انتقاد از عرضه ماسک در خارج از داروخانه / تعدد نهادهای تصمیم گیر در حوزه خدمات دارویی

[ad_1]

رییس انجمن داروسازان تهران ضمن انتقاد از تعدد نهادهای تصمیم گیر در حوزه داروخانه ها گفت: جامعه داروسازی این گلایه را دارد که در شرایطی که در هر مغازه و ایستگاه مترو و… ماسک و ضدعفونی‌کننده با هر قیمتی و بدون کیفیت عرضه می‌شود، اما تمام نظارت‌ها بر روی داروخانه متمرکز شده است. در حالی که ما مدعی هستیم که چرا سازمان تعزیرات و …. اجازه دادند که ماسکی بیرون از داروخانه عرضه شود. فضاهای بیرون داروخانه باید کنترل می‌شد.

به گزارش ایسنا، دکتر خویی در نشست خبری که به مناسبت روز داروساز برگزار شد، گفت: حذف تعرفه خدمات دارویی از اقداماتی بود که منجر به دلسردی و دلزدگی بسیار شدیدی را به ویژه در داروسازان جوان‌تر ایجاد کرده است. متاسفانه ما با یک تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه داروسازی و خدمات دارویی در کشور مواجهیم. مخصوصا مداخلات نهادهایی که عمدتا نقش نظارتی دارند، اما وارد مرحله سیاست‌گذاری شده‌اند و به نوعی وارد عرصه‌هایی شدند که جزو اختیارات وزارت بهداشت است. سیاست‌های اخیر که مهمترین آن حذف تعرفه خدمات فنی داروساز است از یک طرف و تغییر سیاست‌های توزیع داروخانه‌ها از طرف دیگر دو اتفاق مهم است که خوب نیست.

نگرانی داروسازان از حذف فواصل و ضوابط تاسیس داروخانه

وی افزود: حذف فواصل و ضوابط تاسیس داروخانه‌ها منجر به تراکم داروخانه‌ها در مناطق بیشتر برخوردار و محرومیت مناطق کمتر برخوردار یا مناطق ضعیف‌تر اقتصادی از خدمات دارویی می‌شود. این اتفاقاتی است که جامعه داروسازی را به شدت نگران کرده است.

اقتصاد داروخانه ها

خویی ادامه داد: علاوه بر اینکه بحث اقتصاد داروخانه‌ها هم مطرح است. با توجه به اینکه دارو تنها کالایی است که در سالیان گذشته قیمتش ثابت مانده و به طور مصنوعی پایین نگه داشته است. وقتی قیمت دارو پایین می‌ماند، به این معنا است که به نوعی بخشی از هزینه پایین نگه داشته شدن قیمت دارو از جیب داروساز پرداخت می‌شود و به همین نسبت اقتصاد داروخانه هم پایین نگه داشته می‌شود.

وضعیت توزیع کالاهای مرتبط با کرونا

رییس انجمن داروسازان تهران با اشاره به اظهار نگرانی جامعه داروسازی از نحوه و وضعیت توزیع کالاهای سلامت محور مرتبط با کرونا، گفت: از روز اول شیوع کرونا با نوسانات سیاست‌گذاری و تعدد مراکز سیاست‌گذاری در زمینه توزیع ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و… روبرو بودیم و هنوز هم هستیم. متاسفانه عملکرد صدا و سیما در زمنیه تبیین نقش داروساز در نظام سلامت و مدیریت کرونا در ماه‌های گذشته بسیار دلسردکننده بوده است. به کرات شاهد گزارش‌هایی از صدا و سیما بودیم که داروخانه‌ها به گران‌فروشی و احتکار متهم شدند و همه این موارد در شرایطی بود که در تمام ماه‌های گذشته حتی یک عدد ماسک هم با قیمت مصوب اعلام شده دولتی به داروخانه‌ها ارائه نشده بود.

خویی ادامه داد: از یک طرف نهادی اعلام می‌کرد که هر ماسکی را با هر قیمتی اگر با فاکتور داشته باشید، قابل قبول است و یک نهاد دیگر می‌گفت قابل قبول نیست. یعنی سازمان تعزیرات، سازمان حمایت از مصرف کننده، وزارت صمت و …. در این جریان مداخله کردند و تصمیم سازی را از اختیار مرکز اصلی که سازمان غذا و دارو است، می‌گرفت.

وی تاکید کرد: یکبار رسما اعلام شد که قرار است که داروخانه‌ها ماسک عرضه نکنند و این بدترین تصمیمی بود که گرفته شد. زیرا محل طبیعی، ایمن و موثر کالاهای سلامت محور داروخانه است. زیرا یک داروساز در آنجا حضور دارد و بر روی کیفیت کالا نظارت دارد. جامعه داروسازی این گلایه را دارد که در شرایطی که در هر مغازه و ایستگاه مترو و… ماسک و ضدعفونی‌کننده با هر قیمتی و بدون کیفیت عرضه می‌شود، اما تمام نظارت‌ها بر روی داروخانه متمرکز شده است. در حالی که ما مدعی هستیم که چرا سازمان تعزیرات و …. اجازه دادند که ماسکی بیرون از داروخانه عرضه شود، فضاهای بیرون داروخانه باید کنترل می‌شد.

انتقاد از عرضه کالاهای سلامت محور در خارج از داروخانه

خویی گفت: ما نسبت به عرضه کالاهای سلامت‌محور در خارج از داروخانه هم به شدت انتقاد داریم و هم به شدت اظهار نگرانی می‌کنیم. زیرا اگر ماسک‌ها در شرایط استانداردی تهیه نشده باشند، خودشان می توانند عامل شیوع کرونا باشند.

خبری از ماسک دولتی در داروخانه ها نیست

وی تاکید کرد: بارها اعلام شد که میان نهادهای سیاست‌گذار توافق شده که روزی دو میلیون ماسک در داروخانه‌ها عرضه کنند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. با وجود اینکه در دو هفته اخیر جلسات متعددی گذاشته و اعلام شد که از شش میلیون ماسکی که روزانه تولید می‌شود، دو میلیون ماسک با قیمت مصوب در اختیار داروخانه قرار گیرد، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. این درحالیست که از صدا و سیما اعلام کردند که مردم بروند و ملزومات بهداشتی خود را از داروخانه‌ها دریافت کنند، این اقدام همکاران ما را در معرض تعرض، تعدی و فحاشی مراجعین قرار داد. ما مقصر این تعرض‌ها را نهادهایی می‌دانیم که اطلاعات غلط به مردم می‌دهند.

4 شهید مدافع سلامت در حوزه داروسازی تهران

خویی با بیان اینکه اکثر اصناف در ماه‌های اسفند و فروردین و حتی اردیبهشت فعالیت‌شان را متوقف کردند، گفت: حتی بسیاری از مطب‌های پزشکی، آزمایشگاهی و… تعطیل شد، اما داروخانه‌ها حتی 24 ساعت هم تعطیل نشد و خدمات دارویی را به مردم عرضه می‌کردند. حتی در نوروز که داروخانه‌های غیرشبانه روزی می توانند تعطیل باشند، تقریبا همه این داروخانه‌ها باز بودند و خدمات‌شان را به مردم ارائه می‌کردند. متاسفانه این موضوع در جایی دیده نشد. استمرار خدمت رسانی در داروخانه‌ها منجر شد که برخی همکاران‌مان جان‌شان را از دست بدهند. در استان تهران چهار نفر در حوزه داروسازی به دلیل ادامه فعالیت‌شان در داروخانه‌ها و ابتلا به کرونا از دست دادیم.

[ad_2]

Source link