستگاه اکسیژن ساز آنها در خون پایین تر از حد معمول است ، اغلب به یک دستگاه اکسیژن ساز نیاز دارند تا آن اکسیژن را جایگزین کنند.

 

به طور کلی ، شما نمی توانید دستگاه اکسیژن ساز را روی پیشخوان خریداری کنید. پزشک باید بعد از انجام ارزیابی پزشکی کامل ، آن را تجویز کند. پزشکان همچنین به طور معمول به بیماران نشان می دهند که چگونه می توانند از این کنسانتره ها هنگام مسافرت و در خانه خود استفاده کنند.

 

دستگاه اکسیژن ساز ، هوای اطراف را فیلتر می کنند ، آن را به تراکم مورد نیاز فشرده می کنند و سپس اکسیژن تصفیه شده با درجه پزشکی را در سیستم تحویل دوز پالس یا سیستم جریان مداوم به بیمار تحویل می دهند.

 

همچنین مجهز به فیلترها و تختخواب های غربال مخصوص است که به از بین بردن نیتروژن از هوا برای اطمینان از تحویل اکسیژن کاملاً تمیز به بیمار کمک می کند. این دستگاه ها همچنین با رابط کاربری الکترونیکی ارائه شده اند تا بتوانید میزان دستگاه اکسیژن ساز و تنظیمات تحویل را تنظیم کنید. سپس اکسیژن را از طریق مجاری بینی یا ماسک مخصوص استنشاق می کنید.

 

شما به طور کلی میزان خروجی دستگاه اکسیژن ساز را در LPM (لیتر در دقیقه) می سنجید. پزشک معین خواهد کرد که میزان اکسیژن مورد نیاز شما ، که ممکن است در حالت استراحت ، هنگام خواب و هنگام ورزش متفاوت باشد.

کاربردها و دلایل دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دلایل زیادی برای دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد و پزشکان می توانند اکسیژن درمانی را در شرایط مختلف پزشکی به بیماران خود توصیه کنند. به طور معمول ، ریه های شما اکسیژن هوا را جذب می کند و آن را به جریان خون منتقل می کند.

اگر اخیراً برای ارزیابی میزان اشباع اکسیژن خون و یا پالس اکسی متری انجام داده اید ، و به نظر می رسید میزان اکسیژن خون کم است ، پزشک شما ممکن است کوتاه مدت یا طولانی مدت اکسیژن درمانی را توصیه کند.

احتمالاً نمی دانید از یک دستگاه اکسیژن ساز برای چه چیزی استفاده شده است؟ شرایط حاد معمولاً نیاز به درمان کوتاه مدت با اکسیژن دارد. این شرایط به طور معمول برای مدت زمانی کوتاه اجرا می شود. آنها ممکن است در مواردی که به تدریج اتفاق می افتند ، علائم بیماری را بروز دهند. با این حال ، برخی از شرایط تنفسی یا مزمن نیاز به مکمل اکسیژن طولانی مدت دارد.

 

شرایط حاد نیاز به دستگاه اکسیژن ساز

چند نمونه از شرایط حاد که در آن به استفاده از یک دستگاه اکسیژن ساز برای درمان کوتاه مدت اکسیژن نیاز دارید:

 

آسم: این شرایط در شرایطی است که مجاری هوایی شما ملتهب شده و تولید بسیاری از مخاط را آغاز می کند ، که این امر تنفس را سخت تر می کند. در حالی که تعدادی داروسازی وجود دارد که می توانند آسم را درمان و کنترل کنند ، یک متمرکز کننده اکسیژن می تواند سطح بالایی از اکسیژن را به جریان خون بیمار وارد کند در حالی که دچار حمله آسم شده است یا قبلاً انجام شده است.

 

ذات الریه: ذات الریه عفونی است که در آن یا در کیسه های هوایی یا در هر دو ریه خود التهاب ایجاد می کنید و در بسیاری از موارد ، آنها را با مایعات پر می کنید. بسیاری از بیماران ذات الریه از نظر اکسیژن درمانی تجویز شده اند و نتایج بالینی خوبی را دیده اند.

 

سندرم پریشانی تنفسی (RDS): RDS نوعی اختلال تنفسی است که بیشتر در نوزادان تأثیر می گذارد ، به ویژه آنهایی که شش یا بیشتر از هفته قبل از زایمان خود متولد می شوند. نوزادان مبتلا به RDS به اندازه کافی سورفاکتانت (مایع پوشش ریه) ایجاد نمی کنند ، باعث ریزش ریه های آنها شده و باعث می شود تا نفس بکشد. درمان با اکسیژن با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به پمپ اکسیژن داخل جریان خون و ریه های نوزادان کمک می کند تا عوارض بعدی را کاهش دهند.

 

دیسپلازی برونکوپه ریوی (BPD): نوزادان مبتلا به RDS همچنین خطر بیشتری برای ابتلا به BPD دارند. این یک بیماری ریوی شدید است که به پشتیبانی طولانی مدت از تنفس نیاز دارد.

 

در بعضی موارد ، بعد از عمل ممکن است برای مدت زمانی کوتاه به اکسیژن احتیاج داشته باشید.