آغاز شمارش معکوس برای تعیین حداقل دستمزد

[ad_1]

جلسه شورای عالی کار برای افزایش حقوق کارگران امروز ساعت شش عصر تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، پیش از این پیشنهاداتی در خصوص موکول شدن فرآیند تعیین حداقل دستمزد به پس از پایان کرونا ارائه شده بود که با مخالفت نمایندگان کارگران و وزرای اقتصاد و تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراه شد .

فرامرز توفیقی در گفتگو با خبرآنلاین درباره میزان پیشنهادی افزایش حداقل دستمزد گفته است: کارگران به هیچ عنوان حاضر نیستند قانون کار را نادیده بگیرند و حداقل دستمزد جدا از میزان دریافتی کارگران باید براساس نرخ تورم مصوب یعنی ۳۴ درصد افزایش یابد.

اینکه سطح دریافتی کارگران در سال جاری باید به ماهی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد مورد توافق طرفین بود ولی این نیز موجب تفاهم نشد؛‌ چرا که دولت اصرار داشت حداقل دستمزد کارگران به اندازه حداقل مزد کارمندان یعنی ۱۵ درصد افزایش یابد و از طریق افزایش آیتم‌های دیگر دریافتی به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد. در مقابل نمایندگان کارگری به شدت به این پیشنهاد اعتراض کردند و معتقد بودند دولت برخلاف تصریح قانون بر افزایش مزد براساس نرخ تورم اهمیتی قائل نمی‌شود.

عضو کمیته مزد شورای عالی کار تصریح کرد:‌ حداقل دستمزد کارگری در سه بخش تاثیرگذار است؛ یکی در زمینه مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی و علاوه بر این در مورد مستمری بگیران کمیته امداد و سامان بهزیستی هم تاثیرات مهمی از رقم حداقل دستمزد می‌گیرند. به این اعتبار ما پیشنهاد خود را بر اساس قانون کار افزایش دستمزد به اندازه نرخ تورم که ۳۴ درصد است و به نحوی که از طریق دیگر مولفه‌ها به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد تنظیم کردیم.

هر ساله میزان افزایش حقوق کارگران پیش از آغاز سال جدید تعیین می‌شود .

223223

[ad_2]

Source link