ترامپ تصمیم گرفته به عنوان «رئیس‌جمهور جنگ داخلی» شناخته شود

[ad_1]

ایلنا نوشت: استاد روابط بین‌الملل دانشگاه کالیفرنیا با ابراز نگرانی از شیوع مجدد کرونا در ایران گفت: کاش ترامپ کمی به فکر مردم ایران بود، البته شاید اگر رئیس‌جمهور جدیدی از ژانویه آینده در کاخ سفید باشد، برجام احیا شود.

رونی لیپ‌شوتز، (Ronnie Lipschutz) استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه کالیفرنیاست. وی در این حوزه صاحب تالیفات زیادی است. از آثار این استاد دانشگاه می‌توان به «سیاست‌های فضای جهانی»، «رویاهای جنگ سرد» و «اقتصاد جهانی» اشاره کرد. وی در گفت‌وگو با ایلنا به بیان نظرات خود در  مورد روابط ایران و آمریکا  پرداخت:

ترامپ تصمیم گرفته به عنوان «رئیس‌جمهور جنگ داخلی» دیده شود/ می‌ترسیم با ادامه اعتراض‌ها در آمریکا اسلحه‌ها بیرون بیایند

رونی لیپ‌شوتز در ابتدا با اشاره به شرایط فعلی آمریکا و اعتراض مردم این کشور در قبال رفتار نژادپرستانه دولتمردان گفت: در حال حاضر، شرایط به نحوی نیست که بتوانید پیش‌بینی‌های موثقی را انجام دهید. من فکر می‌کنم ترامپ تصمیم گرفته که به عنوان «رئیس‌جمهور جنگ داخلی» دیده شود مانند لینکلن؛ و امیدوار است (شاید) نزاع و هرج و مرج شهری را با مداخله نظامی (و شاید قانون نظامی) برطرف کند. بنابراین او می‌تواند ادعا کند که او بر مدیریت آرام‌سازی شهرها ریاست کرده است. البته اگر مسائل بیشتر از این از  کنترل خارج شوند، می‌ترسیم که اسلحه‌ها بیرون بیایند و تیراندازی با جدیت شروع شود در آن زمان شرایط بحرانی می‌شود.

ترامپ از جنگ‌های خونین می‌ترسد/ ارسال و دریافت نفت کاملاً جزو حقوق ایران و ونزوئلا است

وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به این اعتراض‌ها در حال حاضر موضوع دور زدن تحریم‌های ایران در اولویت ترامپ نیست، در مورد روابط ایران و ونزوئلا گفت: ایران و ونزوئلا هر دو کشورهای مستقلی هستند، ارسال و دریافت نفت کاملاً جزو حقوق هر دو کشور است. تنها راهی که ایالات متحده می‌تواند از چنین انتقال‌هایی جلوگیری کند، استفاده از مداخله مستقیم نیروی دریایی است که ممکن است یک عمل جنگی باشد. به نظر می‌رسد ترامپ با  هر دو کشور دشمن است اما تمایلی به انجام هرگونه خشونت آشکار جنگی ندارد – شاید او از جنگ‌های خونین ترس داشته باشد.

استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه کالیفرنیا افزود: ترامپ اکنون بیش از حد با کرونا، اقتصاد و شورش در ایالت‌ها گرفتار است، بنابراین خیلی به انتقال نفت به ونزوئلا نمی‌پردازد.

شاید اگر رئیس‌جمهور جدیدی در کاخ سفید باشد، برجام احیا شود

وی تاکید کرد: اگر تحریم‌ها در این روزها برداشته می‌شد خیلی خوب بود، شاید اگر رئیس‌جمهور جدیدی از ژانویه آینده در کاخ سفید باشد، برجام احیا شود.

مردم آمریکا فقط برای عزل ترامپ باید به بایدن رای دهند

این استاد دانشگاه با اشاره به شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تاکید کرد: بایدن رقیب قدرتمندی نیست اما مردم آمریکا تنها برای عزل ترامپ باید به او رای دهند، هیچکس نمی‌داند چه می‌شود، باید صبر کنیم.

عقل و منطق در کاخ سفید وجود ندارد

وی گفت: عقل و منطق در کاخ سفید وجود ندارد. ترامپ تنها برای خوشحالی طرفدارانش اقدام می‌کند. وقتی برای اعمال زور کسی را پیدا نمی‌کند به کشورهای دیگر فشار وارد می‌کند.

310311

[ad_2]

Source link