تشخیص دیابت با کمک گوشی‌های هوشمند

[ad_1]

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه سن‌فرانسیسکو در آمریکا یک نشانگر زیستی دیجیتال ساختند که امکان تشخیص دیابت نوع دو را با استفاده از دوربین درونی گوشی‌های هوشمند فراهم می‌کند.

محققان کار خود را با این فرض آغاز کردند که دوربین گوشی‌های هوشمند قابلیت تشخیص آسیب‌های وارده به دیواره رگ‌ها در اثر دیابت نوع دو را با اندازه‌گیری تغییر حجم‌سنجی نوری یا فتوپلتیسموگرام (PPG) دارند. سپس از نور فلش و دوربین گوشی هوشمند برای اندازه‌گیری PPG بر اساس تغییر رنگ نوک انگشتان با هر ضربان قلب استفاده کردند.
در این تحقیقات نزدیک به سه میلیون مورد PPG با کمک ۵۳ هزار و ۸۷۰  بیمار مبتلا به دیابت نوع دو ثبت شد. با استفاده از این داده‌ها و یک الگوریتم یادگیری عمیق، محققان توانستند با استفاده از سیگنال‌های PPG به دست آمده از گوشی‌های هوشمند، دیابت نوع دو را تشخیص دهند. این الگوریتم توانست در مجموع ۸۱ درصد از موارد ابتلا به دیابت نوع دو را در دو گروه مستقل از داده‌ها به درستی تشخیص دهد. همچنین با استفاده از سومین گروه داده‌ها که توسط بهداری زندان‌ها گردآوری شده بود، این الگوریتم توانست ۸۲ درصد از بیماران مبتلا به دیابت را به درستی شناسایی کند.
از بین افرادی که این الگوریتم آن‌ها را فاقد دیابت نوع ۲ تشخیص داده بود نیز بین ۹۲ تا ۹۷ درصد واقعا به این بیماری دچار نبودند.
به اعتقاد متخصصان این فناوری با دقت بالایی که دارد، می‌تواند به عنوان یک ابزار نظارتی در کنار سایر ابزارهای تشخیصی و نظارتی برای شناسایی بیماران مبتلا به دیابت در گروه بزرگتری از شهروندان مورد استفاده قرار گیرد.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می‌آید. انسولین ماده‌ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است.
قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و منجر به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو می‌شود.

آخرین آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در مورد دیابت:
-تعداد افراد مبتلا به دیابت از ۱۰۸ میلیون در سال ۱۹۸۰، به بیش از ۴۲۵ میلیون نفر رسیده است.
-شیوع جهانی دیابت در افراد بالای ۱۸ سال، از ۴.۷ درصد در سال ۱۹۸۰، به ۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.
-سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.
-دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.
-در سال ۲۰۱۶میلادی، ۱.۶ میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود  و ۲.۲ میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از ۷۰ سال گزارش شده است.
– بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.
-رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع ۲ هستند.
– بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
-از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.
-از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Medicine منتشر شده است.

۲۳۵۲۱۲

[ad_2]

Source link