ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش و نحوه رفع ایراد

[ad_1]

در این مقاله قصد داریم به دلایل وقوع ارور یا کد خطای F21 و مشکلات ناشی از بروز این پیغام خطا در ماشین لباسشویی بوش و همچنین نحوه رفع این ارور بپردازیم.

اگر ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش شما دیده شد و همزمان دوشاخه را خراب نکرد، شما خیلی خوش‌شانس هستید. با مشاهده این خطا، فورا ماشین لباس­شویی بوش را از شبکه اصلی جدا کنید و سپس با یک متخصص تماس بگیرید. جستجوی شما برای یافتن راه‌حل مشکل، به ویژه در یک وسیله برقی، خطر شوک الکتریکی را افزایش می‌دهد. با این حال، ما شما را از قبل نمی‌ترسانیم، بیایید قدم به قدم به این خطا بپردازیم. همچنین قبل از پرداختن به ادامه مطلب باید خدمات شما عرض کنیم که این مقاله توسط نمایندگی تعمیرات بوش کرج سرویس تهیه شده است.

تفسیر و توصیف ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش

ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش ممکن است نه تنها به شکل کد الفبا عددی F21 ظاهر شود؛ بلکه به صورت مجموعه‌ای از نشانگر‌های چشمک‌زن بر روی صفحه کنترل نیز ظاهر شود. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که برخی مدل‌های ماشین‌های لباسشویی بوش مجهز به صفحه نمایش نیستند. بنابراین ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش قدیمی­تر نمی­تواند بر صفحه نمایش دیده شود.

شما می‌توانید با استفاده از سیستم نشانگر‌های چشمک‌زن ده‌ها خطا را تشخیص دهید. متخصصان این کار را حتی بدون فکر کردن انجام می‌دهند چون آن‌ها تجربه بالایی با این وسایلی دارند. یک کاربر نیز می‌تواند این کار را با استفاده از جدولی از کدهای خطا انجام دهد.

در تصویر زیر ما نشان می­دهیم که چگونه ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش بدون صفحه نمایش دیده می­شود. مراحل به شکل زیر اتفاق می‌افتد. ماشین لباس‌شویی هنگ می­کند و فشردن دکمه­ها اثری ندارد. سپس، دکمه انتخابگر برنامه می­چرخد. سه لامپ در یک زمان شروع به چشمک زدن می‌کنند (‏۱۰۰۰ دور، ۸۰۰ دور و آب­کشی)‏. اگر یک ماشین لباس‌شویی مدل قدیمی دارید، نشانگر‌های 600/800 دور و آب­کشی روشن خواهد شد زیرا دستگاه‌های قدیمی‌تر حداکثر چرخش را در ۸۰۰ دور اجرا می‌کنند.

ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش و نحوه رفع ایراد

توضیح خطا ساده است. اما یافتن دلایل وقوع آن بسیار پیچیده است. متخصصان، ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش را به این روش تفسیر می‌کنند. امکان چرخش مخزن ماشین لباسشویی بوش وجود ندارد. در واقع، دستگاه چندین بار سعی می‌کند چرخش را شروع کند. اگر موفق نشود، ارور F21 روی صفحه کنترل ظاهر می‌شود. چه چیزی باعث دیده شدن ارور می­شود؟ چرا ماشین لباس‌شویی نمی‌تواند چرخش مخزن را شروع کند؟

 1. سنسور تاکو (tacho) معیوب است. ماژول اطلاعاتی در مورد سرعت موتور به دست نمی‌آورد. بنابراین، ماشین لباسشویی بوش را متوقف می‌کند و ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش نمایش داده می­شود.
 2. موتور خراب است. اگر موتور خراب باشد، قادر به چرخش نیست. بر این اساس، ماژول تلاش‌های متعددی را برای شروع به کار موتور انجام می‌دهد. سپس ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش را نمایش می‌دهد.
 3. زنجیری که موتور یا حسگر هال را تقویت می‌کند(‏سنسور تاکو)‏ آسیب دیده است. در این مورد، سنسور و موتور سالم هستند، اما سیم‌کشی تغذیه آن‌ها شکسته یا اکسید شده‌است.
 4. علت ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش می‌تواند وجود یک شیء خارجی باشد. شیء خارجی اغلب در طول شستشو در مخزن گیر کرده و مانع از چرخش مخزن می‌شود.
 5. دلیل دیگر برای بروز ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش، افت ولتاژ در جریان برق است.

سنسور هال (‏سنسور سرعت ­سنج) خراب شده است

هیچ دستورالعمل جهانی برای عیب‌یابی وجود ندارد. لازم است که تمام دلایل بالا را به ترتیب مناسب بررسی کنید. این کار را تا زمانی که خرابی را بیابید ادامه دهید.

با سنسور هال شروع می­کنیم. به احتمال زیاد، شما می­خواهید ترتیب متفاوتی، از ساده به پیچیده انتخاب کنید. البته منطقی است. به عنوان مثال، خوب است که ابتدا چرخش مخزن را برای یافتن شی خارجی احتمالی بررسی کنید. سپس ولتاژ جریان برق را بررسی کنید و تنها پس از آن برای تست موتور و حسگر هال اقدام کنید.

بسیاری از کاربران در دسترسی به سنسور تاکو و موتور ماشین لباسشویی بوش دچار مشکل می‌شوند. چطور این سنسور و موتور را بررسی کنیم؟

 • به آرامی دستگاه را خاموش کنید و آن را به جایی که فضای بیشتری وجود دارد، ببرید.
 • دیواره پشتی ماشین لباس‌شویی را بردارید. سپس کمربند انتقال را بردارید چون مانع کار شما خواهد شد.
 • با استفاده از گوشی خود، از سیم‌ها و محل اتصالات عکس بگیرید تا بعدا آن را با هم اشتباه نگیرید. سپس موتور را دربیاورید.

اگر می‌خواهید به سرعت موتور را از ماشین لباسشویی بوش خارج کنید، کارهای زیر را انجام دهید. اول اینکه، ترمینال‌ها را از آن جدا کنید. پس از آن پیچ‌های سفت کننده را باز کنید و بدنه را فشار دهید. به آرامی به سمت جلو حرکت داده و به سمت پایین بکشید.

حسگر تاکو بر روی محفظه موتور قرار دارد، بنابراین آن را بردارید و به دقت بازرسی کنید. ممکن است نشانه‌هایی از اکسید و چربی بر روی سطح داخلی حلقه سنسور تاکو وجود داشته باشد. این اکسید یا چربی را از روی سطح پاک کنید. سپس، مولتی متر را بردارید و سنسور هال را بررسی کنید. در صورتی که معلوم شود که حسگر سرعت سوخته‌است، باید فورا آن را تعویض کنید.

مشکلات موتور

ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش و نحوه رفع ایراد

ماشین لباسشویی بوش اغلب این برچسب را می­خورد که دارای مشکلات جدی موتور است. مشکل جاروبک­ها ساده‌ترین اشکالی است که می‌تواند برای این قسمت رخ دهد . معمولا جاروبک­ها بر روی کلکتور موتور ساییده می­شوند. بنابراین، تعویض آن‌ها برای متخصص مسئله­ای رایج است. یک فرد آماتور در صورتی که بخواهد جاروبک­ها را تعویض کند، ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. اما به هر حال این تعمیر به دسته خرابی­های آسان تعلق دارد، پس شما می­توانید به سادگی این تعمیر را تنها با دستان خالی انجام دهید.

اگر موتور جریان نشتی به بیرون داشته باشد یا آن که چند دور از سیم­پیچ آسیب دیده باشد، مسئله پیچیده­تر خواهد بود. در ۹۹ % موارد این چنینی، شما باید موتور را تعویض کنید چرا که ارزان‌تر از تعمیر موتور قدیمی خواهد بود. اگر نشتی وجود ندارد، هر دور سیم‌پیچ را بررسی کنید تا اگر گسیختگی وجود دارد، آن را تشخیص دهید. این کار بسیار پر زحمت است، اما به شما این امکان را می‌دهد که از سالم بودن موتور اطمینان حاصل کنید.

اختلالات دیگر

قبل از اینکه به سراغ دیگر اختلالاتی برویم که باعث بروز ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش می‌شوند، ببینیم که چگونه خطای ماشین لباسشویی بوش را بازنشانی کنیم. ممکن است بپرسید دلیل بازنشانی خطاها چیست وقتی که ممکن است در این صورت خطا ناپدید شود؟ این یک سوال معمول است و ما برای شما دلیل این کار را توضیح می­دهیم. نکته این است که حتی اگر تعمیر را به درستی انجام دهید، ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش ناپدید نخواهد شد. اگر تنظیمات را تصحیح نکنید، ارور باقی می­ماند و مانع از شروع به کار ماشین لباس­شویی می­شود.

چگونه خطای F21 ماشین لباسشویی بوش را بازنشانی کنیم؟

 1. انتخاب‌گر برنامه را به حالت خاموش بچرخانید.
 2. انتخابگر را به حالت چرخیدن بچرخانید. در این مرحله باید منتظر بمانید تا خطا بار دیگر در صفحه کنترل ظاهر شود.
 3. دکمه­ای که برای انتخاب تعداد دورهای مخزن استفاده می­شود را فشرده و نگه دارید. آن را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.
 4. انتخاب‌گر برنامه را روشن کنید و در حالت “تخلیه” تنظیم کنید.
 5. دکمه انتخاب تعداد دور را دوباره فشار داده و برای چند ثانیه نگه دارید.

اگر تمام چراغ‌ها چشمک بزنند و ماشین صدای بلند ایجاد کند، ارور بازنشانی شده است. اما اگر هیچ اتفاقی بعد از آزاد کردن دکمه چرخش برای آخرین بار رخ ندهد، پس باید مراحل گفته‌شده در بالا را تکرار کنید.

برخی اشیاء خارجی می‌توانند باعث ایجاد ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش شوند. بسیار رایج است که شیء خارجی وارد مخزن شود. به نظر می‌رسد که متخصصان قبلا هر چیزی را از مخازن ماشین‌های لباسشویی خارج کرده‌اند. برای مثال سکه، سنجاق، فلزات از سینه‌بند، دکمه، جزئیات کوچک از اسباب‌بازی‌های کودکان و غیره.

تمام این موارد برای ماشین لباس‌شویی خطرناک هستند. به عنوان مثال، مواردی گزارش شده است که اشیاء تیز بین مخزن و استوانه گیر کرده و منجر به سوراخ کردن مخزن و نشت شده­اند.

ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش و نحوه رفع ایراد

سایر اشکالات در ماشین لباس­شویی با ارور F21

چگونه مطمئن شویم که جسم خارجی در مخزن گیر نمی­کند و ماشین لباس‌شویی را از کار نمی‌اندازد؟ لازم است که در ورودی دستگاهی که از پیش از پریز برق جدا شده است، باز شود. سعی کنید مخزن را با دست بچرخانید. اگر صدای برخورد فلز را بشنوید و قطعه در حال چرخش گیر کند، چیزی به مخزن برخورد کرده‌است. شیء خارجی باید فورا خارج شود.

اگر ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش نشان داده می­شود و در عین حال کار نمی­کند، زمان آن است که اقدامات اساسی صورت گیرد. ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش ممکن است در اثر آسیب اشیاء خارجی دیده شود. به علاوه این امر ممکن است به دلیل افت ولتاژ قوی در شبکه برق نیز رخ دهد. چنین اتفاقی می‌تواند تمام قطعات الکترونیکی دستگاه شما را بسوزاند و دیگر قابل استفاده نباشد.

به طور خلاصه، ارور F21 در ماشین لباس­شویی بوش یک مشکل رایج است و دلایل نمایش این خطا متنوع است. ما سعی کردیم که شایع‌ترین آن‌ها را بررسی کنیم. در صورتی که مشکل شما حل نشد توصیه می کنیم با یک تعمیرگاه مجاز تعمیرات لوازم خانگی مانند کرج سرویس تماس حاصل نمایید.

[ad_2]

Source link