جایگاه و منزلت معلم در جامعه باید بازتعریف شود/ لزوم اصلاح نگاه دولت به آموزش و پرورش

[ad_1]

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان طی نشست مجازی با حضور سمیه رفیعی منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی درباره مسائل آموزش و پرورش به گفت‌وگو پرداختند.

سمیه رفیعی در این نشست ضمن ابراز رضایت از تشکیل این جلسه، نگاه دولت به آموزش و پرورش را نگاهی یتیم‌داری و صغیرداری دانست و افزود: اگر این نگاه اصلاح نشود آینده کشور با مخاطره روبه رو خواهد بود.

وی از طرح مطالبات اصیل و تراز اول در این جلسه ابراز خرسندی کرد و افزود: برخی از رفتار های نادرست رسانه ای موجب ضریب دادن به مسئله معیشت معلمان و تنزل سطح دغدغه مندی در عرصه آموزش و پرورش بوده است.

رفیعی اظهار کرد: جایگاه، اعتبار و منزلت معلم در جامعه باید بازتعریف شود. جامعه‌ای که در آن جایگاه یک پزشک با جایگاه یک معلم که آن پزشک را تربیت کرده یکسان باشد، جامعه بیماری است.

وی در ادامه مشکل بعدی در آموزش پرورش را عدم تعاملی بودن و نگاه از پایین به بالا عنوان کرد و افزود: باید کنشگری صحیح در این عرصه صورت گیرد.

نماینده منتخب مردم ضمن تاکید بر تقدم روشنگری بر مطالبه‌گری، تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان را به طرح مطالبات دقیق از نمایندکان دغدغه مند در عرصه آموزش و پرورش ، ارزیابی، ارزشگذاری و اعتبار سنجی این مطالبات دعوت کرد.

وی در پایان از شرکت کنندگان در جلسه خواست که این جلسات به مطرح کردن دغدغه‌ها محدود نشود و کارهای تخصصی و پژوهشی نیز در این امر صورت گرفته و با نمایندگان به اشتراک گذاشته شود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به ظهور نسل انقلابی و نواندیش در آموزش و پرورش که خروجی دانشگاه فرهنگیان خواهند بود اشاره کرد و سرمایه‌گذاری برای این نسل و دانشگاه فرهنگیان را لازم و ضروری دانست.

وی عدم توجه به آموزش پرورش و غفلت جمعی جریان انقلاب از آن را علت خروج بدنه آموزش پرورش از مسیر انقلاب عنوان کرد و ضرورت اولویت بخشی به مسئله نظام تعلیم و تربیت توسط نمایندگان را در دستور کار قرار داد.

صدیقی تصریح کرد: نقص جریان فکری، تصمیم گیری از خارج از بدنه آموزش و پرورش برای این سازمان و حضور افراد غیرمتخصص در راس امور آن از عوامل تضعیف نظام تعلیم و تربیت کشور است.

وی در پایان ضمن تاکید بر نقش معلم در پایه گذاری تمدن اسلامی، تربیت منابع انسانی طراز انقلاب اسلامی و سرمایه گذاری جدی و طولانی مدت در مسائل آموزش و پرورش را از عناصر تحول این نظام برشمرد و افزود: مجلس جمهوری اسلامی می تواند بسترساز و شتاب دهنده رشد نسل نو اندیش، انقلابی و معتقد به مسئله تحول در عرصه آموزش و پرورش باشد.

در ادامه این جلسه معصومه علی‌محمدی معاونت گفتمان سازی و مطالبه گری حوزه خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تهران ضمن اشاره به وجود نگاه هزینه‌ای به آموزش و پرورش، به اهمیت والای نقش نظام تعلیم تربیت در تمدن‌سازی و تحقق اهداف گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کردند.

وی در ادامه برخی سیاست‌گذاری‌های موجود در آموزش و پرورش را ناصحیح و مغایر با آرمان های انقلاب و منویات مقام معظم رهبری دانسته و به مسئله مهم عدالت آموزشی و وارد کردن ضربه مهلک به آن با سیاست گذاری های غلط همچون طرح خرید خدمات تاکید کرد.

علیمحمدی در پایان بزرگ ترین دغدغه جامعه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان را سند تحول بنیادین و اجرای درست آن برشمرده و به لزوم توجه ویژه نمایندگان به این سند اشاره کرد.

در ادامه مهناز خسروی فرد مسئول بسیج دانشجویی پردیس شهیده بنت الهدی صدر قزوین به اهمیت مسئله تحول در آموزش پرورش و ضرورت آشنا کردن بدنه آموزش و پرورش با سند تحول بنیادین به‌‌عنوان یک ریل گذاری صحیح و نسخه شفابخش تأکید کرد.

وی ضمن گله مندی از عدم اجرا سند تحول بنیادین یا اجرای نادرست این سند به چندین نمونه از این موارد اشاره کرد و گفت: راهکار ۲-۱۰ که مربوط به مسئله رتبه‌بندی معلمان است، به شیوه نادرست اجرا شد. راهکار ۳-۵ که مربوط به توانمندسازی دانش‌‌آموزان مناطق محروم است به شیوه درست اجرا نشده و نمونه بارز آن محرومیت تحصیل این دانش‌‌آموزان در مقوله آموزش مجازی است و راهکار ۴-۹ سند، مربوط به گسترش و تقویت مدارس غیردولتی است که ما در این مقوله نیز نیاز به بازنگری در قوانین داریم.

خسروی فرد اظهار داشت: در حال حاضر مدارس غیر دولتی به عنوان یک بنگاه اقتصادی و صرفا با تمرکز بر آموزش محوری و عدم توجه به مقوله تربیت در حال فعالیت هستند که با سند تحول بنیادین مغایرت دارد.

وی گفت: راهکار ۷-۱۱ مرتبط با تقویت زمینه پژوهش‌گری دانشجو معلمان است که در این زمینه نیز این راهکار به درستی محقق نشده و در بسیاری از پردیس‌ها کمبود پژوهشکده و کتابخانه مناسب، مشهود است.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: راهکار ۱-۱۱ مرتبط با توجه ویژه به دانشگاه فرهنگیان است که اخیرا در صدور طرح واگذاری دانشگاه فرهنگیان به پیام نور، این موضوع نیز مورد غفلت واقع شد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link