بازار فرش و بازارسرشور مشهد، هویت این شهر است

[ad_1]

مدیرکل طرح‌ها و مطالعات فنی و شهری شهرداری مشهد گفت: محدوده بازار فرش و بازار سرشور مشهد جزو محدوده‌های میراثی و با ارزش هویت مشهد است.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان رضوی : ساسان نورین مقدم مدیرکل طرح‌ها و مطالعات فنی و شهری شهرداری مشهد به لزوم توجه ویژه به حفظ هویت‌های معنوی و اجتماعی در اجرای طرح مرمت بازار فرش و بازار سرشور مشهد تاکید کرد و گفت: توجه ویژه به ارزش‌های هویتی و تاریخی در تهیه طرح مرمت و احیای بازار فرش، یکی از نکاتی است که همواره مورد تاکید اعضای کمیته اجرایی این طرح بوده است.
او با بیان اینکه در گذشته اجرای طرح مرمت بازار سرشور در پیوند با بازار فرش به صورت یکپارچه فعال بوده نیز به صورت همزمان با طرح مرمت بازار فرش توسط مجموعه مدیریت شهری مشهد در دست اجراست، افزود: یکی از علل کندی حرکت در مسیر اجرای طرح احیا و مرمت بازار فرش، مقوله ثبت ملی بودن بازار است که مستلزم اخذ استانداردها و تاییدیه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
مدیر کل طرح‌ها و مطالعات فنی و شهری شهرداری مشهد ادامه داد: به نظر می‌رسد نحوه چگونگی و کیفیت اجرای طرح در جزییات را باید به زمان اجرای طرح موکول کرد تا مرحله تصویب کلی طرح با سرعت بیشتری طی شده و عملیات طرح احیا و مرمت بازار فرش با سرعت بیشتری پیش رود.
نورین مقدم تاکید کرد: پیشنهاد کمیته اجرایی، تهیه طرحی جداگانه برای شکل گیری ارتباط معماری ویژه در قسمت ورودی و کف دو بازار است که از نظر سیما و منظر ارتباط مناسبی را برای شهروندان به وجود آورده و تداعی کننده همان ارتباط سنتی میان دو بازار باشد.

او تصریح کرد: البته اجرای هر گونه طرحی در این خصوص منوط به اخذ تاییدیه‌ها و مجوزهای قانونی لازم از جمله تاییدیه کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی ومعماری خواهد بود.

48

[ad_2]

Source link