در سفر به کیش مواظب لاکپشت های جزیره باشید

طبیعت همیشه همراه با خود زیبایی های غیر قابل وصفی داشته و دارد و در ایجاد این زیبایی، هم از تنوع گیاهان بهره می برد و هم از تنوع موجود در حیوانات، زندگی آنها و نحوه زاد و ولد آن ها استفاده می کند. یکی ازجاهایی که در کره زمین وجود دارد و همیشه با شگفتی ها و عجایب زیادی همراه بوده است، دریا و موجوداتی است که در آن زندگی می کنند و با آن در ارتباط هستند. در کشور ما نیز به دلیل وجود دو دریا یکی در شمال و دیگری در جنوب، شرایط بسیار خوبی برای پیدایش این شگفتی ها فراهم شده است. یکی از جاهایی که می توانید برای دیدن زیبایی های دریا به آن مراجعه کنید، جزیره کیش است.

جزیره کیش، یکی از جزایر جنوبی ایران است که جاذبه های دیدنی فراوانی دارد. اساسا این جزیره دلایل زیادی را در اختیار گردشگران قرار می دهد تا از آن دیدن کنند. یکی از این دلایل که در نهایت آرامش و سکوت به زندگی در این جزیره می پردازد، لاک پشت است. از آنجایی که شرایط زندگی هم از نظر آب و هوایی و هم از نظر امنیت برای این خزنده فراهم است، در جزیره کیش به راحتی می توان این جاندار را مشاهده کرد. محیط زیست و طرفدارانش به خوبی قادرند از این لاکپشت در این منطقه حمایت و حفاظت کنند و شرایط زندگی و تولید مثل را برای این جاندار ایجاد کنند. انواع مختلف لاک پشت در این منطقه زندگی می کند و در این متن قصد داریم در مورد شرایط زندگی این جاندار بسیار ساکت و آرام صبحت کنیم.

 

آپلود عکس

 

لاکپشت های دریایی جزیره کیش

در جزیره کیش دو نوع لاک پشت وجود دارد. یکی از این گونه لاکپشت ها، لاکپشت پشت سبز است و دیگری لاکپشت نوک دار که به آن لاک پشت پوزه عقابی نیز گفته می شود. لاک پشت پشت سبز برای تغذیه به سواحل آبی کیش مراجعه می کند. اما لاک پشت پوزه عقابی معمولا برای تولید مثل و تخم گذاری به این ناحیه سفر می کند.

 

لاک پشت پشت سبز

این جانور با نام های لاکپشت پشت سیاه و لاک پشت سبز اقیانوس آرام نیز شناخته می شود و دلیل انتخاب این اسم برای این جانور، وجود یک لایه چربی در زیر لاک آن است. لاک پشت پشت سبز در لیست جانوارانی قرار دارد که در حال انقراض هستند و از این نظر حفاظت و حمایت از این حیوان اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. دلایل مختلف و زیادی وجود دارد که باعث شده زندگی و ادامه حیات این جاندار با مشکل مواجه شود. یکی از دلایلی که باعث شده این حیوان در معرض خطر قرار گیرد، بروز رفتارهای اشتباه در انسان و آلوده کردن محیط زیست و دریا است. از موارد دیگر می توان به ساخت و سازهای غیر اصولی در ساحل دریا اشاره کرد که موجب شده محل تخم ریزی این جانور اشغال شود و زاد و ولد را برای آن با مشکلاتی رو به رو کند. از جمله دلایل دیگر، صید توسط شکارچیان و یا گیر افتادن آنها در تور ماهیگیری و مرگ آنها است.

 

لاک پشت پوزه عقابی

این گونه نیز از گونه های در حال انقراض است و حفاظت از آن با نگرانی های بیشتری همراه است. لاک پشت پوزه عقابی داری منقاری شبیه منقار عقاب است تا بتواند به راحتی غذای خود را از بین مرجان ها بدست آورد. به همین دلیل به این لاک پشت، لاک پشت پوزه عقابی گفته می شود. این لاک پشت، تنها لاک پشتی است که این جزیره را برای تخم گذاری خود انتخاب می کند. این خزنده با استفاده از شش تنفس می کند و به همین دلیل مجبور است به دفعات به سطح آب آمده و نفسی تازه کند. البته در فصل خواب قادر است تا چندین ماه بدون هیچ مشکلی زیر آب باقی بماند.

یکی از عواملی که به وفور باعث مرگ این حیوان می شود، شکار شدن این جاندار به جای ماهی است. وقتی قلاب ماهیگیری در دهان این لاک پشت قرار می گیرد موجب پاره شدن دهان او شده و این عامل یکی از عوامل جدی در پایان دادن به عمر اوست. ضمن آنکه آلودگی دریا و کاهش مناطقی که بتواند به راحتی تخم گذاری کند نیز از دیگر عواملی است که باعث می شود بقای او و نسلش با مشکلاتی مواجه شود.

 

آپلود عکس

 

سواحلی که لاکپشت ها در آن ها تخم گذاری می کنند

لاک پشت ها در ابتدای چرخه اکوسیستم قرار دارند و به همین دلیل محافظت از جان آن ها خصوصا در هنگام تخم گذاری از اهمیت زیادی برخوردار است. همان طوری که بالاتر نیز به آن اشاره شد، از بین گونه های لاک پشتی که در خلیج فارس زندگی می کنند، تنها لاک پشت پوزه عقابی است که در برای تخم گذاری به ساحل کیش آمده و نوزادان خود را در این جزیره به دنیا می آورد.

ضلع جنوبی جزیره کیش یکی از عمده ترین مناطقی است که این جاندار برای تخم ریزی به آن مراجعه می کند. برای حفاظت از جان این لاک پشت، این منطقه توسط سازمان محیط زیست و با انجام مانیتورینگ به خوبی کنترل می شود تا از این خزنده، تخم ها و نوزادانش به خوبی محافظت شود.  چنانچه با تور کیش از اواخر ماه اسفند تا اواسط ماه خرداد به این جزیره سفر کنید، این شانس را دارید که از تخم گذاری این حیوان دیدن کنید. این حیوان، در تاریکی شب به ساحل دریا آمده، گودالی را حفر می کند و در آن تخم گذاری می کند.  بعد از گذشت حدودا دو ماه، نوزادان تخم های خود را شکسته و به طرف دریا راهی می شوند. جاری شدن لاک پشت به سمت دریا، یکی از صحنه هایی است که شاید دیدن آن برای شما در عمرتان تنها یک بار به وقوع بپیوندد.

 

آپلود عکس

 

مواظب لاکپشت های جزیره کیش باشیم

این جانور در نهایت سکوت و آرامش زندگی می کند و به همین دلیل شاید بیشتر در معرض آسیب و خطر قرار داشته باشد. اما اگر به ادامه حیات این لاکپشت علاقمند هستید باید در سفرتان به کیش اقدامات بسیار ساده ای را انجام دهید تا او هم بتواند سال های متمادی در کره زمین به زندگی خود ادامه دهد. یکی از مواردی که می تواند به حفظ جان لاکپشت های جزیره کیش کمک کند، عدم وارد کردن زباله های تولیدی در دریا است. زباله ها، علاوه بر آنکه باعث آلوده کردن محیط دریا می شوند، ممکن است توسط این جاندار خورده شوند و شرایط مرگ آن ها را فراهم کنند.  زمانی که قرار است این لاکپشت ها در آن تخم گذاری کنند، در محل مورد نظر تردد نکنید و آرامش این جاندار را مختل نکنید.