جابجایی در مسئول فشار بر ایران در وزارت خارجه آمریکا

[ad_1]

آبرامز از تیم نئوکان‌های (نو محافظه کاران) حاکم بر کاخ سفید در دوران جورج دبلیو بوش است. ردپای آبرامز حتی عقب‌تر و به دوره “رونالد ریگان” و ایفای نقش در ماجرای “ایران – کنترا” هم می‌رسد.

“برایان هوک” رییس “گروه اقدام ایران” در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

به گزارش عصرایران، برای نخستین بار خبر کناره گیری هوک از مسئولیت امور ایران در وزارت خارجه آمریکا را روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد و ساعاتی بعد ، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا این خبر را تایید و از انتصاب ” الیوت آبرامز” به جای او خبر داد.

“آلیوت آبرامز” که پیشتر نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا بوده است و حالا قرار است در کنار ادامه مسئولیتش درباره ونزوئلا، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه هم باشد. این تداخل در حالی است که ایران و ونزوئلا طی ماه‌های گذشته همکاری‌های اقتصادی خود را برای مبارزه مشترک با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا تشدید کرده‌اند و ایران با ارسال محموله‌های سوختی و مواد غذایی به ونزوئلا، تحریم‌های آمریکا را به چالش کشیده است.

آبرامز بسیار تندرو است و یکی از معماران جنگ عراق در دوران “جورج دبلیو بوش” بوده است. او از تیم نئوکان‌های (نو محافظه کاران) حاکم بر کاخ سفید در دوران جورج دبلیو بوش است. ردپای آبرامز حتی عقب‌تر و به دوره “رونالد ریگان” و ایفای نقش در ماجرای “ایران – کنترا” هم می‌رسد.

برایان هوک بیش از 2 سال مسئول امور ایران در وزارت خارجه بوده است. مسئولسیت او متمرکز کردن فشارهای سیاسی و دیپلماتیک علیه ایران و رایزنی با کشورها برای تشدید فشارهای همه جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وزیر خارجه آمریکا دیروز در بیانیه‌ای که به مناسبت اعلام خبر استعفای هوک منتشر کرده ، کناره‌گیری هوک را تصمیم خود او دانسته و مدعی شده هوک در طی بیش از 2 سال قبول مسئولیت، موفقیت‌هایی تاریخی در تشدید فشار علیه ایران کسب کرده است.

 او هوک را مشاوری امین و دوستی خوب برای خود توصیف کرده است. ولی دلیل استعفای برایان هوک نه از سوی خود او و نه از سوی پمپئو به روشنی اعلام نشده است و تنها برخی رسانه‌ها درباره دلیل استعفای او گمانه‌زنی کرده‌اند.

تصمیم به استعفای هوک ناگهانی به نظر می‌رسد و معلوم نیست اگر او چنان که پمپئو توصیف کرده در تشدید فشار بر ایران موفقیت‌های تاریخی کسب کرده، چرا از پُست خود کنار می‌رود.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی است آبرامز قرار است از هفته آینده در راستای مطرح کردن پیش‌نویس قطعنامه تحریمی پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ایفای نقش ویژه‌ای کند. روسیه و چین به صراحت اعلام کرده‌اند مخالف تمدید تسلیحاتی ایران هستند.

در همین راستا برخی محافل می‌گویند از نظر پمپئو، برایان هوک نتوانست آن طور که پیش‌بینی می‌شد و انتظار می‌رفت حمایت متحدان اروپایی و غربی آمریکا را برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران را با فرمول و روشی که آمریکا به دنیال آن است، جلب کند و یکی از دلایل کنار زدن او در همین عامل بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز درباره پیامدهای کناره گیری این دیپلمات 52 ساله از مسایل مربوط به ایران نوشت:” کناره گیری هوک از ادامه همکاری با دولت ترامپ، فرصت باقی مانده آمریکا برای از سرگیری راهبرد دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن را تا پایان دولت ترامپ از بین می‌برد. او با وجودی که نماینده و چهره تحریمی آمریکا علیه ایران بود در عین حال از امکان برگزاری گفتگوی مستقیم با ایران هم  درست همانند دوره اوباما دفاع می‌کرد.”

“علیرضا میریوسفی”، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به کناره‌گیری برایان هوک، در مصاحبه ای به رویترز گفت:” کناره‌گیری هوک ارتباطی به ما دارد و مسئله‌ای نیست که ما آن را تعیین‌کننده بدانیم.. کارزار موسوم به فشارحداکثری که آمریکا به راه‌ انداخته شکست خورده است. ایران به زانو در نیامده و صرفنظر از اینکه چه کسی مسئول اجرای این سیاست ورشکسته است به زانو در نخواهد آمد.”

“تریتا پارسی”  بنیانگذار و نایب رئیس اجرایی مؤسسه “کویئنسی” برای کشورداری مسئولانه و رئیس سابق “شورای ملی ایرانیان آمریکا” (نایاک) درباره دلایل اجتمالی کنارگذاشتن هوک به گاردین گفت:” شاید ترامپ هوک را مسئول ناکامی در آوردن ایران به پای میز مذاکره با خود می داند.. جایگزین کردن هوک با آبرامز که فردی پیچیده و زیرک و تندروتر است قطعا به معنای تغییر سیاستی محسوس نیست. ترامپ به همان اندازه که مدعی است طالب مذاکره با ایران است روز به روز دوروبر او با مشاوران و عوامل اجرایی تندروتر که اعتقادی به دیپلماسی ندارند، شلوغ‌‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید:
*برایان هوک: همکاری راهبردی ایران و چین به جایی نمی‌رسد
*
پامپئو خبر استعفای برایان هوک را تأیید کرد

 

 

 

 

[ad_2]

Source link