تا کی می‌توان بیت کوین استخراج کرد؟

[ad_1]

این روزها که رویداد مهم هاوینگ بیت کوین را پشت سر گذاشتیم. از ابتدای سال ۲۰۲۰  شاهد این بودیم که این ارز دیجیتال نوسانات بسیار تعجب‌برانگیزی را پشت سر گذاشته‌است. با این وجود، این رمزارز هنوز هم جایگاه پادشاهی خود را حفظ کرده و از نظر بسیاری از تحلیلگران، بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود.

اما سؤالی که اکنون برای بسیاری مطرح می‌شود این است که استخراج بیت کوین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ و آیا خرید بیت کوین با توجه به نصف شدن پاداش استخراج، بهتر نیست؟! در ادامه نگاهی اجمالی به پاسخ هر دو سؤال خواهیم داشت.

چه تعداد بیت کوین در جهان وجود دارد؟

قبل از آنکه پاسخ سؤال تعداد باقی مانده بیت کوین‌ها در جهان را به شما بدهیم، بهتر است در ابتدا به این موضوع بپردازیم که چند بیت کوین در ابتدا وجود داشته‌است؟

همان‌طور که حتماً می‌دانید، بیت کوین به عنوان نخستین ارز دیجیتال است که برخلاف اتریوم، تعداد کوین‌های آن محدود است. در سال ۲۰۰۸، مصادف با معرفی این ارز دیجیتال، تعداد کوین‌های آن برای استخراج، ۲۱ میلیون تعیین شد.

از آن زمان تا کنون، بیش از نیمی از این بیت کوین‌ها استخراج شده درحال حاضر، استخراج کننده‎ها سعی دارند تا پیش از اتمام آخرین بیتکوین‎ها، سکه‌های بیشتری به‌عنوان پاداش بدست آورند. اما وقتی استخراج ۲۱ میلیون بیت‌کوین به اتمام برسد، دیگر پاداشی برای استخراج وجود نخواهد داشت. اما جالب است بدانید که تمامی بیت کوین‌هایی که تا کنون استخراج شده‌اند، در گردش‌های مالی مورد استفاده قرار نگرفته‌اند و نخواهند گرفت. چرا که بخشی از آنها به دلایلی گم شده و دیگر در دسترس نیستند.

نکته مهم دیگری که در رابطه با استخراج بیت کوین می‌توان به آن اشاره کرد، این است که با گذشت زمان، سرعت استخراج بیت کوین کم و کمتر می‌شود. و تنها دلیل آن این است که به سختی استخراج شبکه بیت کوین افزوده می‌شود.

استخراج تمام بیت کوین‌ها چقدر زمان می‌برد؟

همان‌طور که گفته شد، با گذشت زمان، میزان سختی استخراج شبکه بیت کوین بیشتر و پاداش آن کمتر می‌شود. چرا که معادلاتی که برای استخراج توسط ماینرها باید حل شوند، سختتر و پیچیده‌تر می‌شوند. در واقع این سختی شبکه بیت کوین که بسیار زیاد است ناشی از ورود افراد زیاد در استخراج بیت کوین است که باعث شده قدرت محاسبات بالاتر رفته و در نتیجه سختی شبکه نیز بصورت شگفت آوری افزایش یابد. هر چه سختی شبکه بالاتر رود میزان پاداشی که به شما تعلق می گیرد بواسطه استخراج ، کاهش میابد بنابراین شما بایستی تجهیزات بیشتر و سرمایه گذاری بیشتری را انجام دهید تا بتوانید یک بیت کوین در مدت زمان کم استخراج کنید. در نتیجه زمانی که برای استخراج بیت کوین‌های باقی مانده باید صرف شود، بیشتر و بیشتر می‌شود. بر اساس برآوردی که تا کنون انجام شده‌است، زمانی که برای استخراج ۳ میلیون بیت کوین باقی مانده برآورد شده، چیزی در حدود ۱۰۰ سال است!

البته کوتاه‌تر یا طولانی‌تر شدن این زمان، به میزان پیشرفت در روند ساخت دستگاه‌های استخراج و تمایل ماینرها به انجام این کار، بستگی دارد. مسلماً با توجه به سختی پیش رو، قدرت هش ریت دستگاه‌های استخراج باید چندین برابر افزایش پیدا کرده که به مراتب قیمت تولید و عرضه این دستگاه ها هم افزایش پیدا خواهد کرد تا روند استخراج هیچگاه متوقف نشود.

آیا احتمال گم شدن بیت کوین هنوز هم وجود دارد؟

مبحث مربوط به ارزهای دیجیتال همچنان هم در حال کاملتر شدن است. در سال‌های اولی که بیت کوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده معرفی شد، طبیعتاً به دلیل نوظهور بودن افراد درک درستی از نحوه خرید بیتکوین و نگهداری این ارز نداشتند.

به عنوان مثال، به دلیل عدم شناخت کامل کیف پول بیت کوین در برخی موارد متاسفانه کیف پول اشتباهی را انتخاب می‌کردند و همین مسئله باعث می‌شد به دلیل پایین بودن سطح امنیت کیف پول، ارز و سرمایه خود را از دست بدهند.

اما در طی سال‌های گذشته، خوشبختانه میزان آگاهی افرادی که بیشتر مراقب سرمایه خود هستند در خصوص کیف پول‌ها افزایش پیدا کرده است. به همین خاطر نرخ گم شدن بیت کوین‌ها هم به نسبت کاهش پیدا کرده اما هنوز این اشتباهات کامل از بین نرفته و به صفر نرسیده‌است.

مدت زمان لازم برای استخراج هر بیت کوین چقدر است؟

در حال حاضر به‌طور متوسط برای حل هر بلاک و استخراج هر بیت کوین، حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز است. هر وقت متوسط زمان به زیر ۱۰ دقیقه برسد سطح دشواری افزایش پیدا میکند و سپس به همان ۱۰ دقیقه برمیگردد و بالعکس میانگین فاصله زمانی به بالاتر از ۱۰ دقیقه می‌رود.

روزانه چه تعداد بیت کوین استخراج می‌شود؟

در حال حاضر و پس از هاوینگ امسال پاداش استخراج به ازای هر بلاک ، ۲۵/۶ بیت کوین است و تعداد بیت کوین‌هایی که  قبل از این استخراج میشدند، ۱۸۰۰ بود و حال با برگزاری رویداد هاوینگ اردیبهشت و نصف شدن پاداش استخراج، این مقدار به نصف کاهش پیدا کرده و به ۹۰۰ رسیده است.

استخراج بیت کوین تا چه زمانی ادامه دارد؟

بر اساس آمار و ارقامی که بیان شد، آخرین ساتوشی از بلاک ۶۹۳۰۰۰۰ در سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد. اما پیش‌بینی شده‌است که تا ۱۵ سال آینده، ۹۹ درصد از بیت کوین‌ها استخراج می‌شود.

بعد از به پایان رسیدن روند استخراج، درآمد ماینرها دیگر از پاداش استخراج نخواهد بود و بر اساس میزان کارمزد تراکنش‌هایی که توسط این ارز دیجیتال انجام می‌گیرد، تعیین می‌شود.

خرید بیت کوین یا استخراج بیت کوین؟

بر اساس موارد گفته شده، به راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که استخراج بیت کوین دیگر از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست و بهتر است برای سرمایه‌گذاری در آن، خرید بیت کوین را انتخاب کرد. با خرید ارز دیجیتال بیت کوین، سودآوری شما در طول زمان بیشتر خواهد بود. چرا که دیگر نیازی به پرداخت هزینه تأمین انرژی دستگاه استخراج و نگهداری از آن نخواهد بود.

برای خرید و فروش بیت کوین ، روش‌های مختلفی وجود دارد، که مطمئن‌ترین آنها، مراجعه به صرافی های معتبر آنلاین ارز دیجیتال ایرانی است. چرا که با توجه به تحریم‌هایی که علیه ایران وجود دارد، کار با صرافی‌های خارجی به منظور احراز هویت و تبدیل بیت کوین به ریال، مشکل است. به همین خاطر، بهتر است که با صرافی‌های داخلی کار کرده و خطر مسدود شدن حسابتان را به صفر برسانید.

[ad_2]

Source link