آمریکا خواستار آتش‌بس در شمال سوریه شد

[ad_1]

سرپرست معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد خواستار آتش‌بس در شمال سوریه شد و گفت از ابتکار آتش‌بس دبیرکل سازمان ملل متحد حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایرنا چریس نورمن شالت روز چهارشنبه در نشست مجازی شورای امنیت که با موضوع سوریه برگزار شد، افزود: آمریکا بار دیگر حمایت خود را از تقاضای دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش بس جهانی اعلام می‌کند. ما از صمیم قلب با نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه موافقیم که آتش بس فوری و کامل باید در سراسر سوریه برقرار شود.

وی ادامه داد: این نوع آتش‌بس، برای تواناسازی یک تلاش فراگیر برای سرکوب گسترش کووید-۱۹ از جمله در بین آسیب‌پذیرترین افراد در جهان ضروری است. گسترش کووید-۱۹ به ویژه در شمال غربی و شمال شرقی سوریه، ضرورت تامین آتش‌بس پایدار را برای اطمینان از پاسخ‌های موثر تقویت می‌کند.

سرپرست معاونت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به تله نشست ضامنین فرایند آستانه که برای روند صلح در سوریه برگزار شد، اضافه کرد: ما قاطعانه معتقدیم که سازمان ملل متحد باید در مرکز هر تلاشی برای ایجاد آتش‌بس جامع، پایدار و قابل اثبات در سراسر کشور باشد.

شالت تاکید کرد: گیر پدرسن نماینده ویژه سازمان ملل صلاحیت نظارت بر خطوط تماس موجود را دارد تا اطمینان حاصل شود که توافق‌های آتش‌بس رعایت می‌شود و این وظیفه سازمان ملل است که ثبات را در سوریه با هدف دستیابی به راه حل سیاسی مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ به پیش ببرد. این شورا همه قدرت خود را برای پشتیبانی از سازمان ملل در این تلاش به کار گیرد.

وی با اشاره به گزارش ۱۶ فروردین هیات تحقیق سازمان ملل متحد که تخریب مراکز پزشکی از سوی اسد و متحدانش را “بسیار محتمل” دانسته بود، مدعی شد: این شورا باید کسانی را که صلح و ثبات سوریه را تهدید می‌کنند، پاسخگو سازد و هر عضو شورای امنیت باید از دبیرکل سازمان برای تعقیب این گزارش حمایت کند.

سرپرست معاونت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد: آمریکا بار دیگر از حکومت اسد می‌خواهد تا از سرنوشت هزاران شهروند محبوس شده در بازداشتگاه‌ها محافظت کند. در این زمینه، شرایط شلوغ و غیرانسانی نخستین عامل شیوع سریع کووید-۱۹ هستند که ما باید برای جلوگیری از آن همکاری کنیم.

شالت اظهار کرد: ما خواستار آزادی سریع همه شهروندان بازداشت شده خودسرانه اعم از زنان، کودکان و پیران هستیم. حکومت اسد باید به سرعت به نهادهای بی‌طرف و مستقل اعم از سازمان‌های بهداشتی و درمانی به بازداشتگاه‌ها اجازه دسترسی دهد که برای مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ بسیار ضروری است.

[ad_2]

Source link