اقدام کم سابقه در توسعه سیستم های نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان

[ad_1]

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: طی سال گذشته با یک اقدام جهادی علیرغم تعهد ۳۳۸۴هکتاری برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در سال 98، اجرای ۹۳۸۴هکتار آبیاری نوین را در برنامه کاری قرارداده که تاکنون ۴۸۶۵ هکتار آن به اتمام رسیده ومابقی با بیش از ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است که تا خردادماه به اتمام خواهد رسید.

غلام حیدر زورقی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان شرایط ممتاز برای توسعه کشت های فشرده در فضای گلخانه‌ای وجود دارد.

وی تصریح کرد: طی سال گذشته، ۹۲ هکتار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به سطح زیرکشت گلخانه های استان اضافه گردید. 

وی تاکیدکرد: ۶۰۰۰ هکتار از اراضی سواحل جنوب برای توسعه گلخانه با استفاده از آب دریا شناسایی گردیده وتاکنون برای احداث گلخانه وسایه بان در سطح ۲۹۰۰هکتار مجوز صادر شده است.

وی با بیان اینکه شاهد گسترش وتوسعه کشت های گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان خواهیم بود افزود: با راه‌اندازی واحدهای جدید گلخانه در جنوب استان برای حداقل ۵۰هزار نفر اشتغال ایجاد خواهد شد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: سیل و بارندگی ها خسارت زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد ولی خوشبختانه سبب افزایش دو برابری سطح زیر کشت گندم از ۳۱هزار هکتار سال قبل به ۶۸هزار هکتار در سال زراعی جاری در استان گردید هرچند بخشی از غلات کشت شده در سیل تخریب شد.

وی با اشاره به انجام کلیه تعهدات دام وطیور وشیلات وآبزیان گفت: به توفیقات خوبی در تولید محصولات دام وطیور وشیلات دست یافتیم.

غلام حیدر زورقی افزود: شش سایت جدید با وسعت ۴۵هزارهکتار برای تولید وپرورش میگو در جنوب استان شناسایی شده، احداث این سایت ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال برای مردم مناطق جنوبی استان دارد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان اذعان داشت: از دیماه سال گذشته تاکنون استان درگیر مبارزه با ملخ صحرایی است وبیش از ۳۱هزار هکتار از اراضی استان علیه این آفت بین المللی سمپاشی شده است بگونه ای که تاکنون این آفت نتوانسته خسارتی به مزارع و باغات برساند. 

وی همچنین به شیوع بیماری زنگ زرد غلات در منطقه سیستان اشاره کرد وگفت: ورود آب به منطقه وافزایش رطوبت و وزش بادهای سرد شمالی باعث گسترش این بیماری گردید، این سازمان  با مشارکت فعال کشاورزان تاکنون سمپاشی بیش از ۸هزار هکتار از اراضی کشاورزی را به انجام رسانده است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link