تشریح رویکردهای اصلی مجلس یازدهم از زبان قالیباف/نظارت دیوان محاسبات باید «برخط» باشد

[ad_1]

مهر نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیوان محاسبات یکی از بازوهای نظارتی مجلس است، گفت: دیوان، نظارت خود را باید برخط و به روز کند و این مسئله قطعا پیگیری خواهد شد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در دیدار با رئیس و اعضای هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین در دوره‌های گذشته، گفت: امیدوارم اعضای این هیئت در این شرایط سخت و خاص در انسجام مجموعه و اثرگذاری مانند گذشته موثر باشند، در اینجا باید از محسن اسماعیلی که از رزمندگان دوران دفاع مقدس و از فضلا و حقوقدانان برجسته کشور است، بخاطر تقبل ادامه این مسئولیت تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به اهمیت توجه به مباحث حقوقی از منظر حکمرانی، افزود: قطعاً در این رابطه نقش قوه مقننه بسیار اثرگذار است، از این رو امام خمینی (ره) فرمودند که مجلس در رأس امور است. آن مجموعه و شاکله‌ای که امروز نظام را در حوزه قوانین مستحکم کرده، قوه مقننه است.

رئیس مجلس با اشاره به اهمیت قانونگذاری درست و کلان در مجلس، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس فرمودند که یکی از کارهای مجلس باید این باشد که ظرفیت اجرایی شدن قانون در خود قانون دیده شود، از این رو اگر در روند قانونگذاری به این ظرفیت توجه نشود، مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم در شرایط خاصی که کشور در آن قرار دارد، کار خود را آغاز کرد، گفت: مردم در شرایط کنونی احساس ناراحتی، دغدغه و نگرانی دارند و خواستار حل مشکلات هستند.

وی تصریح کرد: مجلس یازدهم از ابعاد مختلف ویژگی‌های خاص خود را دارد و در این عرصه فرصت‌های بسیاری پیش رو است که اگر در خصوص این فرصت‌ها به درستی تصمیم گرفته شود، جهش خوبی صورت خواهد گرفت. یکی از فرصت‌ها این است که ۱۸۰ نفر از نمایندگان برای نخستین بار به مجلس راه یافته‌اند که این مسئله ظرفیت خوبی است که باید به آن توجه شود.

رئیس مجلس یادآور شد: مجلس دو وظیفه اصلی قانونگذاری و نظارت را برعهده دارد که اولویت ما در شرایط کنونی تقویت بخش نظارتی است و قطعاً ما این مسئله را با جدیت دنبال می‌کنیم. در بخش نظارت مجلس، سه حوزه وجود دارد که هر کدام ظرفیت‌های بالایی را برای مجلس ایجاد می‌کند. یکی از این حوزه‌ها حضور نمایندگان ناظر در شوراها و مجامع است، از این رو مجلس مصمم است که به این حوزه نظارتی عمق بدهد.

قالیباف با بیان اینکه دیوان محاسبات نیز یکی از بخش‌ها و بازوهای نظارتی مجلس است، گفت: دیوان محاسبات نقش اساسی و مهمی دارد و مهمترین بازوی نظارتی مجلس در حوزه کارکردی و میدانی است. البته برای تقویت این بخش، برخی اقدامات باید صورت گیرد. به طور مثال دیوان، نظارت خود را باید برخط و به روز کند و این مسئله قطعاً پیگیری خواهد شد.

وی از هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین به عنوان یکی دیگر از بازوهای نظارتی مجلس یاد کرد و گفت: بخش عمده‌ای از نظارت مجلس در دو بخش اجرایی سازی قانون و نظارت بر مصوبات هیئت دولت قرار دارد.

رئیس مجلس با بیان اینکه در عملکرد هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، برخط و به روز بودن اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: خوشبختانه در شرایط کنونی این هیئت در بررسی مصوبات به روز عمل می‌کند.

قالیباف با اشاره به رویکردهای اصلی مجلس یازدهم، گفت: یکی از مسائل مهم در این رابطه هوشمندسازی است که این مسئله از اهمیت و جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. یکی دیگر از این رویکردهای اصلی بحث شفافیت است که باید این موضوع نیز به صورت جدی پیگیری شود.

وی، مردمی‌سازی را نیز از دیگر اولویت‌های مجلس در دوره یازدهم دانست و گفت: قطعاً در هر کاری که انجام می‌دهیم باید مردم را دخیل کنیم تا مردم در این حوزه مشارکت داشته باشند، از این رو مردمی سازی اساس هرگونه اقدام و تصمیم ما است.

رئیس مجلس تاکید کرد: یکی دیگر از اولویت‌های مجلس، کارآمدسازی، چابک سازی سیستم و جلوگیری از تمرکزگرایی است که باید در کانون توجه قرار گیرد، بنابراین خواهش من این است که در هر تصمیمی این ۴ رویکرد مدنظر قرار گیرد، زیرا توجه به این مسائل ما را در حل مشکلات کمک داده و اجازه نمی‌دهد که مجموعه از رسالت ذاتی خود فاصله گیرد.

۲۷۲۱۵

[ad_2]

Source link