با نصیحت کردن کرونا تمام نمی‌شود، ماسک زدن را اجباری کنید

[ad_1]

حداقل با زدن ماسک کرونا از بیماران به افراد سالم منتقل نمی‌شود یا احتمال انتقال به پایین ترین حد خود می‌رسد.

عصرایران؛ مصطفی داننده- اواخر اسفند 98 که کرونا مردم را خانه‌نشین کرده بود همه امید داشتند با گرم شدن هوا، کرونا گورش را از سر جهان کم کند. هوا گرم شد اما کرونا نرفت.

اواخر اسفند، دولت‎‌ها از جمله دولت ایران سعی کردند فعالیت مردم در اجتماع را کم کنند. برخی قوانین قرنطیه را وضع کردند و عده‌ای دیگر به دنبال فاصله‌گذاری اجتماعی بودند.

حالا اما با گذشت چندماه تقریبا همه به این نتیجه رسیده‌اند که باید با کرونا زندگی کرد. مردم مجبور هستند برای کسب درآمد از خانه بیرون بزنند و نانی به کف آرند و بدر کنار کرونا نخورند.

برای نان بیرون می‌زنند اما باید مواظب جان خود باشند. برای حفظ جان باید چه کرد؟ دیگر نمی‌شود قرنطینه را اجرا کرد. فاصله گذاری هم که رعایت نمی‌شود با بهتر بگویم نمی‌شود خیلی رعایت کرد. ساعت 7 صبح  در مترو چگونه می‌شود یک متر از دیگری فاصله گرفت در حالی که خیلی‌ها در آن ساعت باید در مترو باشند تا 8 صبح به سرکار خود برسند.

چه باید کرد؟ به نظر می‌رسد اجباری کردن ماسک بهترین روش برای مقابله  و مبارزه با کروناست. امروز بسیاری از کارشناسان بهداشتی در داخل و خارج از ایران به این نکته تاکید می‌کنند که استفاده همه از ماسک می‌تواند راه نفوذ کرونا را بگیرد.

به راحتی می‌شود با اجباری کردن استفاده از ماسک در معابر و مکان‌های عمومی، شهرهای ایران را از حالت قرمز به زرد و سفید نزدیک کرد. قوانین سفت و سختی می‌شود برای آنهایی که ماسک استفاده نمی‌کنند وضع کرد.

حدود 3 هزار نفر در نظرسنجی سایت عصر ایران در مورد استفاده از ماسک در معابر عمومی شرکت کردند و 90 درصد از شرکت کنندگان موافق استفاده از ماسک بودند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که مردم مشکلی با استفاده از ماسک ندارند، همانگونه که در مترو شاهد از استفاده از ماسک توسط مسافران هستیم.

در برخی از کشورهای از جمله آلمان، ترکیه، اسپانیا و فرانسه استفاده از ماسک اجباری شده است. در آلمان کسانی که از قانون اجباری‌شدن ماسک تبعیت نکنند، ۱۵۰ یورو جریمه می‌شوند؛ این جریمه برای فروشندگانی که قانون‌شکنی کنند می‌تواند تا ۵ هزار یورو افزایش یابد.

اینکه فقط با مردم در مورد افزایش مبتلایان با کرونا حرف بزنیم، دردی از کشور دوا نخواهد شد. باید برای کاهش بیماری از مرحله حرف به مرحله عمل برسیم و اجباری شدن استفاده از ماسک در کشور می‌تواند این گام عملی باشد.

خوشبختانه الان هم که ماسک به اندازه کافی و با قیمت مناسب در اختیار است و همه می‌توانند به راحتی به ماسک دسترسی داشته باشند. 

حداقل با زدن ماسک کرونا از بیماران به افراد سالم منتقل نمی‌شود یا احتمال انتقال به پایین ترین حد خود می‌رسد. بهتر است رییس جمهور و ستاد ملی مقابله با کرونا هرچه زودتر بهترین تصمیم‌ها را برای مردم بگیرند و دست از هشدار دادن بردارند.

کرونا با نصیحت کردن تمام نمی‌شود. خوزستان و شهرهای قرمز ایران نمونه بارز رفتار آسان گیرانه مسؤولان است.

____________________

بیشتر بخوانید؛
 

[ad_2]

Source link